Մարդու կյանքն արդեն կառավարվում է տարբեր ալգորիթմներով՝ նրա իսկ թույլտվությամբ. Արմեն Խաչատրյան
Panorama.am-ի հարցազրույցը ֆիզիկական գիտությունների թեկնածու, Քեմբրիջում «Arm» ընկերությունում խմբի ղեկավար, պրինցիպալ ինժեներ Արմեն Խաչատրյանի հետ (group lead and principal engineer at GPU division, Arm, Cambridge)՝ Հայաստանում, աշխարհում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման, դրանց հիմնական ուղղությունների, արհեստական բանականության շուրջ։
-Պարոն Խաչատրյան, ինչպե՞ս եք տեսնում Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման ապագան։
- Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման հիմքերն արդեն իսկ բավական հաջողված են։ Նայելով ապագային, կարծում եմ, առաջին հերթին ու ամենակարևորն այն է, որ պետք է գիտությունը, կրթությունն ու բարձրագույն տեխնոլոգիաները կապված լինեն միմյանց հետ, և այդ կապը պետք է ստրուկտուրավորվի Հայաստանում։ Այս պահի դրությամբ, իմ պատկերացմամբ, կրթությունը մի ուղղությամբ է գնում՝ համալսարաններն ինչ-որ կյանքով են ապրում, գիտությունը՝ այլ ուղղությունների վրա է կենտրոնացված, ՏՏ-ն փորձում է այս երկուսի հետ իր խնդիրները լուծել։ Ընթացիկ բացերը լրացվում է նրանով, որ ՏՏ կազմակերպությունները համալսարաններից խելացի երեխաներին հավաքագրում են ու իրենց պիտանի կրթությունն են տալիս։ Սա ցույց է տալիս օրգանական կապի ակնհայտ խզում։ Իրականում, որպեսզի ոլորտն ավելի լավ զարգանա, այս 3 ճյուղերը պետք է օրգանապես կապվեն, ու համապատասխան քաղաքականություն պետք է մշակվի ԿԳՄՍ-ի և ՏՏ նախարարությունների կողմից։
Եթե տաղանդները զարգացման պայմանները ճիշտ ձևավորեն՝ շուկայի պահանջները մտքում ունենալով, մասնագետների բանակը համալրվի Հայաստանում, ապա գործի 90 տոկոսն արդեն կարելի է ասել արված է։ Այս հիմքի վրա հնարավոր է մեծ զարգացում ունենալ, ավելի բարդ խնդիրներ լուծել, դա իր հերթին կհրապուրի նոր ընկերություններին, որոնք իրար հերթ չտալով կմտնեն Հայաստան։ Համոզված եմ, մասնագետների առկայության դեպքում գործի, աշխատանքի խնդիր չի լինի։
-Վերջերս Հայաստանում կայացավ Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային համաժողովը՝ WCIT 2019-ը, որին նաև դուք էիք մասնակցում։ Նման համաժողովներն ի՞նչ ազդեցություն ու նշանակություն են ունենում ընդհանրապես տեխնոլոգիական ընկերությունների համար։
-Ընդհանուր առմամբ WCIT 2019-ն ավելի շատ շոուի տպավորություն թողեց, քան տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կոնֆերանսի։ Իրական տեխնոլոգիական համաժողովներն ավելի շատ մասնագիտացված են լինում։ Նույն Հայաստանում եղել են ու ընթանում են նման համաժողովներ։ WCIT 2019-ը հնարավորություն տվեց մարդկանց միջև նոր կապերի հաստատուման, հին կապերի թարմացման, մի քիչ էլ ապագայի մասին ինչ-որ տեսակետների ձևավորում։ Մեծ արդյունքներ չեմ պատկերացնում, որ այն ունենալու է։
-Անդրադառնալով տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացմանը՝ ի՞նչ ուղղություններով է այն գնում աշխարհում։
