Ո՞ւր կորավ կլոր դդումը կամ Հայաստանում դդումը ռեկորդ է գրանցելու
Հայաստանյան խանութներում կլոր դդումներին փոխարինելու են եկել երկարները։ Ղափամայի համար դդում փնտրող տանտիրուհիները զարմացած են՝  ինչո՞ւ այդ տեսակը դարձավ դժվար ճարվող։
Ագրարային համալսարանի բուսաբուծության ու հողագործության ամբիոնի պրոֆեսոր, գյուղատնտեսական գիտությունների դոկտոր Անդրեաս Մելիքյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ Հայաստանում աճում է դդումի երեք տեսակ՝ սովորական, ամրակեղև,  մուսկաթային։
Վերջինը դեղին է, պոչի հատվածում երկարավուն, հում վիճակում կարելի է ուտել։  Ամրակեղև կամ կարծրակեղև դդումին են պատկանում հին հայկական սորտերը։
«Ղափամայի համար օգտագործվում է մեր տեղական ամրակեղև դդումը, որի պատերը շատ ամուր են։ Հենց այդ տեսակից են պատրաստել ավանդական ճաշատեսակը։ Մուսկաթայինից չեն կարող պատրաստել, քանի որ դրա կեղևները շատ արագ կլխկվեն։ Մուսկաթային տեսակը կարելի է ուտել նույնիսկ առանց եփելու, մինչդեռ ամրակեղև դդումն առանց եփելու ուտել հնարավոր չէ։ Այդ տեսակից նաև լավագույն մուրաբաներն են պատրաստում, նույնիսկ հնում դոշաբ  են պատրաստել»,-մանրամասնեց գիտնականը։
Թե ինչու է ամրակեղև դդումը շուկայում քիչ, գյուղատնտես գիտնականը, հետազոտություններ չունի, բայց ներկայացնում է  սուբյեկտիվ ենթադրություն. «Բերքատվությունը համեմատաբար քիչ է, բույսի վրա մի քանի պտուղ է լինում, ուշ են հասունանում, պահանջարկն էլ քիչ է։ Զուտ սուբյեկտիվ ու պահանջարկի խնդիր»։
Ա. Մելիքյանը կարծում է, որ Հայաստանում մուսկաթային տեսակի լայն տարածումը պայմանավորված է նաև լայն պրոպագանդայով։ Իրականում ամրակեղև դդումը շատ ավելի վաղուց է աճում Հայաստանում, հարմարված է բնակլիմայական պայմաններին,  այն  հիմնականում մշակում են Արագածոտնի, Վայոց Ձորի, Տավուշի մարզերում։ Ամրակեղև դդումն ունի  տեղական ծագման պոպուլյացիաներ քաղելուց հետո չոր պայմաններում երկար պահպանվում են։
Պրոֆեսորի խոսքով, այս պահին Հայաստանում դդմի սելեկցիայով համարյա չեն զբաղվում, հիմնականում դրսից բերված սորտերն են տեղայնացնում ու բարելավում, սակայն դրանց չեն նախորդել  հետազոտություններ։
«Նման նպատակ էլ չկա, դրսից բերված սորտերը վատը չեն, տեղայնացվում են, ով ցանկանում է մշակել, դրսից է բերում»,-նշեց գիտնականը։
Ի դեպ, Հայաստանում սովորաբար դդումի ցանքատարածություններ չեն եղել, մարդիկ սերմը ցանել են  իրենց բանջարանոցի անկյուններում կամ հարակից շինությունների պատերի տակ, որպեսզի թուփը վեր մագլցի ու շատ տարածք չզբաղեցնի։
«Բայց վերջին տարիներին մուսկաթային տեսակը սկսեցին աճեցնել դաշտերում, ինչպես ձմերուկը կամ սեխը, քանի որ նաև դդումի սերմերի նկատմամբ պահանջարկն է ավելացել։ Նույնիսկ սերմերը մթերում են։ Զուտ շուկայի խնդիր է, շուկան  ինչի պահանջարկ ունի, մարդիկ այն էլ մշակում ենք»,-նշեց համալսարանի պրոֆեսորը։
