Արմեն Մինասյան. Խաբողը կոկորդիլոս ա շարքից
Հայաստանը, Արցախը, Սփյուռքը, հայկական լոբբին արդեն 30 տարի նստատեղը պատռում ա, որ աշխարհն ընդունի, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը ոչ թե տարածքային վեճ է Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև, այլ ազգերի ինքնորոշման կենացմահու կռիվ է՝ ընդդեմ ագրեսոր հարևանի։ Ավելին՝ մենք ասել ենք՝ Հայաստանը թեմայի մեջ չէ, ընդամենն ապահովում է Արցախի հայրենակիցների անվտանգությունը։ Դեմ չեք, չէ՞, որ այդպես է։
Թեև այս մոտեցումը մեծ հաշվով ողջ աշխարհին ուղտի տեղ դնել է, բայց պիտի ասեմ, որ դա մեզ հաջողվել է, ու ի տարբերություն Աբխազիայի, Օսիայի, Մերձնեստրի, հիմա նաև Ղրիմի ու Դոնբասի, Ղարաբաղը երբեք միջազգային փաստաթղթերում ու դիվանագիտության մեջ չի հիշատակվել, որպես տարածքային վեճ (մեծ հաշվով՝ մեզ արված զիջում է աշխարհի կողմից)։
Հիմա որևէ մեկը կարող է ինձ բացատրել՝ ի՞նչ գործ ունի ՀՀ Վարչապետի պաշտոնական կայքում «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև Լեռնային Ղարաբաղի վերահսկողության համար պատերազմի» ձևակերպումը։
Մինչ ոմանք կսկսեն սուտի կռուտիտներ մտածել, ես ասեմ։ Հանձնարարվել է թարգմանել և վարչապետի կայքում դնել Նիկոլ Փաշինյանի՝ «Կորիերե դե լա Սերա» թերթին տված հարցազրույցը, իսկ կատարողները չհասկանալով՝ ինչն ինչոց է, թարգմանել են նաև թերթի խմբագրության կողմից պատրաստած հակիրճ տեղեկանքը։
Արդյունքում՝ ՀՀ վարչապետի կայքում այլևս արձանագրված է, որ այո, Հայաստանն ու Ադրբեջանը պատերազմում են՝ հանուն Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ վերահսկողության»։

Армен Минасян: «Из серии "кто врет – тот крокодил!!!"»
Армения, Арцах, Диаспора, армянское лобби уже 30 лет из кожи вон лезут, чтобы международное сообщество признало: карабахский конфликт – это не территориальный спор между Арменией и Азербайджаном, а борьба не на жизнь, а на смерть в вопросе самоопределения народов – против соседа-агрессора. Более того, мы заявили: Армения вообще не в теме, всего лишь обеспечивает безопасность соотечественников Арцаха. Вы не против ведь, что это так?»
«Должен сказать, что нам удалось добиться того, что Карабах, в отличие от Абхазаии, Осетии, Приднестровья, а теперь и Крыма и Донбасса, в международных документах и дипломатии никогда не упоминался как территориальный спор (по большому счету, это уступка нам от мира)», – отметил он.
«Теперь кто-то может объяснить мне, что делает на официальном сайте премьер-министра РА формулировка "войны между Арменией и Азербайджаном за контроль Нагорного Карабаха"?
Пока некоторые начнут придумывать, как выкрутиться, я скажу. Было поручено перевести и опубликовать на сайте премьера интервью Никола Пашиняна газете  «Corriere della Sera», а исполняющие поручение, не понимая, что да как, перевели также короткую справку, подготовленную редакцией газеты.
В результате на сайте премьера республики констатировано, что, да, Армения и Азербайджан воюют за контроль над Нагорным Карабахом», – отметил Минасян.