Շուտով կարող է շուկա մուտք գործել հայկական նոր ավիաընկերություն՝ 13 ուղղություններով. Տաթևիկ Ռևազյան
12:35 03/12/2019
«Նախատեսվում է «Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն մտցնել, որը կխթանի նոր ուղղություններմ որոնք չենք սպասարկվել վերջին 12 ամիսների ընթացքում։ Այս պայմանը դրել ենք, որպեսզի այսօր գործող ավիաընկերությունները իրենց արդեն իսկ սպասարկվող ուղղությունները ժամանակավոր չփակեն և չդիմեն այս արտոնությանը։ Միաժամանակ պահանջում ենք ավիաընկերություններից, որ արտոնություն ստանալուց հետո իրականացնեն իրենց չվերթները ամբողջ տարվա ընթացքում»,- այս մասին այսօր խորհրդարանում ասաց ՀՀ քաղավիացիայի պետ Տաթևիկ Ռևազյանը՝ ներկայացնելով «Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին օրենքի նախագիծը։
Ռևազյանի խոսքով, եթե ավիաընկերությունը ուզում է մուտք գործել և աշխատել միայն ամռանը, իսկ ձմեռանը դադարեցնել չվերթները, արտոնություն չի կարող ստանալ։
«Արտոնությունը տրամադրվում է 3 տարի ժամկետով՝ ևս 2 տարի երկարաձգելու հնարավորությամբ, որը հաշվարկվում է ամիսների նվազման կարգով՝ սկսած տվյալ ուղղությամբ ավիաընկերության 1-ին թռիչքի մեկնարկից։ Այսինքն՝ եթե ցանկացած ավիաընկերություն որոշի սպասարկել, օրինակ, Ամստերդամ ուղղությունը, որն այսօրվա դրությամբ չսպասարկված է, այդ ավիաընկերությունը կարող է օգտվել այս արտոնությունից։ Եթե 6 ամիս հետո այլ ավիաընկերություն որոշի դեպի Ամստերդամ չվերթ իրականացնել, ապա այդ 2-րդ ավիաընկերությունը կստանա արտոնություն, բայց արդեն 2 և կես տարվա ընթացքում։ Այս մոտեցմամբ, մենք վերացնում ենք այն ռիսկը, որ ավիաընկերությունը մուտք գործի շուկա և բացի, օրինակ, 10 նոր ուղղություններ, և դառնա միակ ավիաընկերությունը, որ տվյալ ուղղություններով ստանա արտոնություն»,- նշեց Տաթևիկ Ռևազյանը։
Ռևազյանը նշեց, որ արդեն իսկ անցկացված բանակցությունների արդյունքներով ուղևորահոսքը 1-ին տարվա ընթացքում կաճի մոտավորապես 300 հազարով. «Հաշվի առնելով, որ մեր ընդհանուր ուղևորահոսքը կազմում է 2.9 միլիոն ուղևոր, սա բավականինմ տպավորիչ թիվ է։ Մեր հաշվարկներով, առաջիկա 3 տարիներին տուրիզմը կնպաստի 1000-ավոր նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը։ Միաժամանակ, միլիոնավոր դոլարներ կվճարվեն պետական բյուջե հարկերի տեսքով, ենթակառուցվածքները կզարգանան և կխթանվի մեր գործարարների մուտքը միջազգային շուկաներ։ Բանակցությունները շարունակվում են արտասահմանյան ավիաընկերությունների հետ։ Եվ շուտով կարող է շուկա մուտք գործել հայկական նոր ավիաընկերություն։ Ավիաընկերության ներկայացուցիչները ասել են, որ պատրաստվում են ամառային սեզոնից իրականացնել 13 ուղղություններով չվերթներ։ Այն իրականացնելու է շաբաթը 41 չվերթ, այսինքն՝ տարվա ընթացքում ունենալու է 388 հազար նստատեղ։ Միաժամանակ, ավելի քանի 200 աշխախատեղ կստեղծվի մոտակա ամիսների ընթացքում»։

Татевик Ревазян: Вскоре на рынок может войти новая армянская авиакомпания
«Планируется внести поправки в Закон РА "О государственной пошлине", которые простимулируют полеты по новым направлениям, которые не обслуживались в течение последних 12 месяцев. Мы поставили это условие, чтобы действующие сегодня авиакомпании уже обслуживаемые ими направления не закрывали временно – с целью использования этой льготы. Одновременно требуем от авиакомпаний, чтобы они после получения льготы рейсы выполняли в течение всего года», – заявила сегодня председатель Комитета гражданской авиации Армении Татевик Ревазян, представляя соответствующий законопроект.
По словам Ревазян, если авиакомпания хочет выйти на армянский рынок, но выполнять рейсы лишь в летний период, то она не может получить льготу.
«Предусмотренный законопроектом срок льготы предоставляется на 3 года (с возможностью продления еще на 2 года), он исчисляется в порядке убывания месяцев, начиная с выполнения первого полета авиакомпании. Иными словами, если любая авиакомпания пожелает начать обслуживать, например, рейс в Амстердам (это направление сегодня не обслуживается), то она сможет воспользоваться льготой. Если спустя 6 месяцев это же направление решит обслуживать другая авиакомпания, то вторая авиакомпания также получит льготу – но уже на 2,5 года. Тем самым мы устраняем риски, что какая-то авиакомпания может выйти на рынок, открыть, например, 10 новых направлений и стать единственным перевозчиком, обслуживающим эти направления», – сказала Ревазян.
Ревазян отметила, что по итогам уже проведенных переговоров пассажиропоток в течение первого года вырастет примерно на 300 тыс..
«Учитывая, что наш общий пассажиропоток составляет 2,9 млн, это довольно впечатляющая цифра. По нашим подсчетам, в ближайшие 3 года туризм поспособствует созданию тысяч новых рабочих мест. Одновременно в бюджет в виде налогов будут уплачены миллионы долларов, будут развиваться инфраструктуры, стимулироваться выход наших предпринимателей на мировые рынки. Переговоры с иностранными авиакомпаниями продолжаются.  И вскоре на авиарынок может войти новая армянская авиакомпания. Представители перевозчика отметили, что собираются с летнего сезона выполнять рейсы по 13 направлениям. Авиакомпания будет выполнять 41 рейс в неделю. Одновременно в ближайшие месяцы будет создано свыше 200 рабочих мест», – сказала она.