Ռուսական ORSIS ընկերությունը դուրս է հանվել Հայաստանին զենքի մատակարարների սև ցուցակից
Ռուսական ORSIS (Promtehnologiya) զենքի ընկերությունը դատարանի որոշմամբ դուրս է հանվել Հայաստանին զենքի մատակարարների սև ցուցակից։ Այս մասին «ՌԻԱ Նովոստիին» ասել է հայկական փաստաբանների միության իրավաբան Ալեքսանդր Սիրունյանը, ով Հայաստանում ներկայացնում է  ընկերության շահերը:
Նշվում է, որ ORSIS-ը  ներառվել էր ՀՀ զինված ուժերին և երկրի այլ ուժային կառույցներին զենք մատակարարողների սև ցուցակում՝ մի քանի միլիոն դոլարի ռազմական տեխնիկայի մատակարարման մրցույթի ձախողումից անմիջապես հետո, որին մասնակցում էր նաև այդ ընկերությունը:
Մրցույթի տապալման կապակցությամբ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 376-րդ հոդվածի հատկանիշներով («ծառայության անտեսումը»), որը ներկայումս հետաքննում է Հայաստանի հատուկ քննչական ծառայությունը:
«Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը բավարարեց մեր դիմումը և կասեցրեց ՀՀ ֆինանսների նախարարության որոշումը` ORSIS-ին սև ցուցակում ներառելու կապակցությամբ, որն իրավունք չուներ մասնակցել պետական գնումներին», - ասել է Սիրունյանը:
Նա նշել է, որ ORSIS-ը կրկին իրավունք ունի մասնակցել մրցույթներին և առաքումներ իրականացնել Հայաստանի ուժային կառույցներին:

Российскую компанию ORSIS исключили из черного списка поставщиков оружия Армении
Российскую оружейную компанию ORSIS («Промтехнология») решением суда исключили из черного списка поставщиков Армении, заявил РИА Новости адвокат армянской коллегии адвокатов, представляющий интересы предприятия в этой стране Александр Сирунян.
ORSIS была включена в черный список поставщиков оружия в вооруженные силы Армении и другие силовые структуры страны сразу после срыва тендера на поставку военной техники на несколько миллионов долларов, в котором участвовала эта компания.
По факту срыва тендера было возбуждено уголовное дело по статье 376 уголовного кодекса Армении («халатное отношение к службе»), которое в настоящее время расследуется Специальной следственной службой Армении.
«Суд общей юрисдикции города Еревана удовлетворил наше ходатайство и приостановил действие решения министерства финансов Армении о включении ORSIS в черный список субъектов, не имеющих права участвовать в государственных закупках», – сказал Сирунян.
Он отметил, что ORSIS снова вправе участвовать в тендерах и осуществлять поставки в армянские силовые ведомства.