Սաֆրաստյան․ Հերթական անգամ գործարք տեղի ունեցավ ԱՄՆ-ի ու Թուրքիայի միջև, որից տուժում է հայ ժողովուրդը
12:17 15/11/2019
Սենատում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի ճակատագիրը որոշվեց Թուրքիայի ու ԱՄՆ-ի միջև անդրկուլիսյան բանակցությունների արդյունքում, որի գագաթնակետը եղավ Սպիտակ տանը Թրամփ-Էրդողան հանդիպումը, որին ներկա էր նաև ԱՄՆ սենատոր Լինդսի Գրահամը, որն էլ հենց այս հանդիպումից հետո գնացել ու վետո է կիրառել բանաձևի նկատմամբ։ Այս մասին այսօր մամուլի ասուլիսին ասաց   ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը։
«Լինդսի Գրահամը հայտնի է որպես նախագահ Թրամփի մտերիմ սենատոր։ Հերթական անգամ գործարք տեղի ունեցավ ԱՄՆ-ի ու Թուրքիայի միջև, որն էլ խոչընդոտեց պատմական արդարության ու բարոյականության վրա հիմնված բանաձևի հետագա ընթացքը։ Այս գործարքից տուժում է հայ ժողովուրդը, մեր ազգային խնդիրները և այն ազգային փոքրամասնությունները, որոնք առնչվում են Թուրքիայի հետ»,-ասաց Սաֆրաստյանը։
Գործարքը, ըստ բանախոսի, առաջին հերթին վերաբերում է ներկայումս թուրք-ամերիկյան հարաբերություններում ամենաթեժ խնդրին՝ ռուսական հակաօդային համակարգերի գնմանն ու տեղակայմանը Թուրքիայի կողմից, որը կողմերը որոշել են մի կողմ դնել, որ իրենց ներկայացուցիչները լուծում գտնեն։
Սաֆրաստյանը նշում է, որ պետք է ջանքեր գործադրել, որ սենատոր Լինդսի Գրահամը գոնե հետ վերցնի իր վետոն և եթե դեմ է՝ ուղղակի դեմ քվեարկի, քանի որ եթե վետո է կիրառվում, ապա հարցը չի կարող մտնել օրակարգ։
Հանդիպումից հետո Էրդողանը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ը սկզբունքորեն համաձայն են Թուրքիային վաճառել Պատրիոտ համակարգերը, ինչը նշանակում է, որ որոշակի փոփոխություն է եղել ամերիկյան կողմի մոտեցումներում։ Երկրորդ հարցը, ըստ Սաֆրաստյանի, կապված է քրդերի ու այն էլ՝ նավթի գործոնի հետ։
«Ամերիկացիները շարունակելու են իրենց ձեռքում պահել նավթի հանքերը, որոնք գտնվում են Սիրիայի տարածքում՝ հիմնականում Եփրատից դեպի արևելք, որոնք բնակեցված են քրդերով։ Ըստ մոտավոր հաշվարկների ամսական ԱՄՆ-ը 30մլն դոլարի օգուտ են ստանում, որի շահույթը, ինչպես ամերիկացիներն են հայտարարում, գնում է քրդերին օգնելուն։ Նավթը դուրս է բերվում ու վաճառվում, ենթադրաբար, Թուրքիայի տարածքով։ Այստեղ նավթի խնդիրն է, բայց կա նաև քրդական խնդիրը․ թուրքերն ու ամերիկացիները, հավանական է, եկել են այն համաձայնության, որ պետք է քրդերին հեռացնել թուրք-սիրիական սահմանից և կենտրոնացնել այն տարածքներում, որտեղ գտնվում են հանքերը, ինչին կողմ են ամերիկացիները, քանի որ հետագայում, երբ սկսվի Սիրիայում իրական կարգավորման գործընթացը, այստեղ քրդերի հիման վրա հենվելով, ստեղծել ինչ-որ կվազի ինքնավար անկախ միավոր ու կգտնվի ամերիկացիների հսկողության տակ»,-ասաց Ռուբեն Սաֆրաստյանը, հավելելով, որ սրանք են այն խնդիրները, որ եղել է բանակցությունների սեղանին ու համաձայնության են եկել։
Թուրք-ամերիկյան հարաբերություններում այս նոր սերտացման փուլը, ըստ բանախոսի, ստանում է նաև ՆԱՏՕ-ի հավանությունը։

Р. Сафрастян: В очередной раз между США и Турцией заключена сделка, от которой страдает армянский народ
13:30 15/11/2019
Судьба резолюции о признании Геноцида армян в Османской империи 1915 года в Сенате США была решена в результате закулисных переговоров между Турцией и США, кульминацией которых стала встреча Дональда Трампа и Реджепа Тайипа Эрдогана в Белом доме, на которой присутствовал также сенатор Линдси Грэм, который после этой встречи наложил вето на резолюцию. Об этом на сегодняшней пресс-конференции заявил директор Института востоковедения НАН Армении, тюрколог Рубен Сафрастян.
«Линдси Грэм известен в качестве близкого к Трампу сенатора. В очередной раз состоялась сделка между США и Турцией, которая воспрепятствовала дальнейшему ходу основанной на исторической справедливости и морали резолюции. От этого процесса страдает армянский народ, наши национальные проблемы и те национальные меньшинства, которые имеют отношение к Турции», – отметил Сафрастян.
Сделка, по словам тюрколога, в первую очередь касается самой актуальной проблеме в американо-турецких отношениях – закупки и размещению российской зенитной ракетной системы С-400 Турцией, которую стороны решили отложить, чтобы их представители сумели найти решение.
После встречи Эрдоган заявил, что США принципиально согласны продать Турции американские комплексы Patriot, это значит, что произошли некоторые изменения в подходах американской стороны.
«Американская сторона продолжит контролировать нефтяные месторождения, которые находятся на территории Сирии – в основном от Евфрата к востоку, населенные курдами. По примерным подсчетам, ежемесячно США получает прибыль в размере 30 млн долларов, которую, как заявляет американская сторона, направляет на помощь курдам. Нефть транспортируется и продается, предположительно, по территории Турции. Здесь не только вопрос с нефтью, но и курдский вопрос: турки и американцы, вероятно, пришли к согласию, что необходимо », – отметил Р. Сафрастян, добавив, что это те проблемы, которые были на столе переговоров и по которым стороны пришли к согласию, что необходимо устранить курдов с сирийско-турецкой границы и сконцентрировать на тех территориях, где находятся месторождения, это поддерживает американская сторона, поскольку в дальнейшем, когда в Сирии начнется реальный процесс урегулирования, здесь будет создано какое-то квазигосударство, независимая автономная единица, которая будет находиться под контролем американской стороны.
Этот новый этап сближения в американо-турецких отношениях, по словам Р. Сафрастяна, получает также одобрение НАТО.