-Աշխարհն ինքն էլ է որոնումների մեջ, քանի որ մեծ կապիտալներ կան, միլիարդավոր գումարներ, որոնք փնտրում են այն բնագավառները, որտեղ կարելի է ներդրումներ կատարել ու մեծ գումարներ աշխատել։ Վերջին տարիներին մենք նկատում ենք, որ մի քանի ուղղություններ են ի հայտ գալիս, շատ պոպուլյար են դառնում, որոնցում մեծ ներդրումներ են կատարվում։ Դրանցից է օրինակ «internet of things»-ը (իրերի համացանց). գաղափարն այն է, որ ամեն առարկա պետք է միանա համացանցին։ Այսինքն, ցանկացած ապրանք, սկսած բաժակից, աթոռից, սեղանից, ամեն ինչ միանալու է ինտերնետին։ Այսպիսի ցանցի միջոցով մարդը կարողանում է ստանալ իրեն շրջապատող ողջ համակարգի «վիճակը» (the state of the environment)։ Այս հսկայածավալ ողջ ինֆորմացիան ունենալով՝ համակարգերը կարողանում են ավելի «smart»՝ խելացի որոշումներ կայացնել ու կյանքն ավելի լավացնել։ Սա է այն արժեքը, որ պետք է ստեղծվի «internet of things»-ի միջոցով։
Մյուս ուղղությունը, որը բում էր ապրում, դա բլոկչեյն (blockchain) տեխնոլոգիան է, որի հիման վրա ստեղծվեց կրիպտոարժույթը՝ թվային արժույթը, որոնցից է բիթքոյնը։ Բլոկչեյնի գլխավոր միտքն այն է, որ վերցնելով ինֆորմացիայի կտոր (block)՝ նրա վրա հաշվարկվում է այդ կտորը միանշանակորեն նկարագրող էլեկտրոնային ստորագրություն կամ ինչպես մաթեմատիկներն են ասում կրիպտոգրաֆիկ H ֆունկցիան։ Այդ ստորագրությունը հիշեցնում է ֆիքսված երկարությամբ պատահական թվի խումբ։ H ստորագրության առանձնահատկությունն այն է, որ եթե «block»-ի մեջ մեկ նիշ անգամ փոխվի, ապա ստորագրությունն ամբողջովին փոխվում է։
Այսինքն «block»-ը ու H-ը միարժեքորեն մաթեմատիկորեն կապված են միմյանց հետ։ Հիմա պատկերացնենք այսպիսի «block»-երի շթա(blockchain), որոնցից յուրաքանչյուրում պահպանվում է իր նախորդի ստորագրությունը՝ H-ը։ Այսպիսի շղթան անհնար է փոփոխել, որովհետև եթե մեկ բլոկում փոփոխություն արվի, դա կփոխի իր ստորագրությունը, դա իր հերթին կփոխհի հաջորդ բլոկին և այսպես շարունակ։ Կրիպտոարժույթը, օրինակ բիթքոյնը, ամբողջովին հիմնվում է այս գաղափարի վրա, որի դեպքում «block»-ում հիշվում է, թե կողմերը ինչպիսի դրամային փոխանցումներ են արել ու քանի որ այդ «block»-ի ինֆորմացիան անհնար է փոփոխել, ցանցը միշտ գիտի, ով ինչքան կրիպտոգումար ունի։
-Աշխարհում բիթքոյնի կապիտալը որքա՞ն կարող է լինել:
-Բիթքոյնն այն արժույթն է, որը սահմանափակ է, այսինքն ցանցը որոշակի սահման ունի, որից հետո այն նոր «coin» (կոպեկ) չի գեներացնում, ինչն էլ հանգեցնում է նրան, որ բիթքոյնը ժամանակի ընթացքում թանկանում է։ Սակայն թանկացումն էլ ավելի շատ կապված է նրա հետ, որ մարդիկ հավատում են, որ այն արժեք է իրենից ներկայացնում ու սկսում են գնել այն, ու որքան շատ են գնում, այդքան ցանցը սկսում է դժվարացնել նոր «coin»ի թողարկումը ։ Բիթքոյնի քանակը ֆիքսված է, իսկ գինը լրիվ մարդկանց ուղեղներում է՝ ինչքան կտան այդ պահին, այնքան էլ կլինի գինը։ Վաղը կարող է որոշեն, որ բիթքոյնն արժեք չունի ու այն միանգամից կարժեզրկվի։ Այն իրականության մեջ ոչ թղթի հետ է կապված, ոչ տնտեսության, այլ միայն մարդկանց ուղեղների։
-Վերջերին ժամանակներս մոդայիկ է դարձել նաև արհեստական բանականությունը, ինչ է այն իրենից ներկայացնում։
-Այո, մյուս ուղղություններից մեկը, որը բում է ապրում դա արհեստական բանականությունն է, որը, իմ կարծիքով, մի քիչ ուռճացվում է, որպեսզի գումարներ ներգրավվեն։ Արհեստական բանականության թեման արդիական էր դեռ մի քանի տասնամյակ առաջ, երբ համակարգիչները նոր էին ստեղծվել։ Այժմ այն նորից բում է ապրում մի շարք պատճառներով։ Առաջինը, համակարգիչները բավականին հզորացել են, բայց ամենակարևորն է, որ նրանց հիշողությունն է հազարավոր անգամներով մեծացել ու գինը հազարավոր անգամներով էժանացել է։ Մյուս կողմից, ինտենետի զարգացման պատճառով մեծ քանակի ինֆորմացիա է կուտակվել, այսպիսով ունենք մեծ քանակի «data» և հզոր հաշվողական ռեսուրսներ։
