Գվատեմալայի Կոնգրեսի առաջին փոխնախագահը հյուրընկալվել է Արցախի խորհրդարանում
Արցախի Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը դեկտեմբերի 7-ին ընդունել է Գվատեմալայի Հանրապետության Կոնգրեսի խորհրդարանի առաջին փոխնախագահ Ֆելիպե Ալեխոս Լորենզանային և Կոնգրեսի պատգամավոր, նախագահության քարտուղար Խուան Ռամոն Լաուին, ովքեր Ստեփանակերտ են ժամանել Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ-ի պատգամավոր Սոս Ավետիսյանի ուղեկցությամբ։
Ինչպես հայտնում է ՀՀ ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը, խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ Գվատեմալայի Հանրապետության խորհրդարանական պատվիրակության այցն Արցախ բարեկամության նոր հեռանկարներ է բացում՝ Կենտրոնական Ամերիկայի երկրների հետ միջխորհրդարանական կապեր հաստատելու համար: Աշոտ Ղուլյանը հյուրերին տեղեկություններ է փոխանցել Արցախի պետականաշինության, խորհրդարանում ձևավավորված բարեկամական խմբերի ու շրջանակների մասին:
Կոնգրեսի առաջին փոխնախագահ Ֆելիպե Ալեխոս Լորենզանան, խոսելով այցի մասին, նշել է, որ մեծ պատիվ է համարում Արցախում գտնվելը և կարևորում երկխոսության միջոցով երկրի մասին ճշգրիտ տեղեկությունների հավաքագրումը: Խոսելով ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության մասին՝ Ֆելիպե Լորենզանան շեշտել է, որ կողմ է ազգերի ինքնորոշման իրավունքին և հակամարտության բոլոր կողմերի մասնակցությամբ խնդիրի բանակցային ճանապարհով կարգավորմանը: Նա Արցախի խորհրդարանի ղեկավարին նաև հաղորդել է իրենց այցով՝ Հայաստանի Հանրապետության խորհրդարանի հետ սկիզբ առած գործնական հարաբերությունների՝ մասնավորապես, օրերս երկու խորհրդարանների միջև համագործակցության համաձայնագրի ստորագրման մասին:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Կոնգրեսի պատգամավոր և նախագահության քարտուղար Խուան Ռամոն Լաուն կարևորել է Լատինական Ամերիկայում մեր տարածաշրջանի վերաբերյալ անաչառ տեղեկատվության տարածումը և երկրների միջև համագործակցության խորացումը:
Քննարկվել են ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությանը, բանակցային գործընթացին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդական գործունեությանը վերաբերող թեմաներ:
Հանդիպմանը մասնակցել են ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը և արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արզիկ Մխիթարյանը:

Председатель Национального собрания Ашот Гулян 7 декабря принял первого вице-президента Конгресса Республики Гватемала Фелипе Алехоса Лорензана и депутата Конгресса, секретаря президиума Хуана Рамона Лау, прибывших в Степанакерт в сопровождении депутата Национального собрания Республики Армения Соса Аветисяна. Подробности сообщает пресс-служба НС РА.
Согласно информации, приветствуя гостей, глава парламента отметил, что визит парламентской делегации Республики Гватемала открывает новые перспективы для установления межпарламентских связей со странами Центральной Америки. Ашот Гулян предоставил гостям информацию о государственном строительстве Республики Арцах, сформированных в парламенте Группах и Кругах дружбы.
Первый вице-президент Конгресса Фелипе Алехос Лорензана, говоря о визите, отметил, что считает большой честью находиться в Арцахе и придает важность получению достоверной информации о стране посредством диалога. Говоря об азербайджано-карабахском конфликте, Фелипе Лорензана подчеркнул, что выступает за право народов на самоопределение и урегулирование проблемы переговорным путем с участием всех сторон конфликта. Он также сообщил председателю парламента Арцаха о деловых отношениях с парламентом Республики Армения, которые начались с их визита, в частности, о подписании в эти дни соглашения о сотрудничестве между двумя парламентами.
Поблагодарив за прием, депутат и секретарь президиума Конгресса Хуан Рамон Лау отметил важность распространения в Латинской Америке объективной информации об Арцахе, а также углубления сотрудничества между странами.
Были обсуждены темы, касающиеся азербайджано-карабахского конфликта, переговорного процесса, а также посреднической деятельности Минской группы ОБСЕ.
Во встрече приняли участие заместитель председателя НС Ваграм Балаян и председатель постоянной комиссии НС по внешним сношениям Арзик Мхитарян.