ԵՊՀ ուսանողները համակարծիք չեն ռեկտորի պաշտոնակատարի հետ
ԵՊՀ ռեկտորի պաշտոնակատար Գեղամ Գևորգյանն իր աշխատասենյակի մոտ նստացույց անող ուսանողների հետ զրույցում ասաց, որ գիտական խորհրդում չի քննարկվել Հայոց լեզու և գրականություն, Հայոց պատմություն առարկաների վերաբերյալ  հարցը, քանի որ այդպես որոշել է հենց գիտխորհուրդը, քանի որ կարծիքները շատ տարբեր էին լինելու: Նրա խոսքով, նաև որոշում է  եղել, որ ամեն մեկն ազատ է իր կարծիքն արտահայտելու համար:
ԵՊՀ ռեկտորի պաշտոնակատարն ընդգծեց, որ ուսանողների պահանջը քաղաքական է, ուղղված է Ազգային ժողովին, քանի որ եթե ուզում են օրենքում  ինչ-որ բան ամրագրել, ապա օրենք ընդունողը կամ չընդունեղն այդ մարմինն է: Ուսանողները նրա հետ չհամաձայնվեցին:
«Մենք չենք ասում որ ԵՊՀ-ն հակառակ կարծիք հայտնի, մենք խնդրում ենք ԵՊՀ գիտական խորհրդի նիստում քննարկվի «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» նախագծի կոնկրետ կետերը, որպեսզի երիտասարդներն իմանան մեր բուհի դիրքորոշումը: Քաղաքական չէ, պահանջը ԱԺ-ից չէ, խնդրում ենք անցացնել  ԵՊՀ գիտական խորհրդի արտահերթ նիստ, որտեղ կքննարկվի այս հարցը»,- ասաց ԵՊՀ ուսանողական ծրագրերի համակարգող Էդվարդ Գալստյանը, ով միացել է ուսանողներին և գործադուլ է հայտարարել:
Գեղամ Գևորգյանն ասաց, որ պատրաստ է ԵՊՀ բանասիրության ֆակուլտետում հանդիպել ուսանողների հետ միայն մեկ պայմանով՝ խոսքի ընդհատում չի լինելու:
«Հենց լինի խոսքի ընդհատում՝ թողնենք ու դուրս գան»,- ասաց նա:
Հիշեցնենք՝  ԵՊՀ բանասիրության և այլ ֆակուլտետների ուսանողները մի քանի օր դասադուլ էին անում՝  դեմ արտահայտվելով ԿԳՄՍ նախարարության կողմից  մշակված «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» նոր նախագծին, որի համաձայն բուհերում «Հայոց լեզու և հայ գրականություն» և «Հայոց պատմություն» առարկաների դասավանդումը պարտադիր չի լինելու:

Студенты не согласны с врио ректора ЕГУ: Это не политическое требование
Временно исполняющий обязанности ректора Ереванского государственного университета (ЕГУ) Гегам Геворкян в беседе с проводящими сидячий пикет у его кабинета студентами сказал, что на заседании Ученого совета не обсуждался вопрос касательно преподавания «Армянского языка и литературы», «Истории Армении», поскольку такое решение было принято именно Ученым советом, поскольку мнения об этом слишком разные. По его словам, принято также решение, что каждый свободен в выражении своего мнения.
Врио ректора ЕГУ подчеркнул, что требование студентов является политическим, адресовано Национальному Собранию, поскольку, если они хотят что-либо закрепить по закону, то решение о принятии или непринятии закона принимают в НС. Студенты, в свою очередь, не согласились с мнением врио ректора.
«Мы не требуем того, чтобы ЕГУ выразил противоположное мнение, мы просим, чтобы на заседании Ученого совета обсудили конкретные пункты проекта “О высшем образовании и науке”, чтобы молодежь узнала позицию нашего вуза. Это не политическое требование, оно не адресовано НС, просим провести внеочередное заседание Ученого совета ЕГУ, на котором будет обсужден данный вопрос», – координатор студенческих программ ЕГУ Эдвард Галстян, который присоединился к студентам и объявил голодовку.
Г. Геворкян отметил, что готов встретиться со студентами факультета «Филологии» ЕГУ только при одном условии, если никто не будет его перебивать. «Как только студенты начнут перебивать, они покинут аудиторию», – пояснил он.