Թուրքիայի փոխնախագահը հայտարարել է Կիպրոսի ջրերում հորատման նոր աշխատանքների մեկնարկի մասին
Թուրքիայի փոխնախագահ Ֆուաթ Օքթայը հայտարարել է Կիպրոսի ջրերում թուրքական «Fatih» նավի` նավթի ու գազի հորատման նոր աշխատանքների մեկնարկի մասին, փոխանցում է ermenihaber-ը:
Օքթայը անդրադառնալով Թուրքիայի կողմից արևելյան միջերկրական ծովի ջրերում հորատման աշխատանքների իրականացման շուրջ ԵՄ արտգործնախարարների հաստատած պատժամիջոցների նախագծին, ասել է. «Արևելյան միջերկրածովում կատարվող մեր հորատման աշխատանքները պատրվակ համարելով, ԵՄ արտգործնախարարների կողմից հաստատված պատժամիջոցների նախագիծը որևէ իրավական ուժ չունի»:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիան պնդում է, որ Հյուսիսային Կիպրոսի ինքնահռչակ հանրապետությունը նույնպես իրավունքներ ունի կղզու հարակից ջրերի բնական պաշարների նկատմամբ։ Մինչդեռ Կիպրոսի Հանրապետությունը համոզված է, որ իրենք կղզում պաշտոնապես ճանաչված միակ պետությունն են, ուստի տարածաշրջանի օգտակար հանածոների նկատմամբ միայն իրենք իրավունքներ ունեն։
Թուրքիան նախկինում հորատման աշխատանքներ իրականացնելու նպատակով Կիպրոսի ափեր էր ուղարկել նաև Yavuz նավը։

Cyprus on Friday accused Turkey of violating international law by launching operations off the island in search of oil and gas, Reuters reported.
Earlier on Friday, Turkish vice president Fuat Oktay was quoted as saying the drilling ship Fatih had started operations off the north-north-east coast of Cyprus. On Monday, the EU Foreign Affairs Council adopted a framework for restrictive measures against Turkey over its drilling activities around Cyprus.
"The fact that these new illegal actions of Turkey were announced on the same day that a new framework of EU sanctions took effect - is a display of extreme and provocative contempt towards international and European law," the Cypriot presidency said in a statement, quoted by the source.