NASA- ն ներկայացրել է իր առաջին էլեկտրական ինքնաթիռը
ԱՄՆ-ի Ազգային տիեզերական գործակալությունը (NASA) ներկայացրել է առաջին էլեկտրական ինքնաթիռը, որի վրա աշխատում էր 2015 թվականից։ Այս մասին գրում է Գազետա.ռու-ն՝ հղում անելով Reutesrs-ին։ Ինքնաթիռն անվանվել է Maxwell։
Նշվում է, որ երկնքում այն փորձարկելու համար մեկ տարուց քիչ ժամանակ է մնացել։ Maxwell-ը գործակալության առաջին կառավարվող ինքնաթիռը կլինի։
X-57-ի նախատիպով ինքնաթիռի վերջնական տարբերակը հագեցած է 14 շարժիչներով, որոնք բոլորը ներդրված են իրենց կառուցվածքով յուրօրինակ թևերի վրա։ Վերջնական տարբերակով այն կունենա ավելի նեղ, թեթև թևեր։
Նշվում է նաև, որ մարտկոցի սահմանափակումների պատճառով օդանավը կօգտագործվի կարճ թռիչքների համար, մասնավորապես՝ որպես ավիատաքսի կամ ուղևորատար ինքնաթիռ ՝ նախատեսված փոքր թվով ուղևորների համար:

NASA, most prominent for its many Florida-launched exploits into space, showcased an early version of its first all-electric experimental aircraft, the X-57 “Maxwell,” on Friday, Reuters reported.
Adapted from an Italian-made Tecnam P2006T twin-engine propeller plane, the X-57 has been under development since 2015 and remains at least a year away from its first test flight in the skies over Edward Air Force Base.
But after attaching the two largest of 14 electric motors that will ultimately propel the plane — powered by specially designed lithium-ion batteries — NASA deemed the Maxwell ready for its first public preview.
It is noted that the Maxwell will be the agency’s first crewed X-plane to be developed in two decades.
While private companies have been developing all-electric planes and hover-craft for years, NASA’s X-57 venture is aimed at designing and proving technology according to standards that commercial manufacturers can adapt for government certification.