Պոլսահայ պատգամավորն արձագանքել է հայկական գերեզմանոցի վրա կառուցված զբոսայգու թեմային
Թուրքիայի հարավ-արևելքում գտնվող Մարդինի նահանգի Դարգեչիթ բնակավայրում` Թիրբիք անունով հայտնի տարածքում, ուր տեղակայված են հայկական և ասորական գերեզմանոցները ազգային զբոսայգի է կառուցվել: Այս մասին գրում է ermenihaber-ը։
Այս թեմային անդրադարձել է Թուրքիայի խորհրդարանի քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական» կուսակցության (HDP-ԺԴԿ) հայ պատգամավոր Կարո Փայլանը:
Փայլանը, հիշեցնելով նախորդ տարի Վանի Էդրեմիթի (պատմ. Արտամետ) շրջանում հայկական գերեզմանատան վրա կառուցված սանհանգույցի դեպքը, որը չնայած գործադրված բոլոր ջանքերին դեռևս կանգուն է, ասել է. «Նախորդ տարի կրկին հայկական գերեզմանոցի վրա (Էդրեմիթի-խմբ.) համայնքապետի ժամանակավոր պաշտոնակատարը (իշխանությունների կողմից նշանակված-խմբ.) սանհանգույց էր կառուցել տվել: Չնայած այդ թեմայի շուրջ հանդիպեցի մշակույթի նախարարի հետ և վերջինս հրահանգեց, որպեսզի այն ապամոնտաժվի, այնուամենայնիվ այդ սանգահանգույցը մինչ օրս չի քանդվել»:
Նա նկատել է տվել, որ Թուրքիայում ամեն անպատիժ բան կրկնվում է:
«Մեզ համար, անշուշտ, շատ կարևոր է, որ մեր երեխաները խաղան պարտեզում, սակայն մեծ անբարեխղճություն է անհարգալից վերաբերմունք ցուցաբերել այդ հողի տակ հանգչողների նկատմամբ: Կարծում ենք իրավիճակը կկարգավորվի, կամ էլ եթե այն կանաչապատ տարածքի վերածվի, ուրեմն այդ հողի տակ հանգչող հայերի հիշատակին կարևոր է, որ մի քար կամ խորհրդանիշ դրվի»,- նշել է Փայլանը:
Հայ պատգամավորի խոսքով` այդ զբոսայգում նույնպես չպետք է սանհանգույց լինի և որպես կանաչապատ տարածք պետք է պահպանվի:
Հիշեցնենք, որ  2016թ. մարտին իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության կողմից քաղաքապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար նշանակված անձը սկիզբ է դրել մի նախագծի, ըստ որի՝ հայկական և ասորական գերեզմանոցների տեղում պիտի կառուցվեր ազգային զբոսայգի և հարսանյաց սրահ։ Արդյունքում այդ նախագիծը կյանքի կոչվեց: Նախագծի իրականացման համար պետությունը հատկացրեց 1մլն 270 հազար թուրքական լիրա (220.000 դոլար):

«Неуважение к усопшим армянам»: Каро Пайлан о построении парка на территории армянского кладбища в Турции
12:18 13/11/2019
В населенном пункте Даргечит в провинции Мардин на юго-востоке Турции, на известной под названием Тирбик территории, где располагаются армянское и ассирийское кладбища, турецкие власти разбили национальный парк.
К теме обратился Каро Пайлан (Garo Paylan) – депутат-армянин Великого национального собрания (парламента) Турции от прокурдской Демократической партии народов (HDP).
Он напомнил, что ранее по приказу турецкого мэра в провинции Ван на армянском кладбище был построен туалет. Пайлан отметил, что, несмотря на все усилия, туалет так и не был снесен. Парламентарий указал, что  данный вопрос даже  обсуждал с министром культуры Турции. «Хотя последний и приказал снести его, но санузел до сих пор на месте», – отметил Пайлан.
Каро Пайлан обратил внимание на обстоятельство, в Турции любое негативное явление, которое остается безнаказанным, повторяется.
«Конечно, для нас важно, чтобы наши дети играли в парке, однако недобросовестно проявлять неуважительное отношение к погребенным здесь. Считаем, что ситуация будет регулирована. Если даже территория будет озеленена, важно, чтобы на этом участке установили камень или какой-то другой символ в память о погребенных здесь армянах», – указал депутат.
В марте 2016 года назначенный турецкой правящей Партией справедливости и развития временно исполняющий обязанности мэра приступил к реализации проекта по строительству национального парка и свадебного зала на месте армянского и ассирийского кладбищ. На реализацию проекта государство выделило 1 миллион 270 тысяч турецких лир (220 тысяч долларов).