Երվանդ Վարոսյան.Դատարանն արձանագրել է Արսեն Բաբայանի իրավունքների խախտման փաստը
Վերաքննիչ քրեական դատարանը (նախագահությամբ դատավոր Արսեն Նիկողոսյանի), այսօր հրապարակեց Արսեն Բաբայանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի կողմից կայացված որոշման դեմ Բաբայանի փաստաբանների ներկայացրած բողոքի քննարկման արդյունքում կայացված որոշումը։
Արսեն Բաբայանի փաստաբան Երվանդ Վարոսյանը տեղեկացրել է, որ ինչպես պարզ է դարձել որոշման հրապարակումից, դատարանն արձանագրել է Արսեն Բաբայանի իրավունքների խախտման փաստը, հիմնավոր համարելով պաշտպանության կողմի ներկայացված գրեթե բոլոր փաստարկները սկսած հիմնավոր կասկածի բացակայությունից, ձերբակալման իրավաչափության հարցի քննարկման ժամկետների խախտումից, քրեական հետապնդումը բացառող հանգամանքներից մինչև կալանավորման համար օրենքով սահմանված հիմքերի բացակայություն։
Միաժամանակ, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Արսեն Բաբայանի նկատմամբ արդեն իսկ կիրառված է անազատության հետ չկապված այլ խափանման միջոց ու նա ազատության մեջ է, դատարանը ֆորմալ առումով որոշել է մերժել ներկայացված բողոքը։
«Որոշման տեքստը ստանալուց ու դրան ծանոթանալուց հետո կորոշենք` արդյոք այն մեզ բավարարում է ողջ ծավալով, թե ոչ»,-նշել է Վարոսյանը։

Lawyer: Yerevan appellate court finds violation of rights in Arsen Babayan’s arrest
The Yerevan Criminal Court of Appeals, presided over by judge Arsen Nikoghosyan, ruled that there has been a violation of Arsen Babayan’s rights during his arrest, his lawyer Yervand Varosyan said.
Arsen Babayan, a former deputy chief of the Armenian parliament staff, was arrested on 21 October after being accused of involvement in a “usurpation of power” which resulted in Hrayr Tovmasyan’s appointment as Constitutional Court chairman in 2018. His lawyers appealed the arrest ruling to the higher court.
In a post on Facebook, Yervand Varosyan said the court confirmed that Babayan’s rights have been violated, considering substantiated all the arguments presented by the defense lawyers, including the absence of reasonable suspicion, breach of timeframes for considering the legality of his arrest, the circumstances excluding criminal prosecution and absence of legal grounds for his arrest.
Varosyan added that the court formally rejected the appeal given the fact that another measure of restraint has already been imposed on the former official.
The lawyer said they will be able to tell whether the court ruling is satisfactory for the defense team only after getting familiarized with the document.