Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանը նախագահող դատավորին ինքնաբացարկի միջնորդություն է ներկայացրել
Դատարանի դահլիճ եկած ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանինին դահլիճում գտնվող նրա աջակիցները ողջունեցին բարձր ծափահարություններով ու «նախագահ, նախագահ» բացականչություններով։
Ի պատասխան Ռոբերտ Քոչարյանը ձեռքով ողջունեց ապակուց այն կողմ գտնվողներին, ապա բարևեց նույն գործով ամբաստանյալներ Յուրի Խաչատուրովին, Արմեն Գևորգյանին, Սեյրան Օհանյանին ու նրանց պաշտպաններին։
Դատարանին հայտնեցին, որ նիստին ներկա չէ տուժողների իրավահաջորդ Տիգրան Եգորյանը, սակայն առարկություններ չեղան նիստը շարունակելու վերաբերյալ։
Դատավոր Դանիբեկյանը հայտնեց, որ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը նախագող դատավորին ինքնաբացարկ, ինչպես նաև մեղադրող դատախազ Պետրոս Պետրոսյանին բացարկ հայտնելու վերաբերյալ միջնորդություններ է ներկայացրել։
Դատարանն առաջնահերթ քննության առարկա դարձրեց նախագահող դատավորին ինքնաբացարկ հայտնելու միջնորդությունը։ Փաստաբանը հիմնավորեց, որ վերջին մի քանի նիստերում նախագահող դատավորի կողմից կայացրած դատական ակտերը, ինչպես նաև պաշտպաններին հասանալեի դարձած որոշակի տեղեկատվությունը հիմք են հանդիսացել միջնորդության համար, ապա խնդրեց բավարարել այն։
«Մեր միջնորդությունները մերժվում են ոչ թե փաստական հիմքերով, այլ իրավական պատճառաբանություններով։ Այսինքն, դատարանը հստակ արձանագրել է, որ գրավի ինստիտուտը երաշխքի չէ խոչընդոտելու հիմքի պարագայում։ Հաշվի առնելով դատարանի պարբերական կողմնակալ վերաբերմունքը, որը դրսևորվում է գրավը որպես խափանման միջոց ընտրելու միջնորդությունների հաջորդական մերժմամբ, ինչպես նաև այդ մերժումները հակասական իրավական նորմերով պատճառաբանելու փաստը, ներկայացնում ենք ինքնաբացարկի միջնորդություն»,-ասաց նա՝ ավելացնելով, որ նոյեմբերի 7-ին կայացրած դատական ակտում պատճառաբանական մասը բացակայում էր։
Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Հայկ Ալումյանն էլ ընդգծեց՝ իրենց մտահոգելու է փաստ, որ դատավորը երկակի մոտեցում է դրսևորում՝ կախված այն բանից, որ այս գործով ամբաստանյալը Ռոբերտ Քոչարյանն է։
«Միանում եմ միջնորդությանը, խնդրում եմ այն բավարարել»,-ասաց Ալումյանը։
Փաստաբան Ռուբեն Սահակյանն էլ ընդգծեց, որ դատավորը սեպտեմբերի 20-ին որոշման մեջ չի պատճառաբանել իր որոշումը, գրավոր դիմումում խնդրել է, իրենց միջնորդության և բավարարման, և մերժման դեպքում պատճառաբանել։
«Մեկ անգամ ևս խնդրում ենք, որ ձեր որոշումները լինեն պատճառաբանված»,-ասաց Սահակյանը՝ ընդգծելով, եթե դատավորը գործի նյութերին լավ ծանոթ է, ապա պետք է իմանա, որ քրեական գործում առաջադրված մեղադրանքում չկան այնպիսի հանգամանքներ, որոնք մերժելու համար Ռոբերտ Քոչարյանը կարող է կարիք ունենալ որևէ մեկի վրա ազդեցություն ունենալ։

Адвокаты Роберта Кочаряна представили  ходатайство об отводе судьи Анны Данибекян
Сегодня, 12 ноября, в 13:00 в суде общей юрисдикции города Еревана под председательством судьи Анны Данибекян (резиденция – в Шенгавите) началось очередное заседание по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и других.
Вошедшего в зал суда Роберта Кочаряна его сторонники приветствовали громкими аплодисментами, скандируя «Президент! Президент!».
Роберт Кочарян поприветствовал их, затем поздоровался с другими фигурантами дела – Юрием Хачатуровым, Арменом Геворкяном и Сейраном Оганяном.
Суд уведомили об отсутствии правопреемника потерпевшей стороны – Тиграна Егоряна, однако возражений относительно продолжения заседания не последовало.
Адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна – Ованнес Худоян – представил ходатайство об отводе судьи суда общей юрисдикции города Еревана Анне Данибекян, а также ходатайство об отводе прокурора Петроса Петросяна.
По словам Худояна, председательствующая на заседании судья Анна Данибекян не руководствуется прецедентами ни ЕСПЧ, ни Конституционного суда РА, однако в прошлом применяла их в своей практике. Более того, ни одно решение об изменении меры пресечения не удостаивается надлежащей мотивации и сопоставления с фактическими обстоятельствами дела, основывается на приведенных нормативных регулировках, которые никоим образом не совпадают и не отражают позиции, изложенные в заключительных частях решений. Адвокат отметил, что судья Данибекян имеет предвзятое негативное отношение к данному делу и, в частности, к Роберту Кочаряну. К ходатайству Худояна присоединились и другие члены адвокатской команды.
Другой адвокат Кочаряна – Айк Алумян – в свою очередь подчеркнул, что их беспокоит тот факт, что судья руководствуется двойными стандартами.
«Поддерживаю ходатайство, прошу его удовлетворить», – сказал Алумян.
Адвокат Рубен Саакян в свою очередь подчеркнул, что судья не обосновала вынесенное 20 сентября решение.
«Еще раз просим, чтобы ваши решения были обоснованными», – сказал Саакян, подчеркнув: если судья хорошо знакома с материалами дела, то должна знать в выдвинутом обвинении, уголовном деле нет обстоятельств, для скрытия которых Роберту Кочаряну может понадобится оказывать воздействие на кого-либо.