«Մեր աշխատանքում մենք էմոցիաներից առավելագույս պետք է զերծ մնանք, բայց դատախազն էլ մարդ է, երբ որ դիմացից ուղղակի լկտի պրովակացի է արվում, կարծում եմ, երբեմն պետք է դրան համարժեք պատասխան տրվի»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ Գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը՝ անդրադառնալով «Մարտի 1-ի» դատավարության ժամանակ դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանի և փաստաբանի մասնակցությամբ տեղի ունեցած միջադեպին:
Հարցին, թե հնարավո՞ր է առաջիկայում ձեզ տեսնել դատական նիստին՝ մեղադրանքի կողմը պաշտպանելիս, նա նշեց, որ դա արդեն վաղուց աննախադեպ իրավիճակ չէ, քանի որ ինքը միայն աշխատասենյակում աշխատող դատախազ չէ:
Ինչ վերաբերում է այսօր ՀՔԾ ծառայողի օրվան նվիրված միջոցառմանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը, մասնավորապես՝ «մեր խնդիրն է, որ պետական պաշտոնյայի իշխանի և բդեշխի բարդույթը փոխակերպվի, կներեք այդպիսի ձևակերպման համար, Հիսուսի բարդույթով» և պատասխանելով հարցին՝ արդյո՞ք ինքը պատրաստ է աշխատել «Հիսուսի բարդույթով», Արթուր Դավթյանն ասաց. «Չեմ ուզում բարձրագոչ հնչի, բայց մշտապես ունեցել եմ այնքան մեծ հավատ, որ մշտապես եմ ղեկավարվել այդպիսի կանոններով»:

Генпрокурор Армении Артур Давтян: «Прокурор – тоже человек»
«В своей работе мы должны максимально воздерживаться от проявления эмоций, но прокурор – тоже человек. Когда оппонент прибегает просто к наглой провокации, то, считаю, иногда нужно дать этому адекватный ответ», – сказал в беседе с журналистами генпрокурор Армении Артур Давтян, коснувшись имевшего место на заседании по делу «1 марта» инцидента между прокурором Геворком Багдасаряном и адвокатом.
На вопрос, будет ли он в ближайшее время присутствовать на заседании суда по данному делу, Артур Давтян  указал, что его присутствие на судебном заседании уже давно не является чем-то беспрецедентным, поскольку он не из тех прокуроров, которые не выходят из своих рабочих кабинетов.
Коснулся генпрокурор и сделанного сегодня премьером Армении Николом Пашиняном на мероприятии по случаю дня работника Специальной следственной службы Армении  заявления о том, что «наша задача в том, чтобы комплекс князя и бдешха (в древней Армении (при Арташесянов и Аршакуни) титул правителей четырех важнейших пограничных областей государства.  – Прим. ред.) трансформировался, простите за такую формулировку в "комплекс Иисуса"».
На вопрос, готов ли он работать в соответствии с «комплексом Иисуса», Артур Давтян сказал: «Не хочу, чтобы это прозвучало громогласно, но у меня всегда была столь огромная, что я всегда руководствовался этими нормами».