«Սպիտակ սաղավարտ»-ի հիմնադիր Ջեյմս Լե Մեզյուրեին Ստամբուլում գտել են մահացած
Ստամբուլում մահացած են գտել բրիտանական զինուժի նախկին զինվորական, սիրիական «Սպիտակ սաղավարտներ» հասարակական կազմակերպության հիմնադիր Ջեյմս Լե Մեզյուրեին: Լե Մեզյուրեի դին հայտնաբերվել է նրա տան մոտ, մահվան պատճառը դեռ հայտնի չէ: Ըստ թուրքական ԶԼՄ-ների՝ բրիտանացու դին հայտնաբերվել է ոտքերի և գանգի կոտրվածքներով:
Ինչպես BBC- ին ասել է «Սպիտակ սաղավարտ»-ի կամավորներից մեկը, դին հայտնաբերվել է տեղական ժամանակով 04: 30-ին, Mayday Rescue Foundation գրասենյակի հարևանությամբ գտնվող փողոցում, որին մաս են կազմում Սպիտակ սաղավարտները: Նրան գտել է տեղի մզկիթի աշխատակիցը, որը ոստիկանություն է կանչել:
Փրկարար կամավորական խմբերը սիրիական ապստամբների կողմից վերահսկվող տարածքներում հայտնվել էին 2012 թվականին։
2012-2013 թվականներին նրանց ֆինանսապես, սարքավորմամբ, տեխնիկայով, դեղամիջոցներով և վերապատրաստմամբ աջակցել են եվրոպական կառավարությունները , Թուրքիան, Ճապոնիան, Միացյալ Նահանգներն և բազմաթիվ հասարակական կազմակերպություններ, այդ թվում` Մեզյուրեի կողմից հիմնադրված Mayday Rescue-ը:

Основатель «Белых касок» Джеймс Ле Мезюрье найден мертвым в турецком Стамбуле
В Стамбуле найден мертвым бывший британский военный, основатель сирийской неправительственной организации "Белые каски" Джеймс Ле Мезюрье. Тело Ле Мезюрье обнаружили рядом с его домом, причина смерти пока не известна. Как пишут турецкие СМИ, тело британца обнаружили с переломами ног и черепа.
Как сообщил Би-би-си один из волонтеров "Белых касок", тело обнаружили примерно в 04:30 утра по местному времени на улице рядом с офисом организации Mayday Rescue Foundation, частью которой являются "Белые каски". Его нашел работник местной мечети, который позвонил в полицию.
Команды добровольцев-спасателей появились в Сирии на территориях, подконтрольных сирийским повстанцам, в 2012 году.
В 2012-2013 годах этим командам помогали - деньгами, снаряжением, техникой, медикаментами и организацией тренировок - европейские правительства, Турция, Япония, США и многие неправительственные организации, включая Mayday Rescue, основанную Ле Мезюрье.
В 2014 году под руководством бывшего британского военного команды спасателей объединились в общенациональную организацию "Сирийская гражданская оборона" (СГО). "Белые каски" - это их неофициальное название.