«Հրապարակ». Մեծ Բրիտանիայի հետ բարդ հարաբերություններ. ինչ-որ բան այն չէ
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Պարզվում է` հայ-բրիտանական հարաբերություններում ինչ-որ բան այն չէ. նախորդ օրը ԱԳ նախարարն ընդունել է Մեծ Բրիտանիայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դեյվիդ Մորանին։ Սա նշանակում է, որ Միացյալ Թագավորությունն իր ներկայացվածության մակարդակը Հայաստանում դեսպանից իջեցնում է հավատարմատարի մակարդակի։ «Դիվանագիտության մեջ սա անչափ լուրջ ժեստ է»,- ասաց ԱԳՆ աղբյուրը:
Հիշեցնենք, որ դրանից առաջ ՀՀ-ում ՄԹ դեսպան էր նշանակվել հայազգի Ալեն Գոգբաշյանը, ապա ՄԹ-ն չեղարկեց հաստատված թեկնածությունը: Փորձագետները պնդում են, որ Բրիտանիայի հետ ստեղծված վիճակը մի քանի շերտ ունի` սկսած Ամուլսարից մինչև Ռուսաստանի հետ ՀՀ իշխանությունների «սիրախաղ» ու նախագահ Արմեն Սարգսյան, ով ՄԹ-ում, կարելի է ասել, Հայաստանի վերջին դեսպանն էր․ երջանկահիշատակ Արման Կիրակոսյանը հազիվ մի 4-5 ամիս մնաց այդ պաշտոնում և չհասցրեց հավատարմագրերը հանձնել թագուհուն։ «Իմանալով հանդերձ, որ մարդը լուրջ հիվանդ է, ուղարկեցին ՄԹ, արդեն մեկուկես տարի է, փաստացի, մենք այնտեղ դեսպան չունենք։ Իսկ Ադրբեջանի հետ փայլուն հարաբերություններ ունեցող կարևորագույն երկրի հետ այս վիճակն անլուրջ է, եթե չասենք՝ դիվանագիտական նոնսենս»:
ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանից փորձեցինք ճշտել` Մեծ Բրիտանիան դեսպան կունենա՞ Հայաստանում։ Նա ասաց, որ այդ հարցերը բրիտանական կողմի տիրույթում են, իսկ ինչ վերաբերում է ՄԹ-ում ՀՀ դեսպանին, ապա մեզ 2 օր չհաջողվեց պատասխան ստանալ»:

«Грапарак»: Сложные отношения с Великобританией – что-то не так
Газета «Грапарак» пишет, что в армяно-британских отношениях что-то не так: на днях министр иностранных дел Армении принял временного поверенного в делах Великобритании Дэвида Морана. Это означает, что Великобритания снижает уровень своего представительства от посла в Армении до поверенного. «Это очень серьезный жест в дипломатии», - сказал источник в МИД.
«До этого послом Великобритании в Армении был назначен Алан Гогбашян, затем Великобритания аннулировала утвержденную кандидатуру. Эксперты утверждают, что ситуация с Великобританией имеет несколько аспектов: начиная с Амулсара до "флирта" властей Армении с Россией и президента Армена Саркисяна, который, можно сказать был последним послом Армении в Великобритании. Арман Киракосян остался на этой должности всего 4-5 месяцев и не успел вручить верительные грамоты королеве.
Несмотря на то, что знали – этот человек серьезно болен, отправили его в Великобританию. Уже  фактически, полтора года, как у нас там нет посла. Такую ситуацию с важнейшей страной, имеющей блестящие отношения с Азербайджаном, нельзя назвать серьезной, если не сказать, что это дипломатический нонсенс», - отмечает газета.
Издание попыталось выяснить у пресс-секретаря МИД Анны Нагдалян, будет ли у Великобритании посол в Армении. Она сказала, что эти вопросы находятся в компетенции британской стороны, а что касается посла Армении в Великобритании, то получить ответ в течение двух дней не удалось.