Այս իրավիճակը փոխել է ընդհանուր պարադիգմը, այսինքն եթե առաջ մարդիկ ունեին համակարգիչ ու գրում էին ծրագիր, որպեսզի այդ ծրագիրը տվյալներ ստեղծի (օրինակ ստեղծել ծրագիր, որին մուտքային տանք թվեր, ելքում այն վերադարձնի այդ թվերի գումարը), ապա այժմ մենք համակարգչին տալիս ենք շատ տվյալներ ու նրանից ուզում, որ այն գեներացնի ծրագիրը (մոդել)։ Մարդիկ մոդելավորման գործը հանձնում են համակարգչին։ Նշված օրինակի դեպքում, մենք համակարգչին տալիս ենք միլիոնավոր օրինակներ գումարման, և նա արդյունքում ստեղծում է մոդել, որը կարողանում է գումարել։ Այս մեթոդաբանությունը տարածված դարձավ նեյրոնային ցանցերի վրա «խոր ուսուցուման» («deep learning») ի հայտ գալուն պես։
Այս տեխնոլոգիաների միջոցով մարդիկ կարողացան ավելի հետաքրքիր ու լայն խնդիրների շրջանակ լուծել, որ դժվար էր լուծել սովորական ծրագրավորման միջոցով։ Օրինակ, համակարգչային տեսողություն, «pattern»-ների (նմուշների) ճանաչում, խաղեր, ինքնակառավարվող ռոբոտներ ու մեքենաներ, տվյալների գեներացիա։ WCIT-ում տեսանք երաժշտության գեներացիա և այն։ Կան նաև նեյրոնային ցանցեր, որոնք պայքարում են միմյանց դեմ. մեկը, օրինակ գեներացնում է ինչ-որ բան, մյուսն ասում է՝ այն ճիշտ/նման է, թե ոչ։ Այս երկուսը իրար հետ զարգանում են ու արդյունքում կարող ես ստանալ հետաքրքիր նկար, երաժշտություն։ Մի խոսքով, մի շարք մոդելներ են ստեղծվել, որոնք տարբեր խնդիրներ են լուծում։ Սա, սակայն, դեռ արհեստական բանականություն չէ, այլ բանականության մի մասն է։
Հետաքրքիր ասպարեզ է «reinforcement learning»-ը, երբ համակարգն իր սխալներից սովորում է։ Սա է ինձ հիշեցնում արհեստական բանականություն, քանի որ այն ժամանակի ընթացքում սովորում է։ Այս ամենը իր հերթին արդեն ինդուստրիայի մեջ է փոփոխություն մտցնում, հատկապես կրկնվող գործողություններում։
-Արհեստական բանականության զարգացման դեպքում, մարդը կարողանալո՞ւ է այն կառավարել։
-Կարծում եմ, հիմա էլ արդեն մարդը շատ բան չի կարողանում կառավարել։ Ենթադրենք, կա մի ցանց՝ արհեստական բանականություն, որը կառավարում է քաղաքի երթևեկությունը։ Եթե այն անջատենք, ապա քաղաքը կոլապսի մեջ կհայտնվի։ Հիմա հարց՝ այս դեպքում մարդը կանջատի՞ այն, թե ոչ։ Բնականաբար՝ ոչ։
-Այսինքն, հնարավոր է ժամանակ գա, որ մարդը կառավարվի ահեստական բանականության կողմի՞ց։
-Մարդը՝ ոչ, բայց մարդու կյանքը արդեն կառավարվում է տարբեր ալգորիթմներով կամ ասենք նեյրալ ցանցերի մոդելներով՝ մարդու թույլտվությամբ ։ Օրինակ, շատ դեպքերում մենք այլևս չենք որոշում թե, որ ճանապարհը ընտրենք մի տեղից մյուս տեղը գնալու համար, այլ մեր փոխարեն որոշում է օրինակ Google Map-ը։ Սակայն ապագայում մարդու կյանքը կառավարող մոդելներին կարող է ուրիշ մոդելներ կառավարել ու կարող է ստացվել, ինչպես հայտնի ֆիլմում են անվանում «skynet», որ իրականում այլևս մի տեղում չի գտնվում, այսինքն կարող է ձևավորվել մոդելների կառավարման հիերարխիա, որոնք միասին բարելավում են և ապահովում են մարդու կյանքը։ Ու «մարդը» այլևս չի կարող ու չի ցանկանա այն անջատել։

Армен Хачатрян: Жизнью человека уже управляют различные алгоритмы – с его же разрешения
Представляем интервью Panorama.am с кандидатом физических наук, руководителем группы UK британской компании «Arm» (Кембридж), ведущим инженером Арменом Хачатряном (group lead and principal engineer at GPU division, Arm, Cambridge) – вокруг развития информационных технологий в Армении, в мире, их основных направлений, искусственного интеллекта.
