Արիաբար մարտնչած, վիրավոր ընկերներին փրկած Հենրիկ Ղահրամանյանն այսօր կդառնար 23 տարեկան
Նոյեմբերի 28-ն ապրիլյան պատերազմի ժամանակ Թալիշում զոհված կրտսեր սերժանտ Հենրիկ Ղահրամանյանի ծննդյան օրն է. այսօր նա կդառնար 23 տարեկան:
Հենրիկը ծնվել է Ռուսաստանի Դաշնության Կրասնոյարսկ քաղաքում։ 6 տարեկան է եղել, երբ ընտանիքը վերադարձել է Հայաստան և բնակություն հաստատել Արարատի մարզի Մասիս քաղաքում։
Սովորել է Մասիսի թիվ 2 դպրոցում, որն ավարտելուց հետո ընդունվել է Մասիսի պետական գյուղատնտեսական քոլեջի ապրանքագիտության բաժին։
Բարի, լուսավոր Հենրիկը մեծացել է անհոգության մեջ՝ շրջապատված սիրով ու գուրգուրանքով։ Ծնողների խոսքով՝ այնքան բարի, համեստ ու հանգիստ տղա էր, որ նրան հենց դրա համար էին սիրում։
«Անչափ բարի, խելացի, համեստ, պարտաճանաչ, օրինակելի աշակերտ էր: Չկար մեկ մարդ, որ Հենրիկին չսիրեր: Բոլորիս համար մեծ ցավ է մեր Հենրիկի կորուստը»,- Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել էր թիվ 2 հիմնական դպրոցի տնօրեն Արևիկ Նազարյանը։
2015 թ. հունվարի 25-ին զորակոչվել է բանակ։ Ծնողների խոսքով՝  ծառայության մեկնել է ուրախ սրտով՝ երբեք չմտածելով ծառայությունից խուսափելու մասին։ Լուսակերտում 6 ամիս ծառայելուց հետո տեղափոխվել է ՊԲ N զորամաս։
Ծնողները Հենրիկին տեսել են 2015 թվականի նոեյեմբերին՝ քրոջ հարսանիքին։ Երբ հարսանեկան արարողության ժամանակ զինվորական համազգեստով մտել է հարսանյաց սրահ, հյուրերն անակնկալի են եկել։
«Վերջին անգամ այդ ժամանակ տեսանք։ Դրանից հետո չի եկել։ Ես էլ կատակի տալով՝ ասացի՝ մյուս քույրիկի հարսանիքին էլ կբերենք։ Որոշել էինք մայիսին գնալ, տեսնել, որովհետև արդեն կարոտին չէի դիմանում։ Ինքն էլ էր սպասում»,- պատմել է մայրը։
Արցախում զոհված Հենրիկ Ղահրամանյանը վերջին անգամ ապրիլի 2-ին էր խոսել հոր հետ։ Պատերազմի լուրն ստանալուց հետո ծնողներին զանգել ասել էր, որ իր համար չանհանգստանան, ամեն ինչ լավ է, դրանից հետո՝ մինչև ապրիլի 7-ը նրանից լուր չի եղել։ Ծնողներին ասել են, որ մարտական գործողությունների ժամանակ Հենրիկն արիաբար մարտնչել է, մինչև զոհվելը  3 վիրավորի է դուրս բերել, սակայն  վիրավոր ընկերներին դուրս բերելիս թշնամին նկատել է նրան ու հակառակորդի կողմից ստացած հրազենային վիրավորումից զոհվել է:
Հերոսը հետմահու պարգևատրվել է Հայաստանի Հանրապետության «Արիություն» և Արցախի Հանրապետության «Մարտական ծառայություն» մեդալներով:

November 28 marks the birthday anniversary of Henrik Ghahramanyan, an Armenian soldier who died a hero’s death during the 2016 April War unleashed against Artsakh by Azerbaijan. The hero soldier would have turned 23 today.
Henrik was born in Russia and lived there until the age of seven when his family returned home to the town of Masis in Ararat Province,
After graduating from Masis Basic School No. 2, he was admitted to the Masis State Agricultural College.
Henrik, a kind and bright person, grew up in a loving and caring atmosphere. According to his parents, he was such a nice, modest and quiet boy that everyone loved him.
“He was a very kind, intelligent, modest, responsible and exemplary school student. There was no one who would not love Henrik. He is a great loss to us all,” the school headmaster, Arevik Nazaryan told Panorama.am.
Henrik was drafted into the army on January 25, 2015. During the first six months of his military service, Henrik served in Armenia’s Lusakert, but then volunteered to go to Artsakh, serving near Talish.
Henrik last spoke to his father on April 2 and told him that everything was going well. For the next five days, the family had no news of their son until they were finally told that Henrik had died trying to save the lives of his three comrades in the battlefield.
The hero was posthumously awarded with the "For Bravery” medal of Armenia and the "For Service in Battle" medal of Artsakh.