Փաստաբան. Արսեն Բաբայանի նկատմամբ ապօրինությունն ամբողջությամբ վերացված չէ
ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանի նկատմամբ խափանման միջոցի փոփոխությունը նրա փաստաբան Երվանդ Վարոսյանը դրական է գնահատում՝ հաշվի առնելով, որ Բաբայանն այս պահին ապօրինի անազատությունից ազատ է արձակվել։
«Դրական եմ գնահատում այդքանով։ Բայց կարծում եմ, որ չպետք է նման բան լինի, հանիրավի որևէ անձ գտնվի անազատության մեջ, որ հետո էլ ուրախանանք նրա ազատ արձակմամբ»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց փաստաբանը։
Ստացվում է, որ դատախազության որոշումը ոչ թե արդարության վերականգնում է, այլ ապօրինության վերացում հստակեցնող հարցին ի պատասխան, Վարոսյանն արձագանքեց.
«Միանշանակ դա ապօրինության վերացում է, բայց ոչ ամբողջական։ Քանի դեռ քրեական հետապնդումը շարունակվում է, այն էլ այդ մեղադրանքով, կարող եմ ասել, որ սա միջանկյալ լուծում է»։
Փաստաբանի խոսքով, իր համար սպասելի էր, որ փորձելու են միջանկյալ լուծում գտնեն, քանի որ Բաբայանին անազատության մեջ պահելը շատ լուրջ խնդիր էր Հայաստանի Հանրապետության համար։
Հիշեցնենք, որ դատախազությունը, քննելով Արսեն Բաբայանի փաստաբանների միջնորդությունը՝ խափանման միջոց կալանքը  անձնական երաշխավորությամբ փոխարինելու վերաբերյալ, այսօր որոշեց բավարարել այն։
Արսեն Բաբայանը կալանավորվել էր հոկտեմբերի 24-ին, չնայած դատարանը նրա ձերբակալությունն ապօրինի որակեց, սակայն բավարարեց քննիչների՝ նրան կալանավորելու միջնորդությունը։

Беззаконие в отношении Арсена Бабаяна устранено не полностью – адвокат Ерванд Варосян
Изменение меры пресечения бывшему заместителю руководителя аппарата Национального Собрания Армении Арсену Бабаяну его адвокат Ерванд Варосян оценивает позитивно – с учетом того, что его подзащитный на данный момент отпущен на свободу после незаконного лишения свободы.
«Позитивно оцениваю только в этом контексте. Однако считаю, что подобного явления не должно быть вообще: ни один человек несправедливо не должен быть взять под стражу, чтобы мы потом еще и радовались его освобождению», – сказал в беседе с корреспондентом Panorama.am адвокат.
В ответ на замечание – получается, что решение Генпрокуратуры – это не восстановление справедливости, а устранение незаконности – Ерванд Варосян заявил:
«Однозначно это устранение незаконности, однако не полное. Пока уголовное преследование продолжается, тем более с выдвинутым обвинением, могу сказать, что это промежуточное решение».
По словам адвоката, для него было ожидаемо, что попытаются найти промежуточное решение, поскольку содержание Бабаяна под стражей было очень серьезной проблемой для Армении.
Во вторник, 12 ноября, генпрокуратура Армении сообщила: принято решение об изменении примененной в отношении обвиняемого Арсена Бабаяна меры пресечения в виде заключения под стражу и его освобождении под личное поручительство. Глава Хельсинкского комитета Армении Аветик Ишханян и депутат НС РА Сисак Габриелян представили заявления о применении в отношении Арсена Бабаяна в качестве меры пресечения личного поручительства, а также копии квитанций о перечислении по 500.000 драмов.
Арсен Бабаян был арестован 24 октября. Хотя суд посчитал его задержание незаконным, однако удовлетворил ходатайство следователей о заключении Бабаяна под стражу.