Հայաստանում նախորդ տարվա համեմատ ընտանեկան բռնության դեպքերը նվազել են
ՀՀ ոստիկանության քրեական հետախուզության 3-րդ վարչության պետի տեղակալ Արթուր Վարդանյանի՝ այսօրվա ասուլիսում ներկայացրած տվյալների համաձայն, 2018թ.-ին  Ընտանիքում բռնության կանխարգելման մասին ՀՀ օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո կանանց և աղջիկնեի նկատմամբ բռնությունը նվազել է։
Կանանց նկատմամբ բռնության վերացման միջազգային օրվա կապակցությամբ հրավիրված մամուլի ասուլիսում Վարդանյանն ասաց, որ 2019թ.-ի 10 ամիսներին գրանցվել է կանանց և աղջիկների նկատմամբ բռնության 1509 դեպք,  2018թ.-ին  այդ թիվը եղել է 1928։  Այս դեպքերից ընտանիքում կատարված դեպքերը եղել է 305-ը, իսկ նախորդ տարի 460-ը։
Ըստ այդմ, 2019թ.-ի 10 ամիսներին ՀՀ-ում ընտանիքներում կատարված բռնությունների վերաբերյալ գրանցվել է 1420 ահազանգ, որոնցից 808-ով հաշվառվել են անձինք, նախազգուշացում կիրառվել է 618 և անհետաձգելի միջոցներ, որոնք ձեռնարկվում են բռնություն գործադրած անձանց նկատմամբ, 190 դեպք։
Իսկ 2018թ.-ի հունիսի 30-ից մինչ օրս 1530 անձինք են հաշվառվել ընտանիքում տարբեր բռնություններ կատարելու համար, որոնցից 1166-ի նկատմամբ նախազգուշացում է տրվել, իսկ անհետաձգելի միջոցառում է իրականացվել 375-ի դեպքում։ Ընդհանուր եղել է 2682 զանգ-ամփոփագիր։
Վարդանյանը նշեց, որ բռնությունների նվազման միտման պատճառների հետ կապված տարբեր կարծիքներ կան, սակայն այն ավելի շատ կապված է օրենքի գործածությունից հետո տեղեկացվածության բարձրացման, անձանց կողմից հետևանքների, արարքի ծանրության և պատժի աստիճանը հասկանալու հետ։

Police officer: Cases of domestic violence dropped in Armenia in ten months
Cases of violence against women and girls have dropped in Armenia since the parliament’s adoption of a law on preventing violence in the family in 2018, Deputy Head of the 3rd Department of the Criminal Investigation Department of the Armenian Police, Artur Vardanyan revealed on Monday.
Speaking at a news conference dedicated to the International Day for the Elimination of Violence against Women marked on 25 November, the officer said the first ten months of 2019 saw 1,509 cases of violence against women and girls against 1,928 cases of 2018.
In January-October this year, 1,420 cases of domestic abuse were reported to Armenian law enforcement authorities, with warning issued in case of 618 and urgent measures taken against 190 individuals involved in the cases, he said.
From June 30, 2018 to present, 1,530 individuals have been accounted for various acts of violence in the family so far, 1,166 of whom have been warned, and 375 have faced urgent measures.
Artur Vardanyan says the decline in domestic violence is more related to increased awareness about the domestic violence law and the punishment envisaged for such crimes.