Ռոբերտ Աբաջյան՝ անուն, որ միշտ կհիշվի ներկա ու գալիք սերունդների կողմից
Ապրիլյան պատերազմի օրերին ողջ հայության սիրտը Արցախի սահմանին էր, այդ օրերին նոր սխրանքներ գործեցին, 18-20 տարեկան երիտասարդներ հերոսացան:  Արցախ-ադրբեջանական շփման գծում  ծավալված թեժ մարտերից հետո Արցախի հերոսների ցանկում ավելացավ ևս մեկ անուն, բոլորից ամենաերիտասարդը։ 19-ամյա Ռոբերտ Աբաջյանն առաջինն է, ով, կրտսեր սերժանտ լինելով բարձրագույն կոչման արժանացավ: Նա ԼՂՀ նախագահի հրամանագրով հետմահու արժանացավ  «Արցախի հերոսի» կոչման և պարգևատրվեց  «Ոսկե Արծիվ» շքանշանով:
Ռոբերտի բացառիկ հերոսությունը անտարբեր չթողեց և ոչ մեկին, ապրիլյան պատերազմից հետո նրան ճանաչեցին որպես հերոս, իսկ հարազատների, ընկերների համար, բացի հերոս լինելուց, մնաց բարի, հումորով, բոլորին հասնող Կյաժը:
Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Ռոբերտի ծնողները պատմել են, որ  նա  շարունակ շտապում էր՝ կյանքում հնարավորինս շատ բան հասցնելու: Ծնողների խոսքով՝ որդին ընկերասեր էր, սիրում էր բոլորի հետ կապ պահպանել: «Բոլորի հետ էր շփվում, նման մարդ չկար, ում հետ 15-20 րոպե շփվեր ու հետագայում նրա հետ ընկերություն չանեին: Տղաս 5 տարեկանից մինչև 80 տարեկան ընկեր ուներ»,- ասում էր Ռոբերտի հայրը՝ Ալեքսանդր Աբաջյանը։
Ռոբերտը սիրում էր, երբ նշում էին իր ծննդյան օրը, մայրը հիշում է նրա 5-ամյակը։
«Պապայի ընկերներին կանչել էր ծնունդի, ասել էր՝ նոյեմբերի 16-ին իմ ծնունդն է, ծնունդ եմ անում, կգաք մեր տուն ու բոլորն եկան: Սեղանները դրել էինք, իր ծնունդն էինք նշում, այնքան էր ուրախացել: Ռոբերտին ոսկե թևնոց էին բերել, որի վրա գրված էր՝ Կյաժ: Մի անգամ հարցրեց՝ մամ թևնոցն ուր է, ասեցի՝ մոտս է բալես,  տղա կունենաս կտամ, կգցես տղուդ թևին: Ասեց՝ հա, մամ»,- պատմում էր մայրը։
2014 թվականի նոյեմբերի 16-ին՝ Ռոբերտի 18-ամյակին եղել է հոր հորեղբոր տղայի հարսանիքը՝ Գյումրիում, իսկ օրը Ռոբերտն է որոշել:  Հոր խոսքերով՝ Կյաժը բոլոր բարեկամներին կանչում էր իր ծնունդին, ասում էր՝ ծնունդս անում եմ Գյումրիում:
Երևանի Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանի համար 147 հիմնական դպրոցն անվանակոչվել է Արցախի հերոս Ռոբերտ Աբաջյանի անվամբ։ 2003-2011թթ. Ռոբերտը սովորել է այդ դպրոցում: Արցախի Քաշաթաղի շրջանի Հերիկ գյուղի դպրոցը ևս անվանակոչվել է ապրիլյան պատերազմի հերոսի անունով։
Հերոսի անունն են Հայաստանում բազմաթիվ դասասենյակներ, Հայրենիքի պաշտպանի վերականգնողական կենտրոնի լսարան ու գրադարանը։
2016 թվականի ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը վերջին գիշերը եղավ  շատ հայորդիների համար:
Այդ գիշեր արցախա-ադրբեջանական շփման գծի ողջ երկայնքով Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները լայնամասշտաբ հարձակման են անցնում։ Արցախի Հանրապետության հյուսիսարևելյան ուղղությամբ տեղակայված հենակետային դիրքերը հրետակոծելուց հետո ադրբեջանական ստորաբաժանումներն անցնում են գրոհի։ Շուրջ երեք հարյուր հոգուց բաղկացած խմբերը տանկերի աջակցությամբ փորձ են կատարում գրավելու հայկական դիրքերը։ Հակառակորդի ձեռնարկած հարձակմանն առաջին մարտն իրենց վրա վերցրին վաշտի հրամանատար, կապիտան Արմենակ Ուրֆանյանն ու վեց զինծառայողից բաղկացած դասակը։ Ուրֆանյանին ու իր անձնակազմին հաջողվեց երկու անգամ ետ մղել հակառակորդին: Երբ հասկացավ, որ այլևս դիմադրել անհնար է քանակով ու ռազմական տեխնիկայով զինված թշնամուն, կրակը վերցնելով իր վրա՝ զինվորներին հետ նահանջելու հրաման տվեց: Առաջին անգամ զինվորները չլսեցին հրամանատարին, անհավասար պայքարը շարունակվում էր… Քյարամ Սլոյանը, Ռոբերտ Աբաջյանը, Անդրանիկ Զոհրաբյանը զոհվեցին իրենց հրամատարի հետ, իսկ մյուսները վիրավորվեցին:
Ուրֆանյանի զոհվելուց հետո, ոտքի վիրավորում ստացած Ռոբերտ Աբաջյանը հրամանատարությունը վերցրել է իր վրա և պատնեշի վրայից շարունակել մարտը։ Նկատելով, որ խրամատում վերջանում է զինամթերքը, զինվորներին ուղարկել է փամփուշտ բերելու։ Այդ ընթացքում հակառակորդին հաջողվում է թափանցել դիրք։ Աբաջյանը, կողքին մնացած միակ ծառայակցի՝ վիրավորում ստացած գնդացրորդ Անդրանիկ Զոհրաբյանի հետ, համառ դիմակայությամբ, նահանջում են դեպի դիրքային կացարան։ Արյունահոսությունից մահանում է Զոհրաբյանը։ Մարտական խորշում դիրքավորվելով, Ռոբերտ Աբաջյանը մինչև վերջին փամփուշտը շարունակում է միայնակ կռվել թշնամու մեծաթիվ ուժերի դեմ, միևնույն ժամանակ կապ հաստատելով գումարտակի հրամանատարի հետ և վերջինիս կարևոր տեղեկություններ հաղորդելով դիրքում կատարվող դեպքերի մասին։ Նկատելով իրեն մոտեցող թշնամուն, Աբաջյանը հանում է իր մոտ մնացած վերջին նռնակը և տեսնելով իրեն մոտեցող հակառակորդին, իր հետ միասին նռնակով պայթեցնում է հակառակորդի մի քանի զինվորի։