– Г-н Хачатрян, каким Вы видите будущее развития информационных технологий в Армении?
– Основы для развития информационных технологий в Армении уже являются довольно удачными. Смотря в будущее, полагаю, в первую очередь и самым важным является то, что наука, образование и высокие технологии должны быть взаимосвязаны друг с другом, и эта связь должна структурироваться в Армении. На данный момент, на мой взгляд, образование идёт по одному пути: университеты живут одной жизнью, а наука – сконцентрирована на другом пути, IT-сфера пытается решить проблемы с этими двумя сферами. Текущие проблемы восполняются тем, что IT-организации приглашают умных ребят из университетов и предоставляют нужное им образование. Это демонстрирует очевидный разрыв в органической связи. На самом деле, чтобы данная сфера развивалась ещё лучше, эти 3 ветви должны быть связаны органическим образом, и должна быть разработана соответствующая политика со стороны министерства образования, науки, культуры и спорта Армении, а также Министерства транспорта, связи и информационных технологий.
Если сформируются правильные условия для развития талантов, с учетом требований рынка, армия экспертов в Армении пополнится, то можно сказать, что 90% дела уже будет выполнено. На основании этого можно достичь большого развития, решить более трудные проблемы, это, в свою очередь, привлечет новые компании, которые, не уступая друг другу очередь, появятся на рынке Армении. Убежден, в случае наличия экспертов, не будет никаких проблем с работой.
– Недавно в Армении состоялся 23-ий Всемирный конгресс по информационным технологиям (World Congress on Information Technology) – WCIT 2019, в котором Вы также участвовали. Какое воздействие оказывают, какое значение имеют подобные конгрессы для технологических компаний в целом?
– В целом, WCIT 2019 оставил больше впечатление шоу, нежели конференции по информационным технологиям. Настоящие конгрессы по информационным технологиям носят более экспертный характер. В Армении проходили и проходят подобные конгрессы. WCIT 2019 предоставил возможность установления новых связей между людьми, обновления старых контактов, и в некотором степени формирования некоторых точек зрения о будущем. Не думаю, что это приведет к большим результатам.
– Обратившись к развитию информационных технологий, по каким направлениям это происходит?
– Мир сам по себе сейчас находится в поиске, поскольку существует большой капитал, миллиарды средств, которые ищут те сферы, куда можно сделать инвестиции и заработать большие средства. В последние годы мы наблюдаем, что выявляются несколько новых направлений, становятся очень популярными, в которые совершаются крупные инвестиции. Можно привести в пример – «интернета вещей» («internet of things») – идея заключается в том, что каждая вещь должна подключиться к сети. Иными словами, каждая вещь, начиная со стакана, стула, стола, всё должно присоединиться к Сети. Посредством такой сети человек сумеет получить «состояние» всей окружающей его системы (the state of the environment). Имея такое огромное количество информации, системы могут принимать более умные «smart» решения и улучшить жизнь. Это та ценность, которая должна быть сформирована посредством «internet of things».
Другое направление, переживающее бум, это технология блокчейн (blockchain), на основе которой была создана криптовалюта – цифровая валюта, одной из которых является биктоин. Главная идея блокчейна заключается в том, что взяв определенный «блок» информации – каждая транзакция внутри блока подписывается электронной цифровой подписью  или, как говорят математики, криптографической хэш-функцией. Эта подпись представляет собой набор случайных чисел фиксированной длины. Особенность H-подписи заключается в том, что, если в «block» изменится хотя бы один знак, то подпись полностью изменится.
