«Մեծապես կարևորում եմ Հայաստանի և Վրաստանի միջև փոխգործակցության զարգացումը բոլոր ուղղություններով, ինչպես նաև արդարադատության ոլորտում մեր երկրների միջև հաստատված գործընկերային կառուցողական ուղղությունները։ Հայաստանի կառավարության համար արդարադատության ոլորտի բարեփոխումները ունեն առանցքային նշանակություն՝ հատկապես բարեփոխումների արդյունքների գրանցման առումով։ Այս համատեքստում անկախ, կոռուպցիայից զերծ և հաշվետու դատական համակարգի առկայությունը մեր երկրում ունի կենսական նշանակություն»,- այս մասին այսօր Հայ-վրացական իրավական համագործակցության երրորդ ֆորումի ընթացքում նշեց Հայաստանի փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը՝ անդրադառնալով երկրում իրականացված դատաիրավական բարեփոխումներին։
Ավինյանի խոսքով, հասարակության վստահության բարձրացումը դատական համակարգի նկատմամբ ՀՀ կառավարության համար նպատակային է. «Այս նպատակը անպայման հաջողության է հասնելու։ Հայաստանի և Վրաստանի դատական համակարգերի առջև ծառացած են նմանատիպ խնդիրներ, և երկու պետություններն էլ ի վիճակի են այս խնդիրները հաղթահարել համատեղ ոլորտային համագործակցության միջոցով։ Այս համագործակցությունը օրինակելի կարող է լինել ննաև մյուս ոլորտների համար։ Հայաստանի կառավարությունը շահագրգռված է ջանքեր գործադրել՝ ամրապնդելու Վրաստանի հետ համագործակցական կապերը»։
Վրաստանի փոխվարչապետ, արդարադատության նախարար Թեա Ցուլուկիանիի խոսքով, կարևոր է, որ երկու պետությունները կարողանան փոխանակվել լավագույնփորձով և ստացված արդյունքներով։
«Ես հավատում եմ, որ պատմականորեն բարեկամ երկու երկրները կարող են ունենալ շատ արդյունավետ երկխոսություն՝ կապված մարդու իրավունքների և դատական համակարգի բարեփոխումների համար։ Այժմ մեր դատական համակարգը կանգնած է լուրջ փոփոխությունների առջև։ Վերջին տարիների ընթացքում այս համակարգերում Վրաստանը ունեցել է բավականին մեծ հաջողություն՝ բացառելով կոռուպցիան։ Այս ճանապարհով մենք կարող ենք հասնել ինստիտուցիոնալ ժողովրդավարության։ Բայց, այստեղ կարևոր է նշել, որ ցանկացած բարեփոխում անելու համար պետությունը պետք է նախ իր առաջնահերթություններն ունենա։ Չկա կոնկրետ բաղադրատոմս, որով պետք է առաջնորդվել։ Կարևոր է լսել բոլորի կարծիքներն ու ա նել այն, ինչը պետք է քո պետությանը։ Մենք եկել ենք այստեղ, որպեսզի մեր փորձը փոխանցենք Հայաստանին։ Իհարկե, ինքներս էլ Հայատսանից սովորելու շատ բաներ ունենք, քանի որ արդարադատության ոլորտում կան քայլեր, որոնցով Հայաստանը մեզնից առաջ է»,- նշեց Թեա Ցուլուկիանին։

Вице-премьер Грузии: Нам предстоит многому научиться у Армении в области правосудия
«Подчеркиваю важность развития сотрудничества между Арменией и Грузией по всем направлениям, в том числе установленное конструктивное партнерство между нашими странами в области правосудия. Реформы в сфере правосудия для правительства Армении имеют ключевое значение, особенно по части достижения результатов реформ. В данном контексте формирование независимой, свободной от коррупции и подотчетной судебной системы в нашей стране имеет жизненно-важное значение», – заявил сегодня на третьем форуме «Армяно-грузинского правового сотрудничества» вице-премьер Тигран Авинян, обратившись к осуществленным в стране судебно-правовым реформам.
По словам Т. Авиняна, повышение доверия общества в отношении судебной власти для правительства РА является целевым. «И эта цель обязательно достигнет успеха. Перед судебными системами Армении и Грузии стоят аналогичные задачи, и оба государства в состоянии решить данные задачи посредством совместного отраслевого сотрудничества. Данное сотрудничество может быть примерным также для других областей. Правительство Армении заинтересовано в применении усилий для укрепления сотруднических связей с Грузией», – подчеркнул вице-премьер.
В свою очередь вице-премьер Грузии, министр юстиции Тея Цулукиани отметила, важно, чтобы оба государства сумели обмениваться лучшим опытом и полученными результатами.
«Я верю, что исторически дружественные страны могут иметь эффективный диалог по части прав человека и реформ в судебной сфере. Сейчас наша судебная система стоит перед серьезными реформами. За последние годы в данных системах Грузия зафиксировала довольно большие результаты, исключив коррупцию. По данному направлению мы можем достичь институциональной демократии. Но, здесь стоит отметить, что для осуществления любых реформ государство прежде должно иметь свои приоритеты.
Нет конкретной формулы, которой необходимо руководствоваться. Важно выслушать мнения всех и делать то, что требуется твоему государству. Мы пришли сюда, чтобы передать наш опыт Армении. Конечно, нам самим предстоит многому научиться у Армении, поскольку в сфере правосудия есть шаги, по которым Армения опережает нас», – отметила Тея Цулукиани.