Այսօր շատերն իրենց երեխաներին կոչում են ապրիլյան պատերազմում անմահացած հերոսների անուններով՝ Ռոբերտ, Ադամ, Տիգրան, Անդրանիկ, Արմենակ..։ Իսկ Քյարամ Սլոյանի եղբայրն էլ իր երկու զավակներին կոչել է Քյարամ և Ռոբերտ անուններով։

Роберт Абаджян – имя, которое будут всегда помнить нынешнее и будущее поколения
Сегодня, 16 ноября, день рождения Героя Арцаха, кавалера ордена «Золотой орел» Роберта Абаджяна, доблестно погибшего в ходе войны, инициированной Азербайджаном в начале апреля 2016 года.
В дни апрельской войны внимание всего общества было сосредоточено на границе Арцаха, в эти дни были совершены новые подвиги, героями стали парни в возрасте 18-20 лет. После ожесточенных боев на арцахо-азербайджанской границе список героев пополнился ещё одним именем. 19-летний Роберт Абаджян был первым, будучи сержантом, он был удостоен высшего звания. За исключительную храбрость и мужество, проявленные при защите государственной границы НКР в ходе широкомасштабных военных действий, предпринятых противником в период с 2 по 5 апреля 2016 года, младший сержант Роберт Абаджян посмертно был удостоен высшего звания НКР «Герой Арцаха» и ордена «Золотой орел».
Исключительный героизм Роберта Абаджяна никого не оставил равнодушным, после аперльской войны его все знали как героя, а в памяти родных и друзей он остался также как добрый, с чувством юмора, всем помогающий «Рыжий».
В беседе с корреспондентом Panorama.am родители Роберта Абаджяна рассказали, что он всегда куда-то спешил, чтобы успеть, как можно больше сделать в этой жизни. По словам родителей, их сын был очень дружелюбным, любил поддерживать связь со всеми. «Он общался со всеми, не было человека, с которым бы он общался минут 15-20, а потом тот не стал бы его другом. У моего сына были друзья от 5 до 80 лет», – рассказал отец Роберта – Александр Абаджян.
16 ноября 2014 года – в день 18-летия Роберта – состоялась свадьба его двоюродного брата в Гюмри, а день был выбран Робертом. По словам отца, Рыжий всегда звал всех родственников на свой день рождения, говорил, что будет отмечать в Гюмри.
Ереванская школа №147 была названа именем выпускника этой школы – Роберта Абаджяна. Школа села Герик Кашатагского района Нагорно-Карабахской Республики также названа именем героя Роберта Абаджяна.
Роберт любил, когда отмечали его день рождения, мать Роберта вспоминает его 5-летие.
«Он позвал друзей отца на день рождения, сказал, что 16 ноября его день рождения, что он его отмечает, пригласил их домой и все пришли. Мы накрыли на стол, отмечали его день рождения, он так радовался. Роберту подарили золотой браслет, на котором было написано «"Рыжий”. Он сразу же спросил: “Мама, а где браслет”, я ему ответила, что он у меня и сказала, что отдам ему, когда у него родится сын. Он ответил:  “Хорошо, мама”», – вспоминает мать героя.
Отметим, 8 мая 2016 года, в связи с Днем Победы, Армии обороны НКР и освобождения Шуши президент Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР))Бако Саакян подписал ряд указов о награждении. За исключительную храбрость и мужество, проявленные при защите государственной границы НКР в ходе широкомасштабных военных действий, предпринятых противником в период с 2 по 5 апреля 2016 года, младший сержант Роберт Абаджян посмертно был удостоен высшего звания НКР «Герой Арцаха» и ордена «Золотой орел».
Сегодня многие называют своих детей именами героев апрельской войны: Роберт, Адам, Тигран, Андраник, Арменак… А брат Кярама Слояна (Кярам Слоян - военнослужащий срочной службы, пулеметчик К. Слоян стал одной из первых жертв Четырёхдневной войны - Прим.ред.) назвал своих сыновей Кярам и Роберт.