Գյուղատնտես, «Բերքառատ Հայաստան» ֆեյսբուքյան խմբի հիմնադիր  Հայկ Մելքոնյանն այս տարի Կոտայքի մարզի  Արագյուղի 500 քմ տարածք հողամասում փորձնական դդում է  աճեցրել։ Համայնքը Ծովի մակարդակից 1600 մ բարձրության վրա է գտնվում, այսինքն՝ նախալեռնային գոտի է։
Սերմերը բերել է Հոլանդիայից։ Գյուղատնտեսը բույսերը սնուցել է օրգանիկ նյութերով՝ նաև գոմաղբով, քիմիական պարարտանյութեր կամ թունանյութերի չի օգտագործել։ Բերքից գոհ է, կես տոննա դդումն արագ սպառել են բուսակերներն ու փոքրիկներ ունեցող ծնողները՝ երեխաներին ապուրներ ու շիլաներ պատրաստելու համար։ Տեղական սորտեր աճեցնել չի պատրաստվում՝ դա թողնելով տարիներով այդ գործում փորձ ձեռք բերած ու իրենց ձեռքով սերմեր վերցրած ֆերմերներին։
«Մտածում եմ, որ նոր սորտերն ու համերը հետաքրքիր կլինեն։ Ունեի և փոքր դդումներ, և բավականին խոշոր դդումներ։ Տեսակներից մեկը կոչվում է Հոկկայիդո՝ ճապոնական քաղաքի անունով։ Ես մտադիր էի աճեցնել ոչ ավանդական մշակաբույսեր, որ շուկայում տարբերվեն մյուսներից։ Համային որակներով էլ շատ տարբեր են, օրինակ փոքր դդումիկներն ավելի շատ կաշտանի համ ու բույր ունեն։ Ունենք փոռավոր տեսակի դդումներ, որոնք հասնում են մոտ 20 կգ-ի, դա էլ Ֆրանսիայում շատ տարածված տեսակ է»,-մանրամասնեց Մելքոնյանը։
Նա մտադիր է հաջորդ տարի ցանքատարածություն ընդարձակել, նոր տեսակներ աճեցնել։
«Եկող տարի ուզում եմ ռեկորդի գնամ ու աճեցնեմ Հայաստանի ամենամեծ դդումը։ Ատլանտիկ գիգանտ անունով սորտեր կան, որ մինչև 300-400 կգ քաշ են հավաքում՝ նայած ինչ պայմաններում կաճեն։ Արդեն ԱՄՆ-ից սերմերը պատվիրել եմ, եկել են, ԱՄՆ-ում այդ սորտի դդումը  լինում է նույնիսկ 600-700 կգ։ Այս տարի  իմ աճեցրած փոքր դդումները կշռում են 1-1.5 կգ, բայց ամեն թփի վրա 15-20 հատ լինում է, դրանք նաև վաղահաս են, հուլիսի  սկիզբ ես արդեն վաճառքի դդում ունեի»,-ասաց գյուղատնտեսը։
Նրա խոսքով, դդումով բազմաթիվ առողջ ու սննդարար ճաշատեսակներ կան, որոնք Հայաստանում լայն տարածված չեն, դրանով է պայմանավորված դդումի ցածր պահանջարկը։ Անցած տարի Շիրակի մարզում 500 տոննա դդում աճեցրած գյուղատնտես ընկերը, ըստ Մելքոնյանի, չի կարողացել այն վաճառել, դարձրել է անասնակեր, միայն սերմերն են կարողացել իրացնել։

Вместо круглых тыкв в магазинах Армении появятся мускатные (продолговатые) тыквы. Домохозяйки, ищущие для приготовления хапамы тыкву, удивлены тем, почему стало труднее найти тыкву круглой формы.
Доктор сельскохозяйственных наук, профессор кафедры растениеводства и овощеводства Аграрного университета Андреас Меликян в беседе с корреспондентом Panorama.am отметил, что в Армении растет три сорта тыквы: обычная, крупноплодная и мускатная.
