Հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցության հիման վրա ՀՀ նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով նախատեսված հանրորեն վտանգավոր այն արարքի կատարման համար։ Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Հատուկ քննչական ծառայությունը։
Ըստ աղբյուրի, նա, 2008 թվականի ապրիլի 9-ից մինչև 2018 թվականի ապրիլի 9-ը զբաղեցնելով ՀՀ նախագահի պաշտոնը, իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, 2013 թվականի հունվարի 25-ից մինչև նույն թվականի փետրվարի 7-ն ընկած ժամանակահատվածում կազմակերպել է պաշտոնատար մի խումբ անձանց կողմից պետությունից վատնելու եղանակով առանձնապես խոշոր չափերով գումարի՝ 489.160.310 ՀՀ դրամի հափշտակության կատարումը:
«Ըստ առաջադրված մեղադրանքի` 2013 թվականի հունվարի 24-ի որոշմամբ ՀՀ կառավարությունը հաստատել է ՀՀ հողօգտագործողներին 2013 թվականի գարնան գյուղատնտեսական աշխատանքների համար մատչելի գներով դիզելային վառելանյութի ձեռքբերման նպատակով պետական աջակցության ծրագիրը, որի շրջանակներում նախատեսվել է ՀՀ մարզպետարանների և ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության համակարգի կազմակերպությունների կողմից ներկայացված հայտերի հիման վրա հողօգտագործողներին վաճառել 17.041.300 լիտր դիզելային վառելիք: Ծրագրի շրջանակներում մատակարարում իրականացնելու պատրաստակամություն են հայտնել մի շարք, այդ թվում` «Մաքսհուր» և «Ֆլեշ» ՍՊ ընկերությունները:
Ամենաէժան գնային առաջարկը ներկայացրած «Մաքսհուր» ՍՊ ընկերության ներկայացուցչի հետ քննարկումների արդյունքում ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության պաշտոնատար անձանց կողմից որոշվել է որպես մատակարար նշված ընկերության տվյալները համապատասխան որոշման նախագծով ներկայացնել ՀՀ կառավարության հաստատմանը:
Սերժ Սարգսյանը, տեղյակ լինելով ծրագրի շրջանակներում ավելի էժան գնով դիզելային վառելիքի մատակարարի առկայության մասին, գիտակցել է, որ այլ մատակարարների առաջարկած՝ պետության համար շահավետ գների առկայության պայմաններում դրանց համեմատ ավելի բարձր գին առաջարկած «Ֆլեշ» ՍՊ ընկերության հետ դիզելային վառելիքի մատակարարման սուբսիդիայի պայմանագիր կնքելու արդյունքում պետությունից անհիմն ելքագրվելու են առանձնապես խոշոր չափերով գումարներ: Անտեսելով այդ հանգամանքը՝ նա «Ֆլեշ» ՍՊ ընկերության համար գործարքից առավելագույն շահույթ ապահովելու անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, օգտագործելով իր պաշտոնեական դիրքը, իր ենթակայության ներքո գտնվող մի խումբ պաշտոնատար անձանց միջոցով կազմակերպել է ՀՀ կառավարությանը վստահված, պահուստային ֆոնդում գտնվող առանձնապես խոշոր չափերով գումարի` վատնելու եղանակով հափշտակության կատարումը, մասնավորապես` հանձնարարել է իրենից փաստացի ծառայողական կախվածության մեջ գտնվող պաշտոնատար անձանց՝ անկախ ստացված էժան գնային առաջարկներից, որպես մատակարար ընտրել «Ֆլեշ» ՍՊ ընկերությանը և մատակարարման պայմանագիրը կնքել այդ ընկերության հետ:
Արդյունքում` ՀՀ կառավարությանկողմից 2013 թվականի փետրվարի 7-ին ընդունված որոշմամբ, կառավարության պահուստային ֆոնդի հաշվից 17.041.300 լիտր դիզելային վառելիքի մատակարարման համար ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությանն է տրամադրվել 1.789.336.500 ՀՀ դրամ, որն էլ ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության և «Ֆլեշ» ՍՊ ընկերության միջև 2013 թվականի փետրվարի 14-ին կնքված համապատասխան պայմանագրի հիման վրա 2013 թվականի փետրվարի 21-ին փոխանցվել է «Ֆլեշ» ՍՊ ընկերության բանկային հաշվին:
Հետագայում ՀՀ կառավարության որոշմամբ պահանջվող վառելիքի քանակը լրացվել է մինչև 17.343.530 լիտր, իսկ տրամադրված գումարի չափը՝ մինչև 1.821.070.650 ՀՀ դրամ, որի կապակցությամբ 2013 թվականի մարտի 19-ին ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության և «Ֆլեշ» ՍՊ ընկերության միջև կնքված պայմանագրով 2013 թվականի ապրիլի 2-ին նշված ընկերությանն է փոխանցվել ևս 31.734.150 ՀՀ դրամ:
Արդյունքում` հիշյալ ծրագրի իրականացման ընթացքում, 2013 թվականի փետրվարի 14-ից մինչև հունիսի 28-ն ընկած ժամանակահատվածում իրացվել է 12.088.334 լիտր դիզելային վառելիք, ինչի համար տրամադրված սուբսիդիայի գումարի չափը կազմել է 1.269.275.070 ՀՀ դրամ: Մինչդեռ մատակարարման իրական հնարավորություններ ունեցող «Մաքսհուր» ՍՊ ընկերության առաջարկած գնով նույն քանակը մատակարարելու դեպքում սուբսիդիայի գումարը կկազմեր ընդամենը 846.183.380 ՀՀ դրամ, այսինքն՝ փաստացի վճարված սուբսիդիայի գումարից վատնվել է 423.091.690 ՀՀ դրամ ավելի վճարված գումարը:
Չիրացված վառելիքի մնացած մասի՝ 5.255.196 լիտրի համար տրամադրված 551.795.580 ՀՀ դրամը, ՀՀ կառավարության 2013 թվականի օգոստոսի 29-ի որոշմամբ թողնվել է «Ֆլեշ» ՍՊ ընկերությանը՝ ՀՀ հողօգտագործողներին 2013 թվականի աշնան գյուղատնտեսական աշխատանքների համար մատչելի գներով դիզելային վառելանութի ձեռքբերման նպատակով պետական աջակցության ծրագիրն իրականացնելու համար: ՀՀ կառավարության հիշյալ որոշման հիման վրա 2013 թվականի սեպտեմբերի 12-ին ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության և «Ֆլեշ» ՍՊ ընկերության միջև կնքվել է «Սուբսիդիա տրամադրելու մասին» պայմանագիր, համաձայն որի՝ տրամադրված 551.795.580 ՀՀ դրամ սուբսիդիան վերաձևակերպվել է 6.131.062 լիտր դիզելային վառելիքի համար:
Արդյունքում` ծրագրի իրականացման ընթացքում, 2013 թվականի սեպտեմբերի 12-ից մինչև նոյեմբերի 23-ն ընկած ժամանակահատվածում իրացվել է 3.303.431 լիտր դիզելային վառելիք, ինչի համար տրամադրված սուբսիդիայի գումարի չափը կազմել է 297.308.790 ՀՀ դրամ: Մինչդեռ մատակարարման իրական հնարավորություններ ունեցող «Մաքսհուր» ՍՊ ընկերության առաջարկած գնով նույն քանակը մատակարարելու դեպքում սուբսիդիայի գումարը կկազմեր ընդամենը 231.240.170 ՀՀ դրամ, այսինքն՝ փաստացի վճարված սուբսիդիայի գումարից վատնվել է 66.068.620 ՀՀ դրամ ավելի վճարված գումարը:
Այսպիսով, վերը նշված ծրագրի իրականացման ընթացքում ՀՀ նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանի կազմակերպմամբ` պաշտոնատար մի խումբ անձանց կողմից պետությունից վատնելու եղանակով հափշտակվել է ընդհանուր առմամբ 489.160.310 ՀՀ դրամ:

Спецследственная служба: Третьему президенту Армении Сержу Саргсяну предъявлено обвинение
На основании сопоставления достаточных доказательств, добытых в ходе предварительного следствия по уголовному делу, расследуемому в Специальной следственной службе Армении, третьему президенту Армении Сержу Саргсяна предъявлено обвинение за совершение общественно опасного деяния, предусмотренного п. 1 ч. 3 ст. 38-179 УК РА. Об этом сообщают из ССС.
