Սպիտակ տան մոտ բողոքի ցույց է տեղի ունեցել՝ ընդդեմ Էրդողանի այցի
Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը այցելեց Վաշինգտոն, ուր նրան Սպիտակ տանն ընդունեց ԱՄՆ նախագահ Թրամփը: Քրդական, հունական ու հայկական կառույցները բարձրաձայնեցին ընդդեմ այս այցի՝ բողոքի ցույց անկացնելով Սպիտակ տան մոտ
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանի այցը Վաշինգտոն ուղեկցվում էր Սպիտակ տան մոտ Լաֆայետի պուրակում բողոքի ցույցով: ԱՄՆ ու Թուրքիայի նախագահների բանակցությունների ողջ ընթացքում հնչում էին կոչեր ընդդեմ Էրդողանի այցի և նրա ընդունելությանը Սպիտակ տանը: Այս մասին գրում է Ամերիկայի Ձայնը։
«Էրդողանին մեծ պատվով են դիմավորել Վաշինգտոնում, որին նա արժանի չէ»,- ասում է Վաշինգտոնի Հայ Դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը:
«Հիասթափված եմ, որ նման գործչին, ով վերջին տարիներին ոտնահարել է բազմիցս ամերիկյան արժեքները և շահերը, ու պատասխանատու է ամերիկացիներին ծեծի ենթարկելու համար հենց ամերիկյան հողի վրա, արժանացնում են կարմիր գորգին Սպիտակ տանը»,- նշում է հունական Hellenic American Leadership Council (HALC) կազմակերպության գործադիր տնօրեն Էնդի Զեմենիդոսը:
Հայ դատի հանձնախմբի ղեկավար Արամ Համբարյանը կարևորում է բողոքի ցույցի անցկացումը, որը միասնական ուղերձ է ամերիկյան քաղաքական վերնախավին թուրքական քաղաքականության վերանայման համար: Բողոքի ցույցը միասնաբար կազմակերպել էին քրդական, հունական և ամերիկահայ կազմակերպությունները:
«Այսօրվա ցույցը հնչեցնում է Թուրքիայի նկատմամբ ավելի հավասարակշված քաղաքականություն իրականացնելու անհրաժեշտություն»,- ընդգծում է Համբարյանը:
Նա վստահ է՝ Թուրքիայի նկատմամբ քաղաքականությունը փոխվում է՝ մատնանշելով ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունումը:
ԱՄՆ նախագահի հետ համատեղ մամլո ասուլիսին այս բանաձի մասին խոսեց Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը, ով փաստաթուղթը բնութագրեց որպես վիրավորանք թուրք ազգին: Նրա կարծիքով այս բանաձևը վնասում է թուրք-ամերիկյան հարաբերություններին, և նա հույս ունի, որ ԱՄՆ Սենատի անդամները չեն աջակցի այս պահին Սենատում շրջանառվող հայոց ցեղասպանության մասին նմանատիպ բանաձևը:
Հայ Դատի հանձնախմբի ղեկավարը, սակայն, հակառակ կարծիքի է:
«Որքան էլ նախագահ Էրդողանին թվա, որ նա ունի աջակցություն ԱՄՆ Սենատում, իսկ ԱՄՆ նախագահը թույլ տա նրան նման կերպ մտածել, միևնույն է՝ նա չունի նման աջակցություն: Այս բանաձևի ճակատագիրը կորոշեն սենատորները, ու մենք համուզված ենք, որ եթե նրանց տրվի ազատ քվեարկելու հնարավորություն, ապա այն ևս կստանա ճնշող մեծամասնության աջակցությունը»,- շեշտում է Համբարյանը:
Քրդական «Հանուն Ռոջեմի արտակարգ հանձնախմբի» ղեկավար Օսլեմ Գոնարը ևս դատապարտում է Էրդողանի այցը Վաշինգտոնբ և Սպիտակ տանը նրան պատվով ընդունելու փաստը: Նա քննադատում է ԱՄՆ-ին ու Թուրքիային փակ դռների հետևում առանց քրդերի մասնակցության վերջիններիս ճակատագրի շուրջ բանակցելու համար:
Օրվա երկրորդ կեսին բողոքի ցույցի մասնակիցների մի խումբ հավաքվեց Թուրքիայի դեսպանի նստավայրի մոտ գտնվող Շերիդան Սըրքլ օղակաձև ճանապարհի տարածքում, որտեղ 2017 թվականի մայիսին նախագահ Էրդողանի այցի ժամանակ Թուրքիայի նախագահի անվտանգության ծառայության աշխատակիցներն ու նրա կողմնակիցները ծեծի էին ենթարկել հակաէրդողանական ցույցի մասնակիցներին: Արամ Համբարյանը հիշեցրեց, որ Էրդողանը որևէ պատասխանատվություն այդպես էլ չկրեց միջադեպի համար, և այս հարցում, ըստ նրա, իր մեղքի բաժինն ունի նախագահ Թրամփը:
