Եղիշե Չարենցի տուն-թանգարանում մի անկյուն նվիրված է մեծն Կոմիտասին: Բանաստեղծը շատ է սիրել լսել Կոմիտասի երաժշտությունը, երգը, բայց երբ լսել է նրան, երեխայի նման լացել է: Թեև Կոմիտասն ու Չարենցը ժամանակակիցներ են եղել, սակայն երբեք չեն հանդիպել միմյանց: Չարենցը նրան առաջին և միակ անգամ տեսել է, երբ Կոմիտասը դագաղում է եղել:
«Չարենցը ոչ նվագել, ոչ երգել գիտեր, բայց մեծ սեր ուներ երաժշտության հանդեպ: Նրա երկու կանայք էլ չգիտեին նվագել: Ռոյալ էր գնել, որ աղջիկը կարողանար նվագել սովորել»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասում է Չարենցի տուն-թանգարանի գլխավոր ֆոնդապահ Անուշ Թասալյանը:
Նա պատմում է, որ երբ Չարենցը ուզում էր Կոմիտաս լսել, գնում էր Ակսել Բակունցի մոտ։ Բակունցը Գևորգյան ճեմարանում էր սովորել, հիանալի Կոմիտաս էր կատարում և Չարենցն ունկնդրում էր նրան՝ «երեխայի նման ձեռքների մեջ էր առնում գլուխն ու երեխայի նման հեկեկում»:
1935 թվականի հոկտեմբերի 21-ին է Կոմիտասը մահացել, նրա դին Երևան է տեղափոխվել 1936 թվականին: 1936 թվականի մայիսի 28-ին ժողովուրդը հրաժեշտ էր տալիս Կոմիտասին:
«Չարենցը տնային կալանքում էր: Նա գրություն է թողնում, որ տանից դուրս կգա, կգնա հրաժեշտ տալու և կվերադառնա: Այդպես էլ լինում է: Ռուբեն Զարյանը իր հուշերում պատմում է, թե ինչպես Չարենցը մտավ այն դահլիճը, որտեղ դրված էր Կոմիտասի դին: Երբ մտնում է բանաստեղծը, ժողովուրդն ակամայից, առանց պայմանավորվածության բաժանվում է երկու մասի, որպեսզի Չարենցը մոտենա Կոմիտասին: Դագաղը ցինկապատ էր, ապակով ծածկված էր միայն դեմքի մասը: Չարենցը մոտենում է, գլխարկը հանում, հրաժեշտի խոսքեր մտմտում, ապակու վրայից համբուրում Կոմիտասին:
Չարենցը ծաղկեպսակներից մեկից վերցնում է երկնագույն մոմե ծաղիկ ու գալիս է տուն: Այդ ծաղկեպսակը Կուտինա նահանգի բնակիչներն էին բերել, որտեղի ծնունդ էր Կոմիտասը: Մոմե ծաղիկն այժմ գտնվում է տուն-թանգարանում»,- ասում է Ա. Թասալյանը:
Նրա խոսքով, Չարենցը երբ լսել էր, որ Կոմիտասն այլևս չկա, մտմտում էր նրա հիշատակին պոեմ ստեղծել:
«Հրաժեշտից հետո տուն է վերադառնում ու ամբողջացնում Կոմիտասի հիշատակին գրված պոեմը»,- նշեց Չարենցի տուն-թանգարանի գլխավոր ֆոնդապահը:
Տուն-թանգարանում ներկայացված են նաև Կոմիտասի նոտաները, որոնք տպագրել է Չարենցը «Պետհրատում» աշխատելու ժամանակ:
«Բավականին դժվար էր, քանի որ այստեղ հնարավոր չի լինում նոտաները տպագրել, տանում է Մոսկվայի «Պետհրատի» բաժանմունք, այնտեղ տպագրում և բերում Հայաստան»,- ասաց Անուշ Թասալյանը:
Նշենք, որ տարին հոբելյանական է Կոմիտասի համար՝ 150-ամյակ: Տարվա ընթացքում Հայաստանում և Հայաստանի սահմաններից դուրս կազմակերպում են միջոցառումներ՝ նվիրված մեծն Կոմիտասի 150-ամյակին:

В Доме-музее Егише Чаренца один уголок посвящен Великому Комитасу. Поэт любил слушать музыку Комитаса, песни, когда он слушал его, плакал словно ребенок. Несмотря на то, что они были современниками, тем не менее, никогда не встречались друг с другом. Чаренц видел его однажды – на похоронах Комитаса.
«Чаренц не умел ни петь, ни играть, но питал огромную любовь к музыке. Обе его супруги не играли на музыкальных инструментах. Он купил рояль, чтобы его дочь могла учиться играть», – рассказала в беседе с корреспондентом Panorama.am главный хранитель фонда дома-музея Чаренца Ануш Тасалян.
Она рассказывает, когда Чаренц хотел послушать музыку Комитаса, то он ходил к Акселю Бакунцу: он учился в Духовной семинарии Геворкян, великолепно исполнял Комитаса и Чаренц слушал его. «Он поддерживал голову руками как ребенок и вздыхал, словно ребенок», – отметила А. Гасалян.
21 октября 1935 года умер Комитас, его тело было доставлено в Ереван только в 1936 году. 28 мая 1936 года народ попрощался с Комитасом.
«Чаренц был под домашним арестом. Он оставил записку, что выйдет из дома, попрощается с Комитасом и вернется. Так и произошло. Рубен Зарян в своих воспоминаниях пишет, как Чаренц вошел в зал, где стоял гроб Комитаса. Когда поэт вошел в зал, народ невольно, без договоренностей делится на две части, чтобы Чаренц подошел к гробу Комитаса. Гроб был из цинка, покрыт стеклом только в области головы. Чаренц подошел, снял шляпу, проговорил слова прощания, и поцеловал через стекло Комитаса. Чаренц берет голубую цветочную свечу с одного из венков и возвращается домой. Этот венок принесли жители провинции Кютахья (Кутина), откуда был родом Комитас. Сейчас эта свеча находится в доме-музее», –рассказывает А. Тасалян.
По её словам, когда Чаренц услышал, что Комитаса отныне нет, подумывал создать поэму в память о нем. «По возвращении домой он завершает поэму, посвященную памяти Комитаса», – отметила она.
А. Тасалян представила также ноты Комитаса, которые напечатал Чаренц во время работы в «Госиздате».
«Было довольно трудно, поскольку здесь невозможно было напечатать ноты, он отнес в отделение “Госиздата” Москвы, где напечатал их и привез в Армению», – отметила Ануш Тасалян.
Отметим, что в этом году исполняется 150 лет со дня рождения Комитаса. В связи с этим в течение года в Армении и за её пределами организуются мероприятия, посвященные 150-летию Великого Комитаса.