Նորից գնում են Բաքու՝ հարցազրույց Բորիս Նավասարդյանի հետ
-Պարոն Նավասարդյան, օրերս մամուլում տեղեկություն տարածվեց, որ Հայաստանի լրագրողները մեկնում են Բաքու, այնուհետ ադրբեջանցի լրագրողներն են այցելելու Հայաստան։ Ի՞նչ կասեք փաստի մասին և այցի շուրջ գաղտնիության պահպանման։
-Վաղուց սպասվում էր, քանի որ այն ինչ-որ տեղ պաշտոնական մակարդակով հանդիպումների պայմանավորվածություն էր նաև, և բնականաբար միջազգային միջնորդները փորձեցին հնարավոինս ինչ-որ բան տեղից շարժել՝ գոնե մի ուղղությամբ։ Եվ քանի որ այն բանակցային օրակարգում էր, սա երևի ամենահեշտ իրականացվող հարցն էր։
Միևնույն ժամանակ, ինձ մի բան է մտահոգում, որ չգիտես ինչու, այդ ամբողջը շատ խորհրդապահական ռեժիմով է անցնում։ Ես կարող եմ հասկանալ, որ միգուցե մտածել են, որ կան, բնականաբար շրջանակներ՝  Ադրեջանում հաստատ, կարելի է ենթադրել՝ նաև Հայաստանում, որոնց դա դուր չի գալիս և կարող են լինել տարբեր նախապատրաստական աշխատանքներ իրենց կողմից, սադրիչ գործողություններ։
Ամեն դեպքում, կարծում եմ, որ այդ կարգի սադրիչ գործողությունները, որը կարող է պիկետ լինել, ավելի վտանգավոր է, երբ հասարակությունները սկսում են կասկածել, թե ինչու են գաղտնի պահում։ Շատ հնարավոր է, որ դրական ազդեցությունից այն կարող է շատ բացասական արձագանքներ գտնել։
Այստեղ միակ փրկությունը, երևի, այն է, որ այն լրագրողները, որոնք այցելելու են Ադրբեջան, հետագայում ադրբեջանցինեը կգան այստեղ, այնպիսի լուսաբանում ապահովեն, որն ընկալվի հասարակության կողմից որպես շատ կարևոր։ Իսկ դա առաջին հերթին, հուսով եմ, լինելու են նաև հետաքրքիր հանդիպումներ, որպեսզի ադեկվատ ներկայացնեն, թե այդ երկրում ինչ է կատարվում, ինչ տրամադրություններ, ինչ պատկերացումներ կան՝ առանց ագրեսիվության, առանց փորձելու վարկաբեկել այն, ինչ տեսել են, ինչին մենք բազմիցս ականատես ենք եղել։ Ենթադրում եմ, որ շատ հակասական արձագանքներ կլինեն, բայց ամեն դեպքում, երևի, ինչ-որ բանից պետք էր սկսել։
-Մտահոգություններ կան, թե այս այցերն ուղղակի փաստաթղթեր լրացնելուն է ուղղված, այլ ոչ թե միտված է խաղաղության գործընթացին, ինչ կասե՞ք այս մասին։
-Այո, ես կարծում եմ, որ այստեղ միջնորդների կողմից ոչ այնքան բովանդակությունն է կարևոր, որքան որպես այդպիսի փաստ արձանագրելն է, որ տեսեք, մենք այս բանը կարողացել ենք անել։ Ամեն դեպքում, որ անկախ նրանից, թե ինչ խաղեր կան սրա ետևում, ես հուսով եմ, որ իրենք՝ լրագրողներն իրենց պրոֆեսիոնալ պարտքը կկատարեն լավագույնս, որը կարող է ինչ-որ ճանապարհ բացել հետագայի համար։ Ինչպիսի հարաբերություններ ուզում է լինեն Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև, ինչքանով փակուղու մեջ կլինի բանակցային գործընթացը, բայց երկրները և երկրների հասարակությունները իրար մասին պետք է իմանան։
-Դուք՝ որպես մարդ, որը միջազգային տարբեր հարթակներում շփումներ է ունեցել ադրբեջանցի լրագրողների կամ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ, ո՞նց եք գնահատում, ինչպիսին է իրենց տրամադրվածությունը, քանի որ գիտենք, որ հաճախ, եթե ոչ միշտ, միջազգային ֆորումներին, միջոցառումներին մասնակցում են մարդիկ, որոնք նախապատրաստված են պետական «կարգախոսներով»։ Այս պարագայում, ոնց եք պատկերացնում մեր և իրենց լրագրողների շփումը։