«Որպես ԱՄՆ նախագահ նա պարտավոր է հարգի և պաշտպանի մայրաքաղաք Վաշինգտոնում առանց վախի ազատ արտահայտվելու ամերիկացիների իրավունքը»,- ընդգծել է Համբարյանը:

against Turkish President Recep Tayyip Erdogan as he visited President Trump at the White House, The Washington Times reported.
Several said they were perplexed by the White House’s invitation to Mr. Erdogan, who has a history of crackdowns and non-democratic policies, and whose security forces attacked protesters that last time the Turkish president visiting Washington.
“The other day the [Turkish] president threatened to release captives of [the Islamic State] into Europe. That is not the sign of a friend, that is the sign of someone who has no respect for the rule of law,” said George Horaites, a leader of the Order of American Hellenic Educational Progressive Association.
Early last month, Turkey invaded part of northern Syria to drive out Kurdish fighters, who had supported U.S. efforts to defeat the Islamic State. Turkey moved against the Kurds, who it says seek to disrupt the government, after the U.S. began withdrawing troops from the area.
The last time Mr. Erdogan visited the District in 2017, his security detail punched, beat and kicked about 15 peaceful protesters near the Turkish ambassador’s residence. D.C., congressional and State Department officials expressed outrage over the violence.
More than a dozen Erdogan bodyguards were charged with assault, but the Justice Department eventually dropped the charges against all but four, for whom charges are still pending.
Aram Hamparian, executive director Armenian National Committee of America, witnessed the violence in 2017. He said he believes Mr. Erdogan gave the signal for his bodyguards to attack.
Before Wednesday’s protest, Mr. Hamparian said he was assured by the U.S. Park Police, the Metropolitan Police Department, the Diplomatic Security Service and the Secret Service that “they would do everything possible in the law to protect protesters.”
At least 30 D.C. police officers, some on horses and bikes, were visible at Lafayette Park, across from the White House.
Seyid Riza, 62, left the 2017 protest with a bloody face, a broken nose and missing teeth, so he came to Wednesday’s protest wearing a hard hat. He said he is seeing a psychiatrist and a neurologist for his injuries.
“Imagine, Erdogan, if he has the gall to do that in the heart of Washington, D.C., in the area with all of those embassies, imagine what he does in Turkey and Kurdistan,” Mr. Riza said.
The protesters called for international recognition of the Kurds and for the U.S. government to levy sanctions to curb Turkey’s aggression.
Mr. Hamparian asked for U.S. officials to create “authentic American policy.”
“Instead, you have a policy that’s set in Ankara, exported to the U.S. and enforced by U.S. presidents and we would like to see that end,” he said.
Following Mr. Trump and Erdgoan’s White House meeting, protesters marched toward the Turkish ambassador’s house in anticipation of Mr. Erdogan’s arrival.