ՀԸՖ-ն համագործակցության հուշագիր ստորագրեց Արաբական երկրների ըմբշամարտի ֆեդերացիայի հետ
Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիան և Արաբական երկրների ըմբշամարտի ֆեդերացիան դեկտեմբերի 11-ին «Օլիմպավանում» համագործակցության հուշագիր ստորագրեցին։ Այս մասին տեղեկացնում է ՀԱՕԿ-ը:
Այս օրերին Հայաստանում գտնվող Արաբական երկրների ըմբշամարտի ֆեդերացիայի նախագահ, UWW-ի (Ըմբշամարտի միջազգային ֆեդերացիա) գործադիր կոմիտեի անդամ, Կատարը ներկայացնող Զամել Սայաֆ Ալ Շահրանին հուշագիրը ստորագրելուց հետո ասաց, որ Հայաստանը հավակնում է ըմբշամարտի կենտրոն դառնալ տարածաշրջանում։ Զամել Սայաֆ Ալ Շահրանին նշեց, որ վաղուց էր ցանկանում ժամանել Հայաստան և ծանոթանալ պայմաններին։
«Ցանկանում էի ծանոթանալ ձեր ենթակառուցվածքներին։ Իրականում, հաճելիորեն զարմացած եմ։ Այն, ինչ տեսա այստեղ, չեմ տեսել ոչ մի երկրում։ Ձեր պայմանները գերազանցում են անգամ Հարավային Կորեային։ Մեր ֆեդերացիայի ներքո գործում են 22 երկրներ