Չինաստանից, Ճապոնիայից Հայաստան ժամանած զբոսաշրջիկների թիվը նկատելիորեն աճում է. Մեխակ Ապրեսյան
Այս տարվա հունվար-սեպտեմբերին Հայաստան է ժամանել 1 մլն 459 հազար զբոսաշրջիկ, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 14,4 տոկոսով։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Տուրիզմի հայկական ֆեդերացիայի նախագահ Մեխակ Ապրեսյանը։
Նրա խոսքով՝ այս թվերը խոսում են զբոսաշրջության ոլորտում դինամիկ զարգացման մասին։
«Սա շարունակական է, բացի 2015 թվականից, ամեն տարի այս ոլորտում ունեցել ենք աճ: Այս տարի նույնպես ունենք, և սա արդյունք է մեր վարած պետական քաղաքականության, հասարակական, մասնավոր հատվածի ջանքերի»,- նշեց նա։
Մեխակ Ապրեսյանն ասաց, որ զբոսաշրջիկների հիմնական հոսքը բաժին է ընկնում Ռուսաստանին, ԱՄՆ-ին, Եվրոպային,  Հայաստանի նկատմամբ նկատվում է նաև հետաքրքրություն արաբական երկրներից, Ֆիլիպիններից, Ճապոնիայից, Սկանդինավյան երկրներից, ինչպես նաև Չինաստանից։ Ըստ նրա՝ նախորդ տարվա հունվար-սեպտեմբերի համեմատ Չինաստանից Հայաստան ժամանող զբոսաշրջիկների թիվն աճել է 40-42 տոկոսով։
Ֆեդերացիայի նախագահը նշեց, որ  զբոսաշրջիկների համար Հայաստանը պետք է հետաքրքիր դարձնեն նաև ձմռան ամիսներին: Ըստ նրա՝ թեև այդ ժամանակահատվածում ավելի քիչ զբոսաշրջիկներ են գալիս Հայաստան, սակայն ձմռանը ակտիվությունը տարեցտարի ավելանում է։
«Իհարկե Հայաստանում ունենք ձմեռային զբոսաշրջության կենտրոններ՝ Ջերմուկը,  Ծաղկաձորը, հիմա սկսել են նաև այցելել Շիրակի մարզ՝ Աշոցք, որտեղ ավելի շատ  զարգացած է դուհուկային սպորտը»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ Հայաստանում ձմեռային տուրիզմը միայն դահուկային մարզաձևով չպետք է ավարտվի, անհրաժեշտ է նաև այնպիսի քաղաքականություն վարել, որ տուրիստներն այստեղ անցկացնեն Ամանորը։

Armenia welcomed a total of 1,459,000 tourists from January to September this year, up 14.4% from the same period last year, President of the Armenian Tourism Federation Mekhak Apresyan told a news conference on Tuesday.
The official stated the figures speak about the dynamic development of tourism in the country.
“This [growth] is continuous. Except for 2015, every year we have recorded growth in this area. This year saw a growth too, which is a result of our state policy, as well as public and private efforts,” he said.
According to Mekhak Apresyan, the largest number of tourists arrive in Armenia from Russia, the US and Europe. The country also welcomes visitors from the Arab countries, the Philippines, Japan, the Scandinavian countries, as well as from China. The number of tourists arriving from China to Armenia grew strongly by 40-42% in January-September 2019 against the same months of 2018, he said.
The Tourism Federation chief stressed the need to boost tourist flow to Armenia during winter months as well.
"Of course, we have winter tourism centers in Armenia – Jermuk, Tsakhkadzor. Now tourists are also starting to visit Ashotsk in Shirak Province, where skiing is more developed," he said, adding that the winter tourism in Armenia should not be limited to skiing and tourists can also spend New Year and Christmas holidays here as well.