Լևոն Քոչարյանն Աշոտ Կարապետյանի մահը մարտի 1-ի քրգորի հետ կապելը ստորություն է համարում
Ռուսաստանի Պյատիգորսկ քաղաքում պայթյունի հետևանքով Երևանի նախկին ոստիկանապետ Աշոտ Կարապեյանի մահը մարտի 1-ի քրեական գործի հետ կապողները զարմացնում են ՀՀ երկորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի որդուն՝ Լևոն Քոչարյանին։
«Այն մարդիկ են, որոնք թքած ունեն մարդկային զոհերի վրա, թե խոշոր հաշվով մարտի 1-ի տուժողների վրա։ Իրենց նպատակն այն է,  հորս հետ, մեզ հետ  կապված շահարկումներ անել։ Նույնը փորձեցին անել Հայկ Հարությունյանի ինքնասպանության դեպքի ժամանակ։ Ես կարող եմ ասել, դա ստորություն է , ինչը մեզ համար զարմանալի չէ, դրա ականատեսն ենք երկար տարիներ»,-լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Լևոն Քոչարյանը։
Նա ասաց՝ տեղյակ չէ, թե Աշոտ Կարապետյանն ինչ ցուցմունք  է տվել իրավապահներին, նույնիսկ չգիտի էլ, թե ինչ պաշտոն է նա զբաղեցրել 2008-ին։
«Դուք գիտե՞ք։ Փաստաբանների հետ քննարկումների ժամանակ նրա անունը չի շոշափվել, ենթադրում եմ, որ առանցքային չէ»,-նշեց նա։
ՀՔԾ-ից  ավելի վաղ հայտնել էին, որ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության պետ, ոստիկանության գնդապետ Աշոտ Կարապետյանը Մարտի մեկի քրեական գործում վկայի կարգավիճակ ուներ։
2008 թվականի մարտիմեկյան իրադարձությունների ժամանակ  զբաղեցրել է ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության Խորհրդային բաժնի պետի պաշտոնը։

Левон Кочарян считает связывание гибели Ашота Карапетяна с делом «1 марта» подлостью
Связывающие гибель вследствие взрыва в Пятигорске экс-главы полиции Еревана Ашота Карапетяна с уголовным делом о событиях 1 марта 2008 года удивляют сына второго президента Армении Роберта Кочаряна – Левона Кочаряна.
«Это люди, которым наплевать на человеческие жертвы, по большому счету на потерпевших вследствие событий 1 марта. Их цель заключается в том, чтобы прибегать спекуляциям, связанным с моим отцом, с нашей семьей. То же самое попытались сделать в связи со смертью бывшего начальника Полиции Армении Айка Арутюняна. Я могу сказать, что это подло, но нас это не удивляет, мы становимся свидетелями этого уже долгое время», – сказал он.
Левон Кочарян сказал, что он не в курсе, какие показания он давал правоохранителям, даже не знает, какую должность занимал в 2008 году.
«Вы знаете? Во время обсуждений с адвокатами его имя не затрагивалось, предполагаю, не является ключевым», – отметил он.
Из Специальной следственной службы Армении ранее сообщили, что по делу 1 марта у Ашота Карапетяна был статус свидетеля.