«Իրատես». Ինչ կապ կա Արցախի ընտրությունների և Մովսես Հակոբյանի ազատման միջև
«Իրատես» թերթը գրում է. «Երեկ Նիկոլ Փաշինյանը աշխատանքից ազատել է միանգամից երեք զինվորականի` գլխավոր ռազմական տեսուչ Մովսես Հակոբյանին իր երկու տեղակալների հետ։ ՈՒշագրավ է, որ այս փոփոխությամբ Նիկոլ Փաշիյանը փորձում է ղարաբաղյան ընտրություններից առաջ սեփական վերադասավորումներն անել այնտեղ։
Հայտնի է, որ Մովսես Հակոբյանն ԱԽՔ Արմեն Գրիգորյանի քեռին է, իսկ վերջինս Արցախի նախագահի ընտրություններում սատարում և հովանավորում է Մասիս Մայիլյանին։ Մեր աղբյուրի պնդմամբ, այս կադրային փոփոխությամբ Փաշինյանը Մայիլյանի դիրքերը թուլացնելու և Արայիկ Հարությունյանին ուժեղացնելու նպատակ ունի։ Ավելին, որոշ տեղեկություններով, նաև այսպիսի սցենար է գծվել. Արայիկ Հարությունյան` Արցախի նախագահ, Մասիս Մայիլյան` ԱԺ նախագահ։ Սակայն Մայիլյանը չի համաձայնել, քանի որ նախագահ դառնալու մեծ ախորժակ ունի։
Այս ֆոնին բավական հետաքրքիր է Բակո Սահակյանի լռությունը, նա բացահայտ չի ցանկանում առայժմ որևէ մեկին աջակցել։ Փոխարենը Հայաստանի իշխանություններն են ոտուձեռ ընկել, տեսնես` ինչ»:

«Иратес»: Какая связь есть между выборами в Арцахе и освобождением Мовсеса Акопяна
Газета «Иратес» пишет, что вчера Никол Пашинян освободил от работы сразу трех военных – главного военного инспектора Мовсеса Акопяна и его двух заместителей. Примечательно, что за счет этого изменения Пашинян пытается перед президентскими выборами в Арцахе провести там собственную перегруппировку сил.
«Известно, что Мовсес Акопян – дядя секретаря Совета безопасности Армена Григоряна, а последний поддерживает на президентских выборах в Арцахе Масиса Маиляна. Как утверждают наши источники, этим кадровым изменением Пашинян преследует цель ослабить позицию Масиса Маиляна и усилить позицию Араика Арутюняна. Более того, по некоторым сведениям, был разработан также сценарий, согласно которому Араик Арутюнян станет президентом Арцаха, а Масис Маилян – председателем парламента. Однако Маилян не согласился, поскольку у него большие аппетиты стать президентом.
На этом фоне довольно интересно молчание Бако Саакяна, он пока не желает открыто поддерживать кого-то. Вместо этого власти Армении спешат сделать это, интересно почему», - отмечает газета.