Мускатная тыква имеет желтый цвет, расширенная к основанию, её можно употреблять в пищу в сыром виде.
«Для приготовления хапамы используется наша местная, обыкновенная тыква, стенки которой очень толстые. Именно из этого сорта тыквы готовили традиционное блюдо. Из мускатной тыквы такое блюдо приготовить не получится, поскольку её стенки очень быстро размякнут. Однако мускатный сорт тыквы можно употреблять в пищу даже в сыром виде, без приготовления, между тем тыкву обыкновенную невозможно есть несваренной. Из этого сорта готовят также лучшее варенье, в древности готовили также дошаб», – пояснил ученый.
У профессора нет исследований касательно того, по какой причине наблюдается дефицит обыкновенной тыквы на армянском рынке, однако, он представил субъективное предположение: «Урожайность относительно низкая, на растении всего несколько плодов, которые поздно созревают, а спрос слишком низок. Это исключительно субъективная проблема и проблема со спросом».
А. Меликян полагает, что широкое распространение мускатного сорта в Армении обусловлено также широкой пропагандой. В действительности тыква обыкновенная издавна растет в Армении, уже приспособлена к природно-климатическим условиям, её в основном культивируют в Арагацотнской, Вайоцдзорской, Тавушской областях.
По словам профессора, в данный момент в Армении почти не занимаются селекцией тыквы, в основном локализуют импортированные сорта и улучшают их, однако, исследований по данному вопросу проведено не было.
Кстати, в Армении, обычно, не было посевных площадей тыквы: люди сажали семена в уголках своих садов или под стенами соседних зданий, чтобы куст не поднимался и не занимал много места.
«Но в последние годы мускатный сорт тыквы начали выращивать на полях, как арбузы или дыню, поскольку увеличился также спрос на семена тыквы. Даже семена импортируют. Это просто вопрос рынка, люди культивируют то, на что есть спрос на рынке», – отметил профессор.
В свою очередь администратор группы в соцсети Facebook «Плодоносная Армения», агроном Айк Мелконян в этом году на участке в селе Арагюх Котайкской области, территорией в 500 кв.м., провел пробные посевы тыквы. Данная община находится на высоте 1600 метров над уровнем моря, то есть – это предгорная зона.
По его словам, семена импортированы из Голландии. Агроном использует для выращивания тыквы органические вещества, без использования химических удобрений или ядохимикатов. Айк Мелконян доволен урожаем тыквы. По его словам, он не собирается выращивать местные сорта тыквы, оставив это дело тем фермерам, которые уже имеют опыт в этом деле.
«Полагаю, что новые сорта и вкусы получатся интересными. Я выращиваю и небольшие тыквы, и тыквы довольно крупного размера. Один из сортов называется – “Хоккайдо” – по имени японского города. Я планировал выращивать нетрадиционные сельскохозяйственные культуры, которые бы отличались от других на армянском рынке. По вкусовым качествам они также отличаются, к примеру, небольшие тыквы имеют более каштановый вкус и запах. Я выращиваю также тыкву, достигающую 20-ти килограммов, это очень распространенный сорт во Франции», – пояснил Мелконян.
Он намерен расширить посевные площади в следующем году, выращивать новые сорта.
«Уже второй год я хочу установить рекорд и вырастить самую большую тыкву в Армении. Есть сорт “гигантской тыквы”, которая набирает вес около 300-400 кг., в зависимости от условий выращивания. Я уже заказал семена из США, в Америке этот сорт тыквы доходит до 600-700 кг. В этом году выращенные мною небольшие тыквы достигают веса примерно в 1-1,5 кг., но на каждом кусте бывает по 15-20 штук, это скороспелый сорт, и уже в начале июля я начинаю продажу этих тыкв», – отметил фермер.
По его словам, существует множество полезных и питательных блюд из тыквы, которые не широко распространены в Армении, именно этим обусловлен низкий спрос на тыкву. Айк Мелконян отметил также, что его друг-фермер, урожай тыквы которого составил 500 тонн, не сумел её реализовать, сумев продать лишь семена тыквы.