Եղիշե Չարենցի՝ Արփենիկն ու Իզաբելլան
Բանաստեղծ Եղիշե Չարենցը շատ ճաշակով է եղել ոչ միայն գրականության, նաև կանանց  ընտրության հարցում: Նա մշտապես շրջապատված է եղել գեղեցիկ կանանցով: Վառ վկայություն  նրա երկու կանայք՝ Արփենիկն ու Իզաբելլան:
Եղիշե Չարենցի տուն-թանգարանում բացվել է «Արփենիկ-Իզաբելլա. ցուցահանդես»:
«Պատահական չէ, որ Չարենցի  երկու կանանց նվիրված ցուցադրությունը միաժամանակ ենք արել, քանի որ տարին հոբելյանական է երկուսի համար էլ՝  Արփենիկ Տեր-Աստվածատրյանի՝ 120-ամյակն է, Իզաբելլա Կոդաբաշյանի ՝ 110-ամյակը: Ցուցադրել ենք այն, ինչ պահպանվել է նրանցից: Ցավոք սրտի, քիչ բան է պահպանվել»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Չարենցի տուն-թանգարանի գլխավոր ֆոնդապահ Անուշ Թասալյանը:
Արփենիկ Տեր-Աստվածատրյանի հետ Չարենցն ապրել է 1921-1927 թվականներին: Արփենիկը շուտ է մահացել՝ ուշացած վիրահատության պատճառով:
«Արփիկի մահից հետո հոգեպես խռովքի պահին  Չարենցն այրել է նրա բոլոր իրերը, շորերը, որ իր սիրելի կնոջ իրերն որևէ մեկի վրա չտեսնի: Նրա մահից հետո բանաստեղծություններ է գրել Արփիկի մասին, դիմել է քանդակագործ Արա Սարգսյանին, որպեսզի մահվան մահճից հանի Արփիկի գիպսե դեմքն ու ձեռքը»,- ասաց Անուշ Թասալյանը:
Տուն-թանգարանում պահվում են Արփենիկի հարդարման պարագաները, օծանելիքների սրվակները, որոնք Չարենցն է բերել արտասահմանյան ճանապարհորդությունից:
«Արփենիկը ժամանակի համար ուսյալ, խելացի, գրագետ կին էր: Չարենցն այնքան է սիրել Արփենիկին, նրա սիրուց ելնելով, տարիներ անց, երբ ամուսնացել է Իզաբելլայի հետ, շատ է ցանկացել աղջիկ ունենալ, որպեսզի անվանակոչի Արփենիկ: Այդպես էլ անում է»,- նշեց թանգարանի գլխավոր ֆոնդապահը:
Իզաբելլա Կոդաբաշյանի հետ ապրել է 1931-1937 թվականներին, ունեցել է երկու դուստր՝ Արփենիկ և Անահիտ:  Թանգարանում են պահվում Իզաբելլայի արդուզարդի պարագաները, մետաքս շարֆը, ականջօղերը, որոնք նրան նվիրել է հենց Չարենցը:
«Վստահ ենք, Չարենցն Արփենիկին շատ է սիրել, նաև Իզաբելլային, աղջկա հուշերում ասված են, որ շատ էր սիրում ընտանիքն ու երեխաներին: Այս կանայք Չարենցի համար մուսա են եղել»,- ասաց  Անուշ Թասալյանը:
Չարենցի տուն –թանգարանում է պահվում նկարիչ Մարտիրոս Սարյանի կտավներից մեկը, որտեղ Չարենցն է իր  կանանց հետ:
«Այս աշխատանքը հետաքրքիր է այն առումով, որ միայն նկարով կարելի է պատկերացնել, թե ով էր Չարենցը: Նկարում ներկայացրել է Չարենցի սերը Արևելքի հանդեպ՝ արևելյան գլխարկ, Չարենցի սերը կանանց հանդեպ՝ երկու կանայք, Բուդդայի արձանիկը, որովհետև Չարենցը բուդիզմ էր ուսումնասիրում:  Սարյանն այնքան լավ է  ճանաչել Չարենցին, որ տվել է ամբողջական նրա կերպարի բնութագրումը»,- նշեց  Չարենցի տուն-թանգարանի գլխավոր ֆոնդապահ Անուշ Թասալյանը:

У выдающегося армянского поэта Егише Чаренца был хороший вкус не только в литературе, но и в вопросе выбора женщин. Он всегда был окружен красивыми женщинами. Яркое свидетельство тому – две его возлюбленные: Арпеник и Изабелла.
В доме-музее Егише Чаренца в Ереване открылась «Выставка: Арпеник-Изабелла».
«Мы не случайно организовали посвященную двум женам Егише Чаренца экспозицию одновременно, год является юбилейным для обеих: исполняется 120 лет со дня рождения Арпеник Тер-Аставацатурян и 110 лет со дня рождения Изабеллы Кодабашян. На выставке представили все, что сохранилось. К сожалению, экспонатов не много», – сказала в беседе с корреспондентом Panorama.am главный хранитель фонда дома-музея Чаренца Ануш Тасалян.
Арпеник Тер-Аставацатурян была женой Егише Чаренца в 1921-1927 годах. Она рано скончалась – из-за запоздавшей операции.
«После смерти Арпик, в расстроенных чувствах, Чаренц сжег все ее вещи, чтобы не видеть ничего, что могло напомнить ему о любимой жене. После ее смерти он писал стихи, посвященные Арпик», – рассказала Ануш Тасалян.
В Доме-музее хранятся предметы гардероба Арпеник, флаконы от духов, которые Чаренц привез из зарубежных поездок.
«Арпеник для своего времени была образованной, умной, грамотной женщиной. Чаренц так любил Арпеник, что спустя годы после ее смерти, женившись на Изабелле, очень хотел рождения дочери, чтобы назвать ее именем Арпеник. Так и сделал», – отметила Ануш Тасалян.
С Изабеллой Кодабашян Чаренц жил в 1931-1937 годах, в этом браке у него родились две дочери: Арпеник и Анаит. В музее хранятся украшения Изабеллы, ее шелковый шарф, серьги, которые ей подарил Чаренц.
«Уверены, что Чаренц очень любил Арпеник, как и Изабеллу. В мемуарах дочери рассказывается, что он очень любил семью и детей. Эти женщины для Чаренца были музами», – сказала Ануш Тасалян.
В доме-музее Чаренца хранится одно из полотен художника Мартироса Сарьяна, на котором изображены Чаренц и его женщины.
«Эта работа интересна тем, что с помощью всего одной картины можно представить, кем был Чаренц. На картине представлены любовь Чаренца к востоку (восточный головной убор), любовь поэта к женщинам – две жены, скульптура Будды, потому что Чаренц увлекался буддизмом. Сарьян настолько хорошо знал Чаренца, что представил его полную характеристику», – указала Ануш Тасалян.