Согласно информации, С. Саргсян, занимая пост президента Армении с 9-го апреля 2008 года по 9-ое апреля 2018 года, используя свое должностное положение, в период с 25-го января 2013 года до 7-го февраля того же года, организовал хищение суммы в размере 489.160.310 драмов путем растраты группой должностных лиц.
«Согласно предъявленному обвинению, решением от 24 января 2013 года правительство РА утвердило программу государственной поддержки с целью приобретения дизельного топлива землепользователями Армении по доступным ценам для осуществления весенних сельскохозяйственных работ 2013 года, в рамках чего на основе заявок, представленных областными администрациями и организациями системы Министерства сельского хозяйства, последним было продано 17.041.300 литров дизельного топлива. Готовность осуществить данную программу выразили ряд компаний, в том числе “Максгур” и “Флэш”.
В результате обсуждения с представителем компании “Максгур”, предложившей наиболее низкое ценовое предложение, должностными лицами Министерства сельского хозяйства РА было решено представить данные компании по проекту соответствующего решения на утверждение правительства.
Серж Саргсян, будучи в курсе о наличии поставщика дизельного топлива по более низкой цене в рамках программы, осознавал, что в условиях наличия более выгодных цен для государства, предложенных иными поставщиками, в результате заключения договора субсидирования о поставке дизтоплива с компанией “Флэш”, предложившей более высокую цену в сравнении с другими, у государства безосновательно будут выписаны суммы в особо крупных размерах.
Игнорируя этот факт, он, исходя из личных интересов и используя свое служебное положение, организовал при помощи группы должностных лиц, находящихся в его подчинении, процесс похищения суммы в особо крупном размере, находящегося в доверенном правительству РА резервном фонде, в частности, поручил фактически зависимым от него должностным лицам, независимо от полученных низких ценовых предложений, в качестве поставщика выбрать компанию “Флэш”, и заключить договор о поставке именно с данной компанией.
В результате, решением правительства РА от 7 февраля 2013 года, из резервного фонда правительства Министерству сельского хозяйства РА для поставки 17.041.300 литров дизтоплива выделили 1.789.336.500 драмов, эти средства на основании соответствующего соглашения, заключенного 14 февраля 2013 года между Минсельхозом и компанией “Флэш”, 21 февраля 2013 года, были перечислены на счета компании "Флэш".
В дальнейшем решением правительства объем требуемого топлива был дополнен до 17.343.530 литров, а размер предоставленной суммы – до 1.821.070.650 драмов, в связи с этим 19 марта 2013 года по договору между министерством сельского хозяйства и компанией “Флэш” 2 апреля 2013 ода вышеупомянутой компании было перечислено ещё 31.734.150 драмов.
В результате, в ходе реализации упомянутой программы, с 14 февраля до 28 июня 2013 года было реализовано 12.088.334 литров дизельного топлива, размер выделенной субсидии для этого составил 1.269.275.070 драмов.
Между тем, как по предложению ООО "Максгур", имеющей реальные возможности снабжения, в случае поставок аналогичного количества топлива сумма субсидии составила бы 846.183.380 драмов, т.е. из фактически выплаченной суммы субсидии было растрачено свыше выплаченной суммы в размере 423.091.690 драмов.
Решением правительства от 29 августа 2013 года сумма в 551.795.580 драмов, выделенная на оставшуюся нереализованную часть топлива в 5.255.196 литра была оставлена компании “Флэш” с целью реализации государственной программы содействия землепользователям для приобретения дизельного топлива по доступным ценам для реализации осенних сельскохозяйственных работ. На основании указанного решения правительства РА 12 сентября 2013 года между Министерством сельского хозяйства и компанией “Флэш” был заключен договор “О предоставлении субсидий”, согласно которому субсидия в размере 551.795.580 драмов была переоформлена для 6.131.062 литров дизельного топлива.
В результате с 12 сентября по 23 ноября 2013 года было реализовано 3.303.431 литр дизельного топлива, а размер предоставленной с этой целью субсидии составил 297.308.790 драмов. Между тем по предложенной компанией "Максгур" цене, в случае поставки аналогичного количества, размер субсидии составил бы 231.240.170 драмов, иными словами, фактически было переплачено 66.068.620 драмов.
Таким образом, в ходе осуществления вышеуказанной программы бывший президент РА Серж Саргсян организовал хищение суммы в размере 489.160.310 драмов путем растраты государственных средств группой должностных лиц.