«168 Ժամ». Քաղաքապետարանի աշխատակիցների առողջապահական 67 միլիոն 500.000 դրամի ապահովագրությունը՝ «Սիլ- Ինշուրանսին»
09:46 10/12/2019
«168 Ժամ» թերթը գրում է. «2018թ. թավշյա իրադարձությունները և իշխանափոխությունը որոշ գործարարների կյանքում մեծ փոփոխություններ են բերել։ Դա է պատճառը, որ նրանք ժամանակ առ ժամանակ առիթը բաց չեն թողնում Նիկոլ Փաշինյանի և նրա կառավարության, առհասարակ՝ նոր իշխանությունների գովքն անելու՝ չնկատելու տալով բազմաթիվ բացթողումներն ու արատավոր, կոռուպցիա պարունակող երևույթները։ Վերջերս գործարար Խաչատուր Սուքիասյանը քննադատում էր նախկին իշխանություններին և, մասնավորապես, ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանին։ Մամուլը հիշեցրեց, թե  ինչպես էր նա ամեն կերպ փորձում սերտ հարաբերություններ, շփումներ ունենալ Սերժ Սարգսյանի հետ՝ նրան հրավիրելով իր այս կամ այն բիզնես նախաձեռնության միջոցառումներին, ինչպես, օրինակ, 2016թ. «Ռոսիա Մոլ» կենտրոնի բացմանը։ Բայց սա մի կողմ թողնենք, ինչպես նաև մի կողմ թողնենք այն, որ Սուքիասյանները դեռևս 90-ականներից ամեն կերպ օգտվել են իշխանությունների հետ ունեցած մտերիմ հարաբերություններից, մասնավորապես՝ Վանո Սիրադեղյանի հետ ունեցած բարեկամական հարաբերություններից։ Խնդիրն այն է, որ գործարարը, որն իրեն մշտապես թույլ է տալիս տնտեսական վերլուծություններ անել, չի տեսնում այն լրջագույն խնդիրները, որոնց առջև կանգնած է երկիրը և ՀՀ քաղաքացին։ Իսկ ինչո՞ւ չի տեսնում այդ խնդիրները։ Պատճառը շատ պարզ է՝ անձնական շահը։
Եվ այսպես, ՀՀ Արդարադատության նախարարության քրեակատարողական ծառայությունը 3 միլիոն դրամից ավելի պայմանագիր է կնքել գործարար Խաչատուր Սուքիասյանին և նրա ընտանիքին պատկանող «Սիլ-Ինշուրանս» ապահովագրական ընկերության հետ։ Քրեակատարողական ծառայության հաշվեկշռում գտնվող ավտոմեքենաների ապահովագրությունն իրականացրել է հենց Խաչատուր Սուքիասյանի ընկերությունը։ Ըստ էության, ՀՀ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական ծառայությունը 87 տրանսպորտային միջոցների ապահովագրությունը պատվիրել է «Սիլ-Ինշուրանսին»։ Արդեն հունիս ամսին երկկողմանի համաձայնագրով տրանսպորտային միջոցների թիվն ավելացել է՝ հասնելով 100-ի։
Մամուլում հրապարակում էր եղել նաև այն մասին, որ վարչապետի աշխատակազմի տրանսպորտային միջոցների զգալի մասի ապահովագրությունն էլ է պատվիրակվել «Սիլ-Ինշուրանսին»: Եվ ահա երեկ «168 Ժամը» տեղեկացավ, որ Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակիցների առողջապահական ապահովագրությունն էլ է կատարում գործարար Խաչատուր Սուքիասյանին պատկանող «Սիլ Ինշուրանսը», մի բան, որ նախկինում չի եղել»:

«168 жам»: Мэрия Еревана заключила договор о медицинском страховании сотрудников с компанией «Сил-Иншуранс» на 67 млн. 500.000 драмов
12:28 10/12/2019
Газета «168 жам» пишет, то бархатная революция 2018 года внесла большие изменения в жизнь некоторых бизнесменов. В этом причина того, что они время от времени не упускают случая, чтобы восхвалять Никола Пашиняна и в целом новую власть, делая вид, что не замечают многочисленные упущения и порочные, коррупционные явления.
Издание отмечает, что недавно предприниматель Хачатур Сукиасян выступил с критикой в адрес прежней власти и в частности президента Сержа Саргсяна, хотя в свое время всячески пытался установить с ним хорошие отношения и даже приглашал на открытие того или иного бизнеса (например, на открытие торгового центра «Россия Мол» в 2016 году). С другой стороны, известно, что в 90-х годах у Сукиасяна были тесные отношения с тогдашним руководством страны и, в частности, с Вано Сирадегяном.
Проблема в том, что предприниматель, который позволяет себе постоянно выступать с экономическим анализом, не видит серьезнейших проблем, перед которыми оказалась страна и ее граждане. А почему он не видит этих проблем? Причина очень простая – личный интерес.
Уголовно-исполнительная служба министерства юстиции заключила договор на сумму более 3 млн. драмов с принадлежащей бизнесмену Хачатуру Сукиасяну и его семье страховой компанией «Сил-Иншуранс». Именно Хачатур Сукиасян занимается страхованием автомобилей, находящихся на балансе уголовно-исполнительной службы. По сути, Уголовно-исполнительная служба Минюста предоставила страхование более 87 транспортных средств «Сил-Иншуранс», а уже в июне по двухстороннему договору число транспортных средств увеличилось до100.
В СМИ появились также публикации о том, что значительная часть транспортных средств аппарата премьер-министра застрахована также в «Сил-Иншуранс». Вчера газета «168 жам» узнала о том, что мэрия Еревана подписала договор о медицинском страховании сотрудников также с принадлежащей Хачатуру Сукиасян компанией «Сил-Иншуранс».