ՀՀ քմահաճ իշխանությունը. Փաշինյանը գործում է Պորոշենկոյի և Սաակաշվիլիի պես․ РЕН ТВ
Yerevan today-ը գրում է՝ ռուսական РЕН ТВ հեռուստաընկերությունն անդրադարձել է նախորդ հինգշաբթի Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի կողմից ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանների՝ գրավի միջնորդությունը մերժելուն։ Հեռուստաընկերությունը ստեղծված իրավիճակը համեմատում է Ուկրաինայի հետ։
«Սովորաբար պետությունների ղեկավարներն անձեռնմխելիություն են ունենում։ Միայն թե ոչ այն երկրներում, որտեղ իշխանությունը փոխվում է զանգվածային բողոքի արդյունքում, ինչպես դա եղավ Հայաստանում։ Ինչպես էր և Ուկրաինայում, որտեղ Պորոշենկոն կնստեցներ Յանուկովիչին, եթե նա չհասցներ գնալ Ռուսաստան։ Հիշո՞ւմ եք, որ մենք քննադատում էինք Յանուկովիչին թույլ բնավորության և մինչև վերջ գնալ չկարողանալու համար, որպեսզի պահպանի երկիրը, չտա այն Մայդանի խռովարարների ձեռքը։ Իսկ ահա Քոչարյանը գնաց մինչև վերջ։ 2008-ին կոշտ ձևով խափանեց փողոցային խռովությունները։ Իսկ այժմ դրա համար էլ նրան դատում են։ Եվ այս դատավարությունը կարող է տևել մի քանի տարի․ դատախազության ցանկում 800 վկայություն կա։ Եվ այդ ողջ ընթացքում նա, դատելով եղած իրավիճակից, պետք է կալանքի տակ գտնվի։ Եթե, իհարկե, տեղի չունենա երկրի նոր ղեկավարության փոփոխություն»,- Երևանից փոխանցել է հեռուստաընկերության մեկնաբան Վիկտոր Սինեոկը։
«Ռոբերտ Քոչարյանին դատարանի դահլիճում դիմավորում են՝ կախված քաղաքական դիրքորոշումից։ Ձախից ծափահարում են, աջից՝ բողոքում։ Հետո նրանց ոստիկանությունը տանում է։ Սակայն նախկին նախագահի ընդդիմադիրները, միևնույնն է, գոհ են մնում․ չէ՞ որ դատարանը Քոչարյանին կրկին կալանքի տակ է թողնում»,- նշել է հեռուստաընկերությունը՝ ընդգծելով, որ Ռոբերտ Քոչարյանը հետխորհրդային տարածքում առաջին նախկին նախագահն է, ով հայտնվում է ճաղավանդակներից այն կողմ։
«Արտակարգ դրությունը Հայաստանին փրկեց մեծ կոնֆլիկտից։ Սակայն 10 տարի անց Քոչարյանին մեղադրում են սահմանադրական կարգը տապալելու մեջ»,- նշվել է ռեպորտաժում։
Հեռուստաընկերությունը նաև հիշատակում է դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի և ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի դեմ սկսված գործընթացները՝ նշելով, որ դատական համակարգի նկատմամբ ճնշում է գործադրվում։
ԶԼՄ-ների դեմ գործողություններին անդրադառնալով՝ հեռուստաընկերությունը հիշատակում է Yerevan.Today-ում կատարված խուզարկությունը, ինչպես նաև վերջերս ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի քրոջ ղեկավարած «Հայելի» ակումբի դեմ հարձակումը։
«Պաշտոնանկ անել բոլորին, ովքեր իշխանության են, իսկ հետո հետապնդումներ սկսել։ Այս սխեման ակտիվորեն օգտագործել են նաև հետխորհրդային տարածքում։ Պյոտր Պորոշենկոն սպառնում էր՝ մոռանալով տնտեսության և քաղաքացիական պատերազմի մասին։ Իր հակառակորդներին ժամանակին ճնշում էր նաև Միխայիլ Սաակաշվիլին։ Այժմ դրա վրա ջանք են թափում Հայաստանում»։
«Սա մաքուր քաղտեխնոլոգիական քայլ է։ Երբ գնահատվեցին տնտեսության հեռանկարները և հնարավորությունները, երբ պարզ դարձավ, որ արդյունք ցույց տալն արագ չի ստացվի, օգտագործվեց այս տեխնոլոգիան»,- ասել է Իգոր Շատրովը։
«Շատերը, ովքեր 2008-ին աշխատել են Քոչարյանի հետ, կա՛մ քննության տակ են, կա՛մ կանչվել են հարցաքննության։ Նոր իրականությունն աննկատ, սակայն վստահ ծածկում է ողջ Հայաստանը։ Հայկական իշխանությունը, դատելով նախկին քաղաքական գործիչների և զինվորականների, դատավորների և լրագրողների դեմ գործերի քանակից, հազվադեպ քմահաճներից դուրս եկավ։Եվ, դատելով, տեխնոլոգիաներից, որոնք ստուգվել են հետխորհրդային այլ հանրապետություններում, դա երկրին ոչ մի լավ բան չի բերի»,- եզրափակել է հեռուստաընկերությունը։

Капризная власть Армении: Пашинян идет по следам Порошенко и Саакашвили – материал Рен ТВ
Российский телеканал Рен ТВ обратился к решению суд общей юрисдикции Еревана, который в минувший четверг, 7 ноября, отклонил ходатайство адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна об освобождении их подзащитного под залог.
