Համաշխարհային հակադոպինգային գործակալության (WADA) հանձնաժողովի անդամները մտադիր են Ռուսաստանի մարզիկներին զրկել oլիմպիական խաղերում հանդես գալու իրավունքից: Այս մասին գրում է Gazeta-ն։
Հանդիպմանը որոշվել է, որ ստեղծված իրավիճակում միայն այդպիսի տարբերակն է միակ արդարը: Այս կարծիքին է հանձնաժողովի 17 անդաներից 9-ը՝ նախագահ Բեքի Սքոթի գլխավորությամբ:
Նրանք վստահ են, որ եթե որոշումը մեղմվի, ապա իրավիճակը դաս չի լինի, ինչը նշանակում է, որ «խարդախությունը, մանիպուլյացիան և խաբեությունը խրախուսվելու են»:
«Ռուսական դոպինգ սագան տեղի ունեցավ երեք օլիմպիական և պարալիմպիկ խաղերում, և այժմ կարող է ազդել չորրորդի վրա», - ասվում է հայտարարության մեջ:

The World Anti-Doping Agency (WADA) has unanimously agreed to ban Russia from major international sporting competitions -- notably the Olympics and the World Cup -- for four years over doping non-compliance, CNN reported.
According to the source, WADA's compliance review committee (CRC) had suggested several sanctions because of the Russian Anti-Doping Agency's (RUSADA) failure to cooperate fully during probes into Russian sport.
WADA's executive committee decided to uphold the recommendations at a meeting in Lausanne, Switzerland on Monday.
"Finally, Russia's many doping and obstruction sins will now get some of the punishment they richly deserve. For far too long, Russia has weaponized doping fraud and state-sponsored criminal activity as a tool of foreign policy," said Rodchenkov via his lawyer Jim Walden, in a statement sent to CNN.