Աղվան Վարդանյան. ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման բանակցությունները փակուղում գտվելը կարող է մեծացնի պատերազմի վտանգը
Այսօր անհրաժեշտ է Հայաստանում ձևավորել 1-2 հստակ օրակարգեր, որոնց շուրջ հասարակությունը կհամախմբի: «Վերնատուն» հասարակական–քաղաքական ակումբի համաժողովին լրագրողների հետ զրույցում ասաց քաղաքական գործիչ Աղվան Վարդանյանը:
«Այսօր Հայաստանում իշխանությունից դուրս կան առնվազն 5-7 տարբեր ուժային կենտրոններ՝ և քաղաքական, և հասարակական խմբավորումներ, որոնց բոլորի մտահոգությունները մեծ հաշվով նույնն են: Կկարողանա՞ն նրանք գտնել ոսկե միջինն այն ընդհանուր միասնական օրակարգի շուրջ»,- նշեց նա:
Խոսելով ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման մասին, նա նշեց, որ արդեն արձանագրվել է մեր նախկին դիրքերից զիջումներ, մտահոգիչ է այս վիճակը, նույնիսկ հստակ չէ՝ կան բանակցություններ, թե ոչ:
«Կարող է բանակցությունները փակուղում գտվելը մեծացնի պատերազմի վտանգը և այն էլ մեր հասարակության այսօրվա վիճակով»,- ընդգծեց նա:
Ա. Վարդանյանի խոսքով, մեկ տարի ու այսօր արվող հայտարարությունները ուղղակի հակասում են իրար, այստեղ պրոբլեմ կա, ինչն անհանգստացող է:
Նա ասաց, թե այն բիրտ ճնշումները, որ կան դատական համակարգի վրա, այն մեթոդներով, որ այսօր աշխատում են դատարանները, միջնադար է հիշեցնում։
«Իմ կարծիքով՝ Հայաստանն այսօր իրավական պետություն չէ, ինչ կատարվում է դատարանների հանդեպ մի քանի գործերով, Սահմանադրական դատարանի հանդեպ, ակնհայտ է, որ այստեղ իրավական պետություն գոյություն չունի», - նշեց նա։

Armenian politician Aghvan Vardanyan stressed the need to develop one or two clear-cut agenda which would consolidate the public around it.
Speaking at a conference of the Vernatun public-political club on Friday, the politician said today there are some 5-7 different political and social groups that share the same concerns, but the question is whether they will be able to find the golden mean in the common unified agenda.
Speaking about the settlement of the Nagorno-Karabakh (Artsakh) conflict, Vardanyan expressed concerns over the concessions Armenia recorded and the absence of clear peace talks.
“The stalled negotiations may increase the risk of a war,” he stressed.
The politician also voiced concerns over the contradictory statements on the Karabakh conflict make now and one year ago.
He next decried ‘strong pressures’ exerted on the judicial system, adding the mechanisms used by Armenian courts today are reminiscent of the practice of the Middle Ages.
“I believe Armenia is not a law-abiding country today. What is being done against courts in some cases and against the Constitutional Court makes it obvious that there is no rule of law in the country,” he noted.