Сложившуюся ситуацию телеканал сравнивает с Украиной. «Обычно главы государств имеют неприкосновенность. Но только не в тех странах, где власть переходит в результате массовых волнений, как это было в Армении. Как это было на Украине – где Порошенко посадил бы Януковича, не успей тот уехать в Россию. Помните, за что мы ругали Януковича? За слабый характер и неумение идти до конца, чтобы сохранить страну, не отдать ее в руки погромщиков с Майдана. Вот Кочарян пошел. В 2008-м жестко пресек уличные волнения. А теперь за это его и судят. И этот суд может продлиться несколько лет – в списке прокуратуры 800 свидетелей. И все это время он, судя по всему, должен находиться под стражей. Если, конечно, не произойдет новой смены руководства страны», –  передает из Еревана обозреватель Рен ТВ Виктор Синеок.
«Роберта Кочаряна в зале суда каждый встречает в зависимости от своей политической позиции. Слева аплодируют, справа протестуют. Впрочем, потом их выносит полиция. Но противники бывшего президента Армении все равно довольны: ведь судья снова оставляет Кочаряна под стражей», – указывается в материале.
Отмечается также, что Роберт Кочарян – первый на постсоветском пространстве экс-президент, который оказался за решеткой.
«Чрезвычайное положение спасло Армению от большого конфликта. Но спустя 10 лет Кочаряна обвинили в попытке свержения конституционного строя», – отмечает российский телеканал.
«Новая власть начала перестраивать армянское общество под себя. Результаты этого глобального давления расходятся словно круги по воде. Первыми они задели семью Кочаряна… Дальше зацепило судей. Давид Григорян, который изменил Роберту Кочаряну меру пресечения, сейчас под следствием… А вот на председателя Конституционного суда республики, который принял обращение по делу Кочаряна, начали давить через родных», – говорится в материале.
В репортаже представлена и ситуация со СМИ: обыски в редакции канала «Ереван-Тудей», а также нападение на пресс-клуб «Аели» («Зеркало»), которым руководит сестра главы Конституционного суда Анжела Товмасян.
«Сместить любым путем тех, кто у власти, а потом начать преследования. Эту схему активно используют и на постсоветском пространстве. Петр Порошенко грозил "попередникам", забыв про экономику и гражданскую войну. Оппонентов давил в свое время Михаил Саакашвили. Теперь на это тратят силы и в Армении», – указывается в материале.
«Это чистый политтехнологический ход. Когда были оценены возможности, перспективы экономические, когда стало понятно, что показать результат не удастся быстро, была применена эта технология», – говорит Игорь Шатров.
«Многие из тех, кто работал с Кочаряном в 2008-м, либо под следствием, либо вызваны на допрос… Новая реальность незаметно, но уверенно накрывает всю Армению… Нынешняя армянская власть, судя по количеству дел против бывших политиков и военных, судей и журналистов, оказалась на редкость капризной. И, судя по технологии, проверенной в других постсоветских республиках, — стране это ничего хорошего не сулит», – резюмирует телеканал.