Ստամբուլի դատարանը չեղարկել է թուրք գրող, լրագորղ Ահմեթ Ալթանի ազատ արձակման վճիռը
Ընդամենը մեկ շաբաթ առաջ դատարանի վճռով բանտից ազատ արձակված թուրք գրող և լրագրող Ահմեթ Ալթանը կրկին կալանավորվել է, տեղեկացնում է  ermenihaber-ը:
Ստամբուլի ծանր հանցագործությունների դատարանը նոյեմբերի 4-ին կայացած դատական նիստում վճռել էր պայմանականորեն ազատ արձակել արդեն 4 տարի բանտարկված Ահմեթ Ալթանին և Նազլը Ըլըջաքին։ Վերջիններս մեղադրվում են «ահաբեկչական խմբավորմանը գիտակցաբար և կամավոր կերպով աջակցություն ցուցաբերելու» մեջ։ Նշված մեղադրանքով Ալթանը դատապարտվել էր 10 տարի 6 ամիս, իսկ Ըլըջաքը՝ 8 տարի 9 ամիս ազատազրկման։
Նույն գործով մյուս մեղադրյալը՝ Ահմեթ Ալթանի եղբայր Մեհմեթ Ալթանը, նոյեմբերի 4-ի նիստում դատարանի վճռով արդարացվել է։
Անկարայի գլխավոր հանրապետական դատախազությունը բողոքարկել է ստամբուլյան դատարանի վճիռը։ Արդյունքում Ալթանի ազատ արձակման որոշումը չեղարկվել է՝ պայմանական ազատ արձակման աննպատակահարմարության պատճառաբանությամբ։ Արդյունքում Ահմեթ Ալթանը վերստին կալանավորվել է:

A Turkish court on Tuesday ordered the arrest of prominent journalist Ahmet Altan just a week after his release from prison over alleged links to the failed 2016 coup, AFP reported.
Altan and another veteran journalist Nazli Ilicak were released on November 4 despite being convicted of "helping a terrorist group".
The Istanbul court sentenced Altan to more than 10 years in jail, but ruled that he and Ilicak should be released under supervision after time already served -- around three years each.
They were also forbidden from leaving the country. An arrest warrant was issued on Tuesday after the chief public prosecutor appealed against the decision to release him.
As the sources reminds, Novelist Altan has been accused of having links to the outlawed movement of US-based Muslim preacher Fethullah Gulen, whom Ankara accuses of ordering the attempted overthrow of President Recep Tayyip Erdogan in 2016.