«Ժողովուրդ». Ինչ են քննարկել ռեկտորները և նախարարը 6 ժամ տևած հանդիպման ժամանակ
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է․ ««ՀՀ բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» ՀՀ օրենքի նոր նախագիծը Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը մի քանի օր է, ինչ հանրային քննարկման է ներկայացրել: «Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացավ, որ նախագիծը մի քանի օրերի ընթացքում հավաքել է 44 կողմ և 18 դեմ ձայն: Պարզվում է, որ ԿԳՄՍ նախարարի հետ բուհերի ռեկտորները մի քանի անգամ հանդիպել են՝ քննարկելու այս նախագծի հետ կապված հարցերը:
«Ժողովուրդ» օրաթերթին հանդիպումից մանրամասներ են հայտնի դարձել: Մասնավորապես, նախարարի և ռեկտորների հետ համատեղ վերջին հանդիպումը տևել է 6 ժամ: Ըստ որոշ տեղեկությունների՝ հանդիպմանը ներկա ռեկտորներից մի քանիսն իրենց պասիվ են պահել և չեն փորձել առարկություններ անել: Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանի նախկին ռեկտոր Գագիկ Գալստյանը «Ժողովուրդ» օրաթերթի հետ զրույցում նշեց. «Այնպես չէ, որ բոլոր ռեկտորները կուրորեն ընդունել են նոր նախագիծը, բոլոր կետերի նկատմամբ եղել են շատ գործունյա, անաչառ, դիրքորոշված մոտեցումներ»»:

«Жоховурд»: Что обсуждали ректоры и министр в ходе 6-часовой встречи
Газета «Жоховурд» пишет, что министерство образования, науки, культуры и спорта уже несколько дней представило на общественное обсуждение проект нового закона «О высшем образовании и науке». По сведениям издания, законопроект за несколько дней собрал 44 «за» и 18 «против» голосов. Как выясняется, ректоры вузов несколько раз встретились с министром образования, науки, культуры и спорта, чтобы обсудить связанные с законопроектом вопросы.
«В частности, последняя совместная встреча министра с ректорами длилась 6 часов. По нашим сведениям, некоторые из присутствовавших на встрече ректоров вели себя пассивно и не пытались представить возражения», - отмечает издание.
Бывший ректор Национального университета архитектуры и строительства Армении Гагик Галстян в беседе с корреспондентом газеты отметил: «Нельзя сказать, что все ректоры слепо приняли новый законопроект, ко всем пунктам был проявлен деловой, беспристрастный, принципиальный подход».