Иными словами, «block» и H математически связаны друг с другом. Сейчас представим такую цепочку «block» (blockchain), в каждой из которых сохраняется подпись прошлой – H. Подобную цепочку невозможно изменить, поскольку, если в одной из цепей будет внесено изменение, это изменит всю подпись, это же, в свою очередь, изменит предыдущий блок и так далее.
Криптовалюты, к примеру, биткоин полностью основывается на данной идее, в случае чего в «block» фиксируется и запоминается то, какие денежные переводы были сделаны сторонами и, поскольку невозможно изменить информацию «block», сеть всегда знает, у кого сколько криптовалют.
– Каким может быть капитал биткоина по всему миру?
– Биткоин – это валюта, которая ограничена, то есть сеть имеет определенные ограничения, после которых новых «coin» (копеек) не генерируется, что приводит к тому, что биктоин со временем дорожает. Однако подорожание больше связано с тем, что люди верят, что эта валюта представляет ценность и начинают покупать её, и, чем больше они её покупают, тем сложнее сеть начинает труднее выпускать новые «coin». Количество биткиона зафиксировано, а цена – в головах людей, сколько они заплатят в тот или иной момент, столько он и будет стоить. Завтра могут решить, что биткион ничего не стоит и он сразу же обесценится.
– В последний период модным стало понятие «искусственный интеллект», расскажите, что это из себя представляет?
– Да, другим из направлений, который переживает бум, это искусственный интеллект, который, на мой взгляд, несколько преувеличивается, чтобы привлечь в сферу инвестиции. Тема искусственного интеллекта была актуальной ещё несколько десятилетий назад, когда компьютеры только появлялись. Сейчас эта тема вновь переживает бум по ряду причин. Во-первых, компьютеры стали более мощными, но самое главное, что в тысячу раз увеличилась их память, а цена упала в тысячу раз. С другой стороны, вследствие развития интернета накопилась информация в большом объеме, таким образом, у нас есть большой объем «data» (данных) и мощные вычислительные ресурсы.
Эта ситуация изменила общую парадигму, то есть, если раньше люди имели компьютеры и писали программы, чтобы эта программа создавала данные (к примеру, создать программу, когда мы вводим числа, а программа нам выдаст сумму этих чисел), то сейчас мы задаем множество данных компьютеру и хотим, чтобы он сгенерировал программу (модель). Люди передают дело моделирования компьютеру. В указанном примере, мы предоставляем компьютеру миллионы примеров суммирования и он в результате создает модель, которая может суммировать. Эта методология стала распространенной после появления «глубокого обучения» («deep learning») в нейронных сетях.
Посредством этих технологий людей сумели решать более широкий и интересный спектр задач, которые трудно было решить посредством обычного программирования. К примеру, компьютерное зрение, распознавание «pattern» (образов), игры, самоуправляемые роботы и машины, генерация данных. На конгрессе WCIT мы увидели музыкальную генерацию и пр. Существуют также нейронные сети, которые борются друг с другом: одна, к примеру, генерирует что-то, другая же говорит верно/похоже это или нет. Эти сети вместе развиваются и в результате можно получить интересную картину, музыку. Одним словом, создается ряд моделей, которые решают различные проблемы. Это, однако, пока не является искусственным интеллектом, а лишь частью искусственного интеллекта.
Интересной областью является также «обучение с подкреплением» («reinforcement learning»), когда система учится на своих ошибках. Это напоминает мне искусственный интеллект, поскольку он обучается со временем. Это всё, в свою очередь, вносит изменения в индустрию, особенно, в повторяющихся действиях.
– В случае развития искусственного интеллекта, сможет ли человек управлять им?
– Полагаю, уже сейчас человек не может управлять многим. Предположим, есть действующая на основе искусственного интеллекта сеть, которая управляет движение города. Если отключить ей, то город окажется в ситуации коллапса. Сейчас возникает вопрос, в данном случае человек отключит  эту сеть или нет. Естественно, нет.
– Иными словами, возможно, наступит время, когда искусственный интеллект будет управлять человеком?
– Человек – нет, но жизнь человека уже управляется различными алгоритмами или, скажем, моделями нейронных сетей – с разрешения человека. К примеру, в большинстве случаев мы больше не решаем, какой путь выбрать для того, чтобы доехать до того или иного места, вместо нас это решает, к примеру, Google Map. Однако управляющими жизнь человека моделями в будущем могут управлять другие модели и может получиться, как это называют в известном фильме – «skynet», что отныне не находится в одном месте, то есть может быть сформирована иерархия управления моделями, которые вместе улучшают и обеспечивают жизнь человека. И «человек» отныне не сможет и не захочет её отключать.