Բակո Սահակյանը 2020-ի ձմեռային զորակոչ և զորացրում կատարելու մասին հրամանագիր է ստորագրել
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը նոյեմբերի 21-ին ստորագրել է հրամանագիր 2020 թվականի ձմեռային զորակոչ անցկացնելու և զորացրում կատարելու մասին:
ԱՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից հայտնում են, որ ըստ հրամանագրի` 2020 թվականի հունվար ամսում կանցկացվի Արցախի Հանրապետության արական սեռի այն քաղաքացիների պարտադիր զինվորական ծառայության ձմեռային զորակոչը, որոնց 18 տարին լրանում է մինչև 2019 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ, ինչպես նաև այն քաղաքացիների, որոնց նախկինում տրված պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետման իրավունքը դադարել է մինչև 2019 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ:
Հրամանագրի համաձայն` 2020 թվականի հունվար ամսում կզորացրվեն օրենքով սահմանված ժամկետում պարտադիր զինվորական ծառայությունն անցած զինծառայողները:

Президент Арцаха подписал указ о проведении зимнего призыва и демобилизации 2020 года
Президент Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики, НКР) Бако Саакян сегодня, 21 ноября, подписал указ о проведении зимнего воинского призыва и демобилизации 2020 года. Об этом сообщает пресс-служба президента НКР.
Согласно указу, в январе 2020 года будет проведен зимний призыв на обязательную военную службу тех граждан Республики Арцах мужского пола, которым до 31 декабря 2019 года включительно исполнится 18 лет, а также граждан, которым была предоставлена отсрочка от призыва на обязательную военную службу на срок до 31 декабря 2019 года включительно.
Согласно указу, в январе 2020 года будут демобилизованы военнослужащие, прошедшие в установленный срок обязательную военную службу.