Արցախի Քաշաթաղի շրջանում բացվեց Ադամ Սահակյանի անվան դպրոցը
Արցախի Հանրապետության Քաշաթաղի հյուսիսային թևում գտնվող Տանձուտ համայնքի դպրոցը այժմ բաց է և ողջունում է իր աշակերտներին՝ «Թուֆենկյան» հիմնադրամի կողմից կազմակերպված և իրականացրած կես տարվա վերակառուցումից հետո: Նորաբաց դպրոցը կրելու է Արցախի հերոս Ադամ Սահակյանի անունը, որը 2016-ի քառօրյա պատերազմի ընթացքում քաջաբար զոհված, զինծառայողներից մեկն է։
Հիմնադրամից հայտնում են, որ արարողությանը ներկա էին Արցախի կառավարության պաշտոնատար անձինք, պետնախարարը, Ադամ Սահակյանի ընտանիքի անդամները և Հիմնադրամի աշխատակիցները:
Մոտ 100 բնակչություն ունեցող Տանձուտը Քաշաթաղի վերաբնակեցված համայնքներից մեկն է: Նախորդ դպրոցը հուսալի պայմաններ չուներ արդյունավետ և հարմարավետ կրթություն ապահովելու համար: Նորակառույց դպրոցը ունի ժամանակակից դասասենյակներ `անհրաժեշտ սարքավորումներով և անվտանգության չափանիշներով: Այն նաև կծառայի մոտակա համայնքներին, որոնք չունեն բավարար ռեսուրսներ որակյալ պետական կրթության համար:
«Լավ դպրոցը հիմնաքար է ավելի ուժեղ համայնքի կառուցման գործում: Նման հաստատության առկայությունը կարևոր դեր է խաղում վերաբնակեցման համար, և մենք հույս ունենք, որ ապագայում աշակերտների թիվը կբազմապատկվի: Շատ ընտանիքներ ստուգում են դպրոցի առկայությունը նախքան տեղափոխվելը դեպի ազատագրված տարածքներ: Այսօր մենք վստահաբար կարող ենք ասել, որ մեր ջանքերը կարդարանան », - ասել է «Թուֆենկյան» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Րաֆֆի Դուդակլյանը:
Նա նաև նշել է,  որ մի քանի ամիս առաջ հիմնադրամն ավարտել է նոր տան կառուցումը նույն գյուղում, և տունն այժմ սպասում է իր ապագա տերերին: Քաշաթաղի հյուսիսում՝ հիմնադրամի վերաբնակեցման ծրագրի շրջանակներում, Տանձուտի դպրոցի վերակառուցումը այս տարվա կարևոր նախաձեռնություններից էր:

The secondary school of Tandzut, located in the northern wing of the Kashatagh region of the Artsakh Republic is now open and welcomes the students after a half-year long reconstruction organized and implemented by the Tufenkian Foundation.
The institution will bear the name of Adam Sahakyan, who was one of the soldiers who died valiantly during the 2016 Four-Day War, or April War, and was awarded the title of Hero of Artsakh by the government. Artsakh government officials, including the state minister, Adam Sahakyan’s family members, and the foundation staff, were present at the ceremony.
With a population of around 100 people, Tandzut is one of the resettled communities of Kashatagh. The previous school had no reliable conditions to ensure efficient and comfortable studies. The newly reconstructed school will offer modern classrooms with the necessary equipment and safety standards. It will also serve nearby communities, which lack sufficient resources for high-quality public education, the Tufenkian Foundation reported.
“A good school is a cornerstone for a stronger community. The presence of such a facility plays a key role in the resettlement process, and we hope that the number of students will increase in the future. Many families check the availability of school before moving to the liberated territories. Today we can surely say that our efforts will have an impact,” said the executive director of the foundation, Raffi Doudaklian.
He also noticed that a few months ago the foundation completed the construction of a new house in the same village, which now awaits its future owners. In the scope of the foundation’s resettlement program in northern Kashatagh, the reconstruction of Tandzut’s school was one of the key initiatives.