Արցախի Հանրապետության նախկին վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը, ով պատրաստվում է պայքարել Արցախի նախագահ դառնալու համար, Երևանում լրագրողների հետ հանդիպմանը պնդեց՝ այսօր ԼՂ խնդրի կարգավորման շուրջ բանակցություններ չկան։
«Ու ոչ էլ եղել են վերջին 12-15 տարիների ընթացքում։ Հանդիպումներ եղել են, բայց դրանք չի կարելի կոչել բանակցություններ, եթե չկա գլխավոր կողմը՝ Արցախը։ Չի կարող լինել բանակցություն առանց Արցախի»,-հայտարարությունն այսպես հիմնավորեց նա։
Նախկին պաշտոնյայի խոսքով, Ադրբեջանի ու Հայաստանի իշանությունների ներկայացուցիչների հանդիպումներում քննարկված փաստաթղթերի սկզբունքներն անընդունելի են Արցախի ժողովրդի ու հայ ժողովրդի համար։
«Այսօր էլ բանակցություններ չկան, ընդամենը կոշտացել, խստացել է մեր դիրքորոշումը, որը ներկայացնում է Հայաստանի իշխանությունը։ Այն միտքը, որ Արցախի անվտանգությունն ու ինքնորոշումը սակարկման առարկա չեն, չի կարող քննարկվել, չի կարող լինել բանակցության թեմա։ Սա մեր նախապայմանն է եղել»,-ասաց նա։
Հարությունյանն ընդգծեց, թե Հայաստանում, թե Արցախում այն իշխանությունը, որը շեղվել է այդ կուրսից, ապագա չի ունեցել և այդպես լինելու է հետագայում։ Եթե քննարկման նյութը չի բխում Արցախի ու հայ ժողովրդի շահերից, կամ պետք է կտրականապես հրաժարվեն բանակցություններից, կամ արժանանալու են նախորդների ճակատագրին ու ստիպված են լինելու հրաժարվել իշխանությունից։
Նախկին վարչապետն ասաց՝ աշխատանքային նորմալ հարաբերություններ է ունեցել Հայաստանի նախկին իշխանությունների հետ։
«Ես գոհ էի մեր տնտեսական համագործակցությունից, դժգոհ արցախյան խնդրի վերաբերյալ տարվող քաղաքականությունից։ Հստակ այդ գիծը կար»,-մանրամասնեց նա։

Араик Арутюнян: Переговоров без Арцаха быть не может
Бывший премьер-министр Республики Арцах (НКР) Араик Арутюнян, который собирается бороться за пост президента Арцаха, на встрече с журналистами в Ереване заявили об отсутствии сегодня переговоров по урегулированию карабахской проблемы.
«Переговорного процесса по урегулированию нагорно-карабахского конфликта нет, как и не было за последние 12-15 лет. Проводились встречи, однако их нельзя назвать переговорами, если не участвует главная сторона – Арцах. Переговоров без Арцаха быть не может», – обосновал свое заявление Арутюнян.
«Переговоров нет и сегодня. Всего лишь ужесточилась наша позиция, которую представляют власти Армении. Речь о мысли, что безопасность и самоопределение Арцаха – не предмет для торга, это не может обсуждаться, не может быть предметом переговоров. Таково наше предусловие», – сказал он.
Арутюнян подчеркнул: и в Армении, и в Арцахе у власти, которая отклонялась от указанного курса, не было будущего, и так будет всегда.
При этом экс-премьер рассказал, что у него были нормальные рабочие отношения с действующим главой Арцаха.
«Я был доволен нашим экономическим сотрудничеством, недоволен проводимой политикой касательно арцахской проблемы», – пояснил он.