Էդուարդ Թոփչյան. Պետք է մեր կրթական համակարգի մասին շատ լուրջ մտածենք
«Երբ իմ ուսանողների մեջ հայեր են լինում, անմիջապես զգում եմ, գենետիկան ուրիշ է, տաղանդավոր են: Այդ տարբերությունը ես զգում եմ»,- լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Մոսկվայի Չայկովսկու անվան կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր, ջութակահար Սուրեն Հախնազարյանը:
Նրա որդին՝ հայտնի թավջութակահար Նարեկ Հախնազարյանն, ասաց, որ Հայաստանում էլ շատ լավ սերունդ է աճում, շատ տաղանդավոր են, պոտենցիալ ունեն:
Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր էդուարդ Թոփչյանի խոսքով, տաղանդը միշտ կա, սակայն պոտենցիալը պետք է զարգացնել, իսկ դրա համար պետք է կրթություն:
«Մենք պետք է մեր կրթական համակարգի մասին շատ լուրջ մտածենք: Ես սա միշտ ասել էլ, հիմա էլ եմ ասում: Չգիտեմ՝ ով պետք է մտածի, բայց ինձ թվում է կրթական համակարգում էլ հաշիվը 9:1 է»,- նշեց նա՝ նկատի ունենալով Իտալիա-Հայաստան խաղում մեր ազգային հավաքականի պարտությունը 9:1 հաշվով:
Մաեստրոյի խոսքով, հրաշալի է, որ ամբողջ աշխարհում կան շատ լավ ու հաջողությունների հասած հայ երաժիշտներ, երգիչներ, որոնք հիմնականում կրթությունը դրսում են ստացել, բայց Հայաստանում ամեն ինչ վտանգված է:
«Ամեն ինչում մարդը պետք է լինի պրոֆեսիոնալ: Մենք հիմա սովոր ենք խոսել: Խոսելով չի լինի: Երևի մի քանի տասնամյակ էլ կկորցնենք, մինչև այդ բանը հասկանանք: Իսկ մենք խոսում ենք, PR-ներ ենք անում:
Իրական հայրենասիրությունն այն է, որ այսօր մտածենք, թե ինչ է լինելու ապագան: Իսկ խոսելով… Բոլորս լավ խոսում ենք, նման պրոբլեմ չկա»,- ասաց Էդուարդ Թոփչյանը:

Эдуард Топчян: Следует серьезно задуматься над системой образования в Армении
«Когда среди моих студентов встречаются армяне, я сразу же чувствую это, генетика другая, они талантливые. Я чувствую эту разницу», – заявил в беседе с журналистами профессор консерватории им. Чайковского, скрипач Сурен Ахназарян.
Его сын – известный виолончелист Нарек Ахназарян – отметил, что в Армении тоже растет хорошее поколение, очень талантливое с потенциалом.
По словам художественного руководителя и главного дирижера Национального филармонического оркестра Армении Эдуарда Топчяна, талант всегда есть, однако, потенциал нужно развивать, а для этого уже необходимо профессиональное образование.
«Следует серьезно задуматься над системой образования в Армении. Всегда говорил и сейчас говорю об этом. Не знаю, кто должен задуматься над этим, но полагаю, что и в системе образования счет – 9:1», – отметил он, имея в виду поражение Сборной Армении в матче с Италией со счетом 9:1.
По словам маэстро, прекрасно, что армянские музыканты, певцы достигли успехов на мировой арене, которые в основном получили образование за границей, но в Армении всё находится под угрозой.
«Человек во всём должен быть профессионалом. Сейчас принято больше говорить. Но этим ничего не добьешься. Наверное, мы потеряем ещё несколько десятилетий, пока поймем это. Вместо этого мы просто говорим, проводим PR-кампании.
Настоящий патриотизм заключается в том, чтобы мы сегодня задумывались о будущем», – отметил Э. Топчян.