ԿԳՄՍ-ն համոզում է մի բանում, ինչի մասին տվյալներ չունի
ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանի 11.11.2019թ. հրամանագրով՝ 2020 թվականի հունվարի մեկից 3,5 անգամ ավելի շատ գումար կհատկացվի ուսուցիչների և աշակերտների տրանսպորտային ծախսերի փոխհատուցման նպատակով։ Ուսուցիչների և աշակերտների՝ մի համայնքից մյուսը տեղափոխվելու համար հատկացվելիք գումարի աճից հարց է առաջանում՝ արդյո՞ք համայնքներում դասարաններ կամ գուցե դպրոցներ են կրճատվել։ Հարցի պատասխանը ստանալու նպատակով Panorama.am-ը հարցում ուղարկեց ԿԳՄՍ նախարարություն։
Ի պատասխան մեր «Արդյո՞ք նոր դպրոցներ կամ դասարաններ են կրճատվել, որի արդյունքում ավելի շատ աշակերտներ և ուսուցիչներ են ստիպված մի համայնքից մյուս համայնք գնալ դասերի» հարցի, ԿԳՄՍ-ից մեզ պատասխանել են, որ ծրագրի իրականացումն առնչություն չունի դպրոցների և դասարանների թվաքանակի հետ։
Սակայն մեր մյուս հարցին, թե արդյոք կա վիճակագրություն՝ նախորդ տարվա համեմատ հարևան համայնքում աշխատող և սովորող ուսուցիչների ու աշակերտների թվաքանակը վերե՞լք, թե անկում է ունեցել, ԿԳՄՍ-ից պատասխանել են, որ նման վիճակագրություն չկա. «Փաստացի բնակության վայրից այլ բնակավայրում սովորող և աշխատող դպրոցահասակ երեխաների և մանկավարժների թվաքանակի վերաբերյալ տեղեկատվություն առկա չէ։ Նախորդ և ընթացիկ տարվա ընթացքում մի բնակավայրից մյուս բնակավայր երթևեկող սովորողների և մանկավարժների վերաբերյալ թվային տվյալներ հնարավոր կլինի հավաքագրել ընթացիկ տարվա ավարտին նախորդող ամսվա ընթացքում»։
Այս դեպքում պարզ չէ՝ ինչպես են մեզ վստահեցնում, որ դասարաններ և դպրոցներ չեն փակվել, եթե վիճակագրություն և թվային տվյալներ չկան։
Հետաքրքրական է նաև մեր «Արդյո՞ք կա փորձագիտական վերլուծություն՝ դպրոցահասակ երեխան ֆիզիկապես ունակ է շաբաթական 5 օր 10 կմ և ավելի ճանապարհ հատել և 4-7 45 րոպե դասասենյակում անցկացնել» հարցին տրված պատասխանը, որը, կարծես, գրված էր «Ինչ անում ենք, երեխեքի համար ենք անում» սկզբունքով։
«Ծրագիրը միտված է հավասար հնարավորություններ ստեղծելուն, կրթությունն ավելի մատչելի դարձնելուն, ինչպես նաև՝ հանրակրթական դպրոցների մանկավարժներին և դպրոցահասակ երեխաներին տրանսպորտային ծառայությունների դիմաց փախհատուցման գործընթացը կանոնակարգելուն»,- ասվում է պատասխանում։
Այլ՝ այդ ու նույնիսկ անցյալ դարի մեթոդներ, որոնք հնարավորություն են ունեցել աշակերտներին տալ որակյալ ուսուցում՝ առանց նրանց հոգնեցնելու ճանապարհների վրա՝ ինպես դիտվում է՝ չի դիտարկվում։
Թեկուզ ամենապարզը՝ հեռավար ուսուցումը, որի վրա ևս նախարարությունը գումարներ է ծախսում։
Ի դեպ՝ մի հարց էլ՝ այդ ինչ տրանսպորտ կա, որ փոխհատուցելու են։ Գուցե պետք էր դպրոցական ավտոբուսներ տրամադրել։

В Минобразования Армении убеждают в таком вопросе, по которому даже не имеют четких данных
Указом министра образования, науки, культуры и спорта Армении Араика Арутюняна от 11.11.2019 года, с января 2020 года на компенсацию транспортных услуг педагогов и учащихся общеобразовательных школ будет выделено в 3,5 раза больше, чем было предусмотрено ранее. Из увеличения размера компенсации для того, чтобы доехать из одного населенного пункта в другой, возникает вопрос: действительно ли в общинах сократилось число классов или школ. Для получения ответа корреспондент Panorama.am отправил запрос в министерство.
В ответ на вопрос «Действительно ли сокращены школы или классы, в результате чего ещё больше учеников и учителей вынуждены ходить на занятия и на работу из одного населенного пункта в другой», из министерства образования, науки, культуры и спорта ответили, что осуществление программы не имеет никакой связи с числом школ и классов.
Однако на другой вопрос, существует ли статистика касательно того, уменьшилось или увеличилось число учителей и школьников, работающих и обучающихся в соседних общинах, по сравнению с прошлым годом, из министерства ответили, что подобной статистики нет.
«Фактически, отсутствует информация касательно числа учителей и школьников, работающих и обучающихся в соседних населенных пунктах. Данные касательно учителей и школьников, передвигающихся из одного населенного пункта в другой, за прошлый и текущий год можно будет собрать в течение последнего месяца, предшествующего концу этого года», – отметили в министерстве.
В таком случае непонятно, почему нас заверяют, что школы и классы в общинах не закрываются, если отсутствует статистика и числовые данные.
Примечателен также ответ на следующий вопрос Panorama.am о том, что «существует ли экспертный анализ касательно того, способен ли ребенок физически 5 раз в неделю проходить дорогу в 10 км», который, кажется, написан по принципу – «всё, что делается, делается на благо детей».
«Программа нацелена на создание равных возможностей, чтобы сделать образование более доступным, в том числе – урегулированию процесса предоставления компенсаций учителям общеобразовательных учреждений и детям школьного возраста за транспортные услуги», – говорится в ответе.
Другие методы, даже применяемые в прошлом веке, которые давали возможность предоставлять студентам высококачественное обучение, без их уставания по пути в школу, как видно, не рассматриваются.
Даже самое простое – это дистанционное обучение, когда министерство также тратит средства.
Кстати, ещё один вопрос – какому транспорту будут выплачивать компенсации. Возможно, стоило предоставить школьные автобусы?