Սաթիկ Սեյրանյանի «Պրեսսինգ» հեղինակային հաղորդաշարին ԱԱԾ նախկին տնօրեն, այդ պահին ՀՖՖ գործող նախագահ Արթուր Վանեցյանի հարցազրույցից մի հատված.
Հարց-Պարոն Վանեցյան, «Սասնա ծռեր»-վարչապետ հանդիպումը Ձեր հրաժարականի հարցում դերակատարում ունե՞ր, թե՞ ոչ:
Պատասխան-Չեմ պատասխանի այդ հարցին: Ես ներողություն եմ խնդրում, բայց մենք պայմանավորվել ենք, որ քաղաքական հարցեր չենք տալու և զրուցելու ենք բացառապես ֆուտբոլի մասին:
Հարց-Արդյո՞ք օրվա իշխանությունները ֆուտբոլն այս պահին օգտագործում են որպես քաղաքական հաշվեհարդարի գործիք:
Պատասխան-Կարծում եմ՝ այո:
Հարց-Ձեր առջև խնդիր դրվե՞լ է Հայաստանի ֆուտբոլի 15 տարեկանների հավաքականից հեռացնել Վարդան Թովմասյանին, որը Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի որդին է:
Պատասխան-Ոչ, նման խնդիր չի դրվել:
Հարց-Ձեզ համար սպասելի՞ էր ֆեդերացիայում Ձեր դեմ սկսված այս դեմարշը:
Պատասխան-Այո, սպասելի էր:
Հարց-Հայաստանի անվտանգությունը վտանգվա՞ծ է:
Պատասխան-Չեմ պատասխանի այդ հարցին:
Հարց-Արցախյան հիմնահարցի բանակցային փուլը վտանգվա՞ծ է:
-Չեմ պատասխանի այդ հարցին:
Հարց-Հանրությունը մոլորության մե՞ջ է, պարոն Վանեցյան:
Հարց-Անձամբ Ձեր անվտանգությունը վտանգվա՞ծ է, թե՞ ոչ:
Հարց-Հայաստանում «Սորոսի» գրասենյակի դեմ լայնամասշտաբ պայքար է ընթանում: Արդյո՞ք «Սորոսի» գրասենյակի գործունեությունը Հայաստանի Հանրապետության համար վտանգներ պարունակո՞ւմ է:
Պատասխան-Եթե կարճ պատասխանենք՝ այո:
Հարց-Հայաստանում կա՞ն դրսից ֆինանսավորվող քաղաքական ուժեր, պարոն Վանեցյան:
-Կարծում եմ՝ այո:
Հարց-Եթե՝ այո, ուրեմն այդ կուսակցությունները ակտիվ քաղաքական գործունեություն ծավալո՞ւմ են:
Պատասխան-Այո:
Հարց-Նրանք հակահեղափոխականների՞, թե՞ հեղափոխականների կողքին են:
Պատասխան– Չեմ պատասխանի այդ հարցին:
Հարց-Հայաստանում հնարավո՞ր է հեղափոխություն: Իմ որոշ զրուցակիցներ ասել են, որ փոփոխությունների պահանջը դեռ փողոցում է:
Պատասխան-Եկեք ես չպատասխանեմ այդ հարցին:
Հարց-Ազգային անվտանգության ծառայությունում Ձեր աշխատած ժամանակահատվածում Սերժ Սարգսյանին ձերբակալելու հարց օրակարգում եղե՞լ է, թե՞ ոչ:
Հարց-Ռոբերտ Քոչարյանի կալանավորումը նպաստո՞ւմ է Մարտի 1-ի բացահայտմանը:
Հարց-Չե՞ք կարծում, որ լռելը սխալ է, պարոն Վանեցյան:
Պատասխան-Կարծում եմ:
Հարց-Եվ որքա՞ն երկար եք դեռ լռելու:
Պատասխան-Ես ասացի, որ ժամանակը կգա, և ես անպայման կխոսեմ և կներկայացնեմ իմ տեսակետները այն ամենի մասին, ինչը կատարվում է մեր երկրում այսօր, ինչ կատարվել է մեր երկրում, և ինչ եմ ես պատկերացնում, ինչ է լինելու:
Հարց-Ի՞նչ պլաններ ունեք, պարոն Վանեցյան: Շատերը կանխատեսում են ակտիվ քաղաքական գործունեություն, հասարակական գործունեություն:
Պատասխան-Ես իմ ողջ գիտակից կյանքում ծառայել եմ հայրենիքիս: Ծառայել եմ որպես ԱԱԾ սպա, և ես այլ կերպ ուղղակի ապրել չեմ կարող: Ես պետք է շարունակեմ ծառայել իմ հայրենիքին: Եվ այդ ծառայությունը թե ո՞նց կարտահայտվի, ժամանակը ցույց կտա: Կախված է պահանջից և այն իրադարձություններից, որոնք տեղի կունենան: Իսկ ինչ վերաբերում է իմ հետագա գործունեության վերաբերյալ Ձեր հարցին, ես ազատ մարդ եմ, կաշկանդված չեմ որևէ բանով և կզբաղվեմ քաղաքականությամբ, թե հասարակական գործունեությամբ, դա ես կորոշեմ:

Интервью экс-директора СНБ Армении Артура Ванецяна: Время придет, и я заговорю
Представляем ниже отрывок из интервью бывшего директора Службы национальной безопасности Армении Артура Ванецяна в программе «Pressing».
Отметим, накануне, 21 ноября, Артур Ванецян подал в отставку с поста президента Федерации футбола Армении.
– Г-н Ванецян, повлияла ли встреча премьер-министра Армении с представителями Всеармянской партии «Сасна Црер» на ваше решение подать в отставку или нет?
– Не стану отвечать на данный вопрос. Прошу прощения, но мы договорились, что политических вопросов не будет, и мы будем говорить исключительно о футболе.
– Действительно ли действующие власти в данный момент используют футбол как инструмент политической вендетты?
– Полагаю, что да.
– Была ли поставлена перед Вами задача по устранению из Юношеской Сборной Армении по футболу (до 15-ти лет) Вардана Товмасяна – сына действующего председателя Конституционного суда РА Грайра Товмасяна?
– Нет, подобной задачи не было.
– Ожидаем ли был начатый против Вас в Федерации футбола Армении демарш?
– Да, это было ожидаемо.
– Находится ли безопасность Армении под угрозой?
– Не стану отвечать на данный вопрос.
– Находится ли под угрозой переговорный процесс по урегулированию карабахской проблемы?
– Г-н Ванецян, находится ли общество в заблуждении?
– Находится ли Ваша безопасность под угрозой?
– В Армении проходит широкомасштабная борьба против офиса Фонда Сороса. Действительно ли деятельность офиса содержит угрозы для безопасности РА?
– Если отвечать коротко, то да.
– Г-н Ванецян, существуют ли в Армении финансируемые извне политические силы?
– Если да, значит, данные партии разворачивают активную политическую деятельность?
– Да.
– Они действуют на стороне революционеров или контрреволюционеров?
– В период Вашего пребывания в должности директора СНБ, находился ли вопрос о задержании третьего президента Армении Сержа Саргсяна в повестке или нет?
– Способствует ли арест второго президента Армении Роберта Кочаряна раскрытию «дела 1 марта»?
– Не считаете ли вы, что молчать – неправильно, г-н Ванецян?
– Считаю.
– Как долго Вы планируете ещё молчать?
– Придет время, и я обязательно заговорю и представлю свою позицию о том, что происходит в нашей стране сегодня, что происходило в нашей стране, и о моих представлениях о том, что произойдет.
– Г-н Ванецян, какие у Вас планы? Многие прогнозируют активную политическую деятельность, общественную деятельность?
– Всю свою сознательную жизнь я служил своей Родине. Служил в качестве офицера СНБ, и я не могу жить иначе. Я должен продолжать служить своей Родине. Как проявится эта служба, покажет время. Это будет зависеть от требований и тех событий, которые произойдут. Что же касается Вашего вопроса о моей дальнейшей деятельность, то я свободный человек, ничем не скован и заниматься политикой или общественной деятельностью – решать мне.