Էկոնոմիկայի նախարարությանը 2020-ի բյուջեի նախագծով ավելի շատ գումար կհատկացվի
2020 թվականի բյուջեի նախագծով Էկոնոմիկայի նախարարության գծով ծրագրերի ֆինանսավորմանը պետք է ուղղվի 33,2 մլրդ դրամ` 2019-ին հաստատված 25,9 մլրդ դրամի դիմաց։
ԱԺ նիստում բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը նշեց, որ աճը հիմնականում ուղղված է այն ծրագրային անելիքներին, որոնք հատուկ են լինելու գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության, արդյունաբերության, փոքր ու միջին բիզնեսի ոլորտին։
«Մոտ 18 մլրդ դրամ կհատկացվի գյուղատնտեսության ծրագրերի մասով, 6,3 մլրդ դրամ՝ զբոսաշրջության զարգացման։ Ընդհանուր առմամբ նախատեսվում է ֆինանսավորել և իրականացնել 12 միջոցառում 5 ծրագրերով, որոնց ընդհանուր ծախսերը կկազմեն 8,9 մլրդ դրամ։ Նշված ընդհանուր գումարից 17,8 մլրդ դրամը պետք է համաֆինանսավորվի արտաքին հովանավորների կողմից, իսկ մնացածը կտրամադրվի պետբյուջեից՝ ի հաշիվ հարկային մուտքերի»,- ասաց Խաչատրյանը։

A total of 33.2 billion drams will be allocated to the Armenian Ministry of Economy in 2020 under the draft state budget against 25.9 billion drams of this year.
Speaking at parliamentary debates on the draft state budget, Economy Minister Tigran Khachatryan said the increased funds will be directed to implementing programs related to agriculture, tourism, industry, as well as small and medium-sized businesses.
“About 18 billion drams will be allocated for agricultural programs and 6.3 billion drams – for tourism development. Overall, it is planned to finance and implement 12 events under 5 projects, with a total cost of 8.9 billion drams,” the minister said.
He noted that out of the envisaged sum of 33.2 billion drams, 17.8 billion drams are to be co-financed by external sponsors, while the remaining funds will be provided from the state budget through tax revenues.