Հանրապետությունում 2019թ. հունվար-սեպտեմբերին, գրանցված 1 000 ամուսնությունների համեմատ արձանագրվել է ամուսնալուծության 246 դեպք` 2018թ. հունվար-սեպտեմբերի 264 դեպքի համեմատ: Նման տվյալներ է հրապարակել Վիճակագրական կոմիտեն:
Պաշտոնական վիճակագրության համաձայն, 9 ամիսներին Հայաստանում գրանցվել է է 11 592 ամուսնություն, ինչը 682-ով ավելի է նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ։
Առավել մեծ թվով ամուսնություններ՝ 1448 գրանցվել են փետրվարին: Սա ըստ ամենայնի, պայմանավորված է Տյարընդառաջի, Սուրբ Սարգսի տոներով:
Ըստ վիճակագրության՝ հունվար-սեպտեմբերին Հայաստանում գրանցվել է ամուսնալուծության 2 850 դեպք՝ 2018-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ 30-ով պակաս։ Առավել մեծ թվով ամուսնալուծություններ գրանցվել են սեպտեմբերին։
2019 թ. 9 ամիսներին ամենաշատն ամուսնացել են Երևանում (4 919), Կոտայքում (1 009), Արմավիրում (919), Արարատում (897), Գեղարքունիքում (821) և Շիրակում (729), իսկ ամենաշատ ամուսնալուծությունները գրանցվել են Երևանում (1 387), Լոռիում (251), Կոտայքում (237), Շիրակում (207), Արարատում (202):

Armenia had a rate of 246 divorces per 1,000 marriages from January to September this year, against the 264 divorce cases of the same period of 2018, according to the latest figures released by the State Statistical Committee.
According to the official statistics, 11, 592 marriages were registered in Armenia in the first nine months of 2019 which is 682 more to compare with the rate of the indicated period in the previous year. Most marriages were registered in February which is reportedly conditioned with St. Sargis Holiday. The highest marriage rate was registered in Yerevan (4 919), followed by Kotayk (1 009), Armavir (919) and Ararat (897).
In the meantime, divorce rate totaled to 2850 in the reporting period which is less by 300 to compare with previous year’s data.