Աղվան Վարդանյան. ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման բանակցությունները փակուղում գտվելը կարող է մեծացնի պատերազմի վտանգը
Այսօր անհրաժեշտ է Հայաստանում ձևավորել 1-2 հստակ օրակարգեր, որոնց շուրջ հասարակությունը կհամախմբի: «Վերնատուն» հասարակական–քաղաքական ակումբի համաժողովին լրագրողների հետ զրույցում ասաց քաղաքական գործիչ Աղվան Վարդանյանը:
«Այսօր Հայաստանում իշխանությունից դուրս կան առնվազն 5-7 տարբեր ուժային կենտրոններ՝ և քաղաքական, և հասարակական խմբավորումներ, որոնց բոլորի մտահոգությունները մեծ հաշվով նույնն են: Կկարողանա՞ն նրանք գտնել ոսկե միջինն այն ընդհանուր միասնական օրակարգի շուրջ»,- նշեց նա:
Խոսելով ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման մասին, նա նշեց, որ արդեն արձանագրվել է մեր նախկին դիրքերից զիջումներ, մտահոգիչ է այս վիճակը, նույնիսկ հստակ չէ՝ կան բանակցություններ, թե ոչ:
«Կարող է բանակցությունները փակուղում գտվելը մեծացնի պատերազմի վտանգը և այն էլ մեր հասարակության այսօրվա վիճակով»,- ընդգծեց նա:
Ա. Վարդանյանի խոսքով, մեկ տարի ու այսօր արվող հայտարարությունները ուղղակի հակասում են իրար, այստեղ պրոբլեմ կա, ինչն անհանգստացող է:
Նա ասաց, թե այն բիրտ ճնշումները, որ կան դատական համակարգի վրա, այն մեթոդներով, որ այսօր աշխատում են դատարանները, միջնադար է հիշեցնում։
«Իմ կարծիքով՝ Հայաստանն այսօր իրավական պետություն չէ, ինչ կատարվում է դատարանների հանդեպ մի քանի գործերով, Սահմանադրական դատարանի հանդեպ, ակնհայտ է, որ այստեղ իրավական պետություն գոյություն չունի», - նշեց նա։

Агван Варданян:  Зашедшие в тупик переговоры по карабахскому урегулированию могут увеличить угрозу войны
11:28 15/11/2019
Агван Варданян: Зашедшие в тупик переговоры по карабахскому урегулированию могут увеличить угрозу войны
На сегодняшний день необходимо сформировать в Армении 1-2 особые повестки, вокруг которых объединится общественность. Об этом в беседе с журналистами на конференции Общественно-политического клуба «Вернатун» заявил политический деятель Агван Варданян.
«Сегодня в Армении, помимо действующих властей, действует около 5-7 различных силовых центров, и политических, и общественных групп, обеспокоенность которых, по большому счету, совпадает. Удастся ли им найти золотую середину вокруг той общей, единой повестки?» – отметил он.
Обратившись к процессу урегулирования карабахского конфликта, он отметил, что уже зафиксированы уступки прежних позиций армянской стороны и данная ситуация также вызывает обеспокоенность. По его словам, неясно даже то, ведется ли переговорный процесс или нет.
«Зашедшие в тупик переговоры могут увеличить угрозу войны и это при сегодняшнем состоянии нашего общества», – подчеркнул он.
По словам А. Варданяна, звучащие в прошлом и сейчас заявления противоречат друг другу, налицо проблема, вызывающая обеспокоенность.
Он отметил, что оказываемое на судебную систему давление, методы, которыми на сегодняшний день руководствуются суды, напоминают средневековье.
«На мой взгляд, Армения сегодня не является правовым государством, то, что происходит в отношении судов по нескольким делам, в отношении Конституционного суда, демонстрирует, что здесь нет правового государства», – подчеркнул А. Варданян.