-Ես կարող եմ փաստել, որ իրոք, այս վերջին տարիների զարգացումները՝ մոտավորապես սկսած 2000-2001թ.-ից, դինամիկան բավականին բացասական էր Ադրբեջանում՝ կապված երկկողմանի կոնտակտների հետ։ Մենք գնալով տեսնում էինք, որ այն մարդիկ, որոնք ինչ-որ անկեղծ նպատակներով  և կոնստրուկտիվ շփումների համար են գալիս, քչանում են և ավելանում են մարդիկ, որոնք հստակ օրակարգ ունեն, որոնց լավ նախապատրաստել են և որոնք համապատասխան պարտավորություններ են վերցրել՝ ինչպես պետք է իրենց պահեն տարբեր այցերի միջոցառումերի ժամանակ։
Գնալով ավելի ու ավելի քիչ էին մնում նրանք, ովքեր ուզում էին օգուտ բերել գործընթացին, և պարտադիր չէ, որ օգուտը լիներ միայն իրենց կողմին, այլ նաև հասկանալով, որ կա նաև մյուս կողմը, որի շահերը պետք է հարգել։ Բայց դա չի նշանակում, որ այդ մարդիկ Ադրբեջանում վերացել են։ Ես ճանաչում եմ այդպիսի մարդկանց և եթե այս առաջին նախադեպը կունենա նաև շարունակություն, միջազգային միջնորդները պետք է այդ մարդկանց կարողանան գտնել և նրանց  մասնակից դարձնեն շփումներին ու երկխոսությանը, քանի որ հակառակ դեպքում ուղղակի վարկաբեկվելու է այս նախաձեռնությունը։
-Նոյեմբերի 13-14-ին Ռիգայում անցկացվեց Արևելյան գործընկերության մեդիա համաժողովը, որին նաև դուք էիք մասնակցում, ի՞նչ արդյունքներ ունեցավ այն։
-Այս անգամ Արևելյան գործընկերության մեդիա համաժողովը նվիրված էր լրատվամիջոցների՝ որպես բիզնեսների զարգացմանը, ներկայացվեցին ու քննարկվեցին  տարբեր մոդելներ, ինչպես նաև խոսվեց այն մասին, թե ինչ ուղղությամբ պետք է շարունակվի Եվրամիության աջակցությունը Արևելյան գործընկերության երկրների լրատվամիջոցներին։
Բավական խորը և լուրջ ուսումնասիրություն է կատարվել Եվրամիության կողմից, թե ինչ և ինչպես է պետք անել։ Մնում է, որ այդ ուսումնասիրությունը համարժեքորեն ընկալվի բյուրոկրատների կողմից իրենք հասկական, թե որոնք են եղել սխալները, իսկ սխալները բազմաթիվ էին, և իրենք ջանքերն ու ռեսուրսները հիմնականում ուղղեն նրան, որ  այս տարածաշրջանում, կամ գոնե Հայաստանում, Վրաստանում, Ուկրաինայում, Մոլդովայում, որտեղ հնարավորություն կա զարգացնել անկախ մամուլ, գոնե այստեղ այն գումարները, որոնք ծախսվում են՝ նպաստեն, իրոք, բազմազան և հնարավորինս տարբեր նեղ շահերից պաշտպանված լրատվամիջոցների շուկայում գերակայությանը։
Հիշեցնենք, որ օրերս տեղեկություն տարածվեց, որ նոյեմբերի 17-ին Ադրբեջան կայցելի հայ լրագրողների խումբը, այնուհետ՝ նոյեմբերի 18-19-ին էլ սպասվում է ադրբեջանցի լրագրողների այցը Հայաստան։ ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ  Աննա Նաղդալյանը Panorama.am-ի հարցին ի պատասխան ոչ հաստատեց, ոչ հերքեց այս տեղեկությունը։

Panorama.am представляет эксклюзивное интервью с председателем Ереванского пресс-клуба (ЕПК) Борисом Навасардяном.
– Г-н Навасардян, на днях в прессе распространились сведения о том, что журналисты из Армении посетят Баку, затем Армению посетят азербайджанские журналисты. Как вы прокомментируете данный факт и конфиденциальность вокруг визита.
– Давно ожидалось, поскольку это является также в некотором смысле договоренностью, достигнутой на официальном уровне, и, естественно, международные посредники попытались по возможности сдвинуть что-либо с места – хотя бы в одном направлении. И, поскольку вопрос был в повестке переговоров, то, наверное, это был самый легко реализуемый вопрос.
В то же время, меня беспокоит кое-что, непонятно по каким причинам, данный процесс проходит в конфиденциальном режиме. Можно объяснить это тем, что, возможно, подумали, что есть, естественно, круги – в Азербайджане точно, можно предположить они есть также в Армении, которым это не нравится и с их стороны могут быть проведены различные подготовительные работы, провокационные действия.
В любом случае, полагаю, что такие провокационные действия, которые могут проявиться в виде пикета, более опасны, когда общества начинают сомневаться, почему они держат это в секрете. Весьма вероятно, что от позитивного воздействия они могут получить весьма негативную реакцию.
Единственное спасение в данном вопросе, наверное, заключается в том, чтобы те журналисты, которые посетят Азербайджан, а в дальнейшем азербайджанские журналисты, которые посетят Армению, должны обеспечить такую подачу информации, которая будет воспринята обществом как очень важная. А это, в первую очередь, надеюсь, будут интересные встречи, адекватным образом представляющие ситуацию в стране, царящие настроения, представления – без агрессии, без попыток дискредитировать, очевидцами чего мы многократно были. Предполагаю, что последует противоречивая реакция, но, в любом случае, наверное, нужно с чего-то начать.
– Существует обеспокоенность, что данные визиты просто нацелены на заполнение документов, а не на мирный процесс, как вы прокомментируете это?
– Да, полагаю, что для посредников в данном вопросе было важно не столько содержание, сколько сам факт, что, мол, смотрите, мы сумели сделать это. В любом случае, независимо от того, какие игры ведутся за этим, надеюсь, что журналисты наилучшим образом выполнят свой профессиональный долг, который может открыть определенную дорогу для будущего. Несмотря на отношения между Арменией и Азербайджаном, и нахождение переговорного процесса в тупике, страны и населения этих стран должны знать друг о друге.
– Как человек, который на различных международных платформах общался с азербайджанскими журналистами или представителями гражданского общества, как Вы оцениваете их настрой, поскольку известно, что зачастую, если не всегда, на международных форумах, мероприятиях участвуют люди, которые подготовлены государственными «лозунгами». В данном случае, как вы представляете контакты между армянскими и азербайджанскими журналистами?
– Могу констатировать, действительно, развития последних лет, примерно начиная с 2000-2001 гг., динамика – довольно отрицательные в Азербайджане, по части двусторонних контактов. Постепенно мы можем наблюдать, что людей, приезжающих за искренними и конструктивными контактами, становиться меньше, больше тех людей, у которых есть четкая повестка, которых хорошо подготовили и которые взяли на себя соответствующие обязательства по части того, как вести себя во время различных визитов и мероприятий.
Постепенно всё меньше становится тех, кто хотел бы принести пользу процессу, и не обязательно, чтобы польза была только их стороне, а также с пониманием, что существует также другая сторона, интересы которой необходимо уважать. Но это не значит, что таких людей больше нет в Азербайджане. Я знаю таких людей и, если данный прецедент получил продолжение, международные посредники должны суметь найти этих людей и сделать их участниками контактов и диалога, поскольку в противном случае данная инициатива будет дискредитирована.
– С 13 по 14 ноября в Риге состоялся медиафорум Восточного партнерства, в котором вы также принимали участие, расскажите об итогах форума.
– На этот раз медиафорум Восточного партнерства был посвящен развитию средств массовой информации как бизнеса, были представлены и обсуждены различные модели, а также обсуждено то, в каком направлении должна развиваться поддержка Евросоюза средствам массовой информации стран Восточного партнерства.
Проведено довольно глубокое и серьезное исследование со стороны Евросоюза, в частности, касательно того, какие шаги необходимо предпринять. Остается, чтобы данное исследование полноценным образом было воспринято бюрократами, чтобы они поняли ошибки, а ошибок было множество, и, чтобы они направили усилия и ресурсы на то, чтобы в данном регионе, или хотя бы в Армении, Грузии, Украине, Молдове, где налицо возможность развивать свободную прессу, где тратят средства – действительно способствовали присутствию на рынке СМИ, защищенных от различных узких, частных интересов.
Напомним, днями ранее начала тиражироваться информация о том, что 17 ноября по инициативе российской стороны в Азербайджан прибудет делегация армянских журналистов в составе 5-6 человек. Согласно информации азербайджанских источников, 18-19 ноября ожидается визит группы азербайджанских журналистов в Армению. Для уточнения информации корреспондент Panorama.am связался с пресс-секретарем МИД Армении Анной Нагдалян. Однако, она не подтвердила, но и не опровергла информацию о готовящемся визите представителей СМИ.