Gallup. Հայաստանն ամենաանվտանգ երկրների ցանկում է՝ Շվեյցարիայի ու Ֆինլանդիայի միջև
Gallup-ը հրապարակել է «Համաշխարհային օրենք և կարգ» 2019 թվականի զեկույցը, որում ներկայացվում են, թե տարվա ընթացքում որ երկրներն ինչ առաջընթաց կատարել՝ համապատասխանելու ՄԱԿ-ի կայուն զարգացման նպատակին՝ ունենալու «արդար, խաղաղ և ներառական հասարակություններ»:
Զեկույցում Հաաստանը հայտնվել է ամենաանվտանգ երկրների տասնյակում՝ զբաղեցնելով 7-րդ տեղն ու հայտնվելով Շվեյցարիայի ու Ֆինլանդիայի միջև։ Հայաստանում հարցին, թե անվտանգ է իրեն զգում, այո է պատասխանել 89 տոկոսը։
Ամենաանվտանգ երկրների առաջին եռյակում են Սինգապուրը, Նորվեգիան ու Արաբական Միացյալ Էմիրությունները։
2018-ին աֆղանցիների ընդամենը 13% -ն է ասել, որ իրենք իրենց ապահով են զգում, դրանով իսկ հայտնվելով անվտանգ երկրների շարքի ամենավերջին տեղում։ Աղյուսակի վերջին եռյակում են Աֆղանստանը, Վենեսուելան ու Հարավային Աֆրիկան։

Gallup International has listed Armenia among the world’s safest countries in its latest Law and Order report for 2018.
The 2019 Global Law and Order report updates leaders on the progress countries are making – or aren't making – toward achieving the United Nations' Sustainable Development Goal of "promoting just, peaceful and inclusive societies."
Armenia ranks 7th on the list, sitting between Switzerland and Finland. An estimated 89% of the respondents said they feel safe in Armenia.
Singapore (94%) tops the list of the world’s safest countries, followed by Norway (93%) and the United Arab Emirates (93%).
Last year only 13% of the responders said that they feel safe in Afghanistan, making the country last on the list. South Africa and Venezuela also appeared at the bottom of the list.