Աշխարհի ամենահին շախմատային քարը հայտնաբերվել է Հորդանանում
Հնագետները եզրակացնում են, որ 1991-ին Հորդանանի հարավում հայտնաբերված արմավենուց պատրաստված ափաչափ  իրը  հնարավոր է աշխարհի ամենահին շախմատային քարն է։ Արտեֆակտը  հայտնաբերվել է վաղ առևտրային բնակավայրի պեղումների ժամանակ, հայտնում է MIR 24 – ը՝ հղում տալով Science News-ին:
Քանդակն ուղղանկյուն քարի  է  նման,  որի վերևում   եղջյուրի   երկու  նախշեր են նշմարվում: Հետազոտությունը  ցույց է  տվել, որ այն ստեղծվել է մեր դարաշրջանի 680-749 թվականներին:  Գիտնականները պարզել են, որ պարզ խաղային տախտակները հայտնվել են Եվրասիայում մոտ չորս հազար տարի առաջ:
Ըստ պահպանված գրավոր ապացույցների՝ առաջին շախմատը սկսվել է օգտագործվել Հնդկաստանում՝ 1400 տարի առաջ: Տեղի վաճառականներն ու դիվանագետները, հավանաբար, այս խաղը բերել են արևմտյան երկրներից:
Հնագետները նկատել են, որ «նավակը» նման է շախմատի մյուս պարզունակ  մասերին, որոնք ստեղծվել են մի քանի դար անց:
«Եթե մեր ենթադրությունները  ճիշտ են, ապա սա աբստրակտ դիզայնի ամենավաղ հայտնի օրինակն  է, ինչպես նաև  շախմատային ֆիգուրի  ամենավաղ օրինակը», - նշել են ուսումնասիրության հեղինակները:

В Иордании обнаружили самую древнюю шахматную фигуру в мире
Фигурка из песчаника размером с ладонь, найденная на территории Южной Иордании в 1991 году, может быть самой древней шахматной фигурой в мире, заключили археологи. Ее обнаружили во время раскопок раннего торгового поселения, сообщает МИР 24 со ссылкой на  Science News.
Артефакт выглядит как прямоугольный кусок камня с двумя роговидными выступами на вершине. Анализы показали, что он был изготовлен между 680 и 749 годами нашей эры. Скорее всего, фигурка выполняла роль ладьи. Ученые установили, что простые настольные игры появились в Евразии около четырех тысяч лет назад.
Согласно сохранившимся письменным свидетельствам, первые шахматы начали использовать в Индии 1400 лет назад. Местные торговцы и дипломаты, вероятно, принесли эту игру в западные страны.
Археологи обратили внимание, что «ладья» выглядит похожей на другие примитивные шахматные фигуры, созданные несколькими столетиями позже.
«Если наши догадки верны, то это самый ранний известный пример абстрактного дизайна и, возможно, самый ранний пример шахматной фигуры вообще», – отметили авторы исследования.