Սփյուռքում առաջին անգամ կանցկացվի «Մեղու» հայերենի մրցույթը
«Այբ» կրթական հիմնադրամը սկսում է «Մեղու» հայերենի մրցույթի միջազգայնացման գործընթացը. նոյեմբերի 23-ին Վրաստանում, Իրանում, Ռուսաստանում և ԱՄՆ-ում առաջին անգամ կանցկացվի «Մեղու» հայերենի մրցույթը։
«Այբ» կրթական հիմնադրամից հայտնում են, որ հիմնադրամն այս մրցույթով նպատակ ունի մեծացնելու հայոց լեզվի նկատմամբ սփյուռքահայ երեխաների հետաքրքրությունն ու սերը, նպաստելու սփյուռքում հայապահպանությանը, ազգային արժեքների և մայրենի լեզվի պահպանմանը։
Հիմնվելով «Կենգուրու» և «Ռուսական արջուկ» մրցույթների անցկացման բազմամյա դրական փորձի վրա` «Այբ» հիմնադրամը ստեղծել և 2014 թվականից Հայաստանում և Արցախում անցկացնում է «Մեղու» հայերենի մրցույթը, որի նպատակն է համընդհանուր հետաքրքրություն առաջացնել հայոց լեզվի հանդեպ, այն առավել գրավիչ դարձնել երեխաների համար, զարգացնել նրանց լեզվամտածողությունը և լեզվագիտական ունակությունները, օգնել աշակերտների ներուժի բացահայտմանը և ինքնադրսևորմանը, նպաստել հայոց լեզվի զարգացմանն ու տարածմանը: 6 տարիների ընթացքում «Մեղուն» ունեցել է 232.000-ից ավելի մասնակից՝ ամբողջ Հայաստանի և Արցախի 1001 դպրոցներից։
«Մրցույթի արդյունքների ամփոփումից հետո սփյուռքում լավագույն արդյունքներ արձանագրած երեխաների համար «Այբ» կրթական հիմնադրամը մտադիր է կազմակերպել ճանաչողական այց Հայաստան։
Վրաստանի, Իրանի և ԱՄՆ-ի մեր հայրենակից դպրոցականների համար արդեն ավարտվել է մրցույթի գրանցումը, իսկ Մոսկվայի 3-12-րդ դասարանների մեր երեխաները կարող են գրանցվել մինչև նոյեմբերի 20-ը՝ գրելով [email protected] էլ. հասցեին»,-հայտնում են հիմնադրամից։

Meghu Armenian Language Contest to be held in Diaspora for the first time
The Ayb Educational Foundation is launching the internationalization process for the Meghu Armenian Language Contest. On November 23, Georgia, Iran, Russia and the US will host the contest for the first time.
The aim of the contest is to promote interest and love for the Armenian language among our children in the Diaspora, contribute to the preservation of the Armenian identity, national values and language, the educational center said in a press release.
Based on the long-standing and positive experience of the organization of the Kangaroo and Russian Bear Club contests, the Ayb Foundation has established and held the Meghu Armenian Language Contest in Armenia and Artsakh since 2014. As stated above, the aim of the contest is to promote common interest toward the Armenian language, make it attractive and accessible for the children, develop the students’ language mentality and linguistic abilities, help unlock their potential and self-expression, as well as contribute to the development and dissemination of the Armenian language.
Throughout the six years of its existence, Meghu has had more than 232,000 participants from 1001 schools across Armenia and Artsakh.
Following the assessment of the contest results, the children that have registered the best ones will be invited to Armenia on an informative tour organized by the Ayb Educational Foundation.
The registration for the Armenian children in Georgia, Iran and the US has now been completed, while our Moscow compatriots of grades 3 to 12 may still register by contacting us at [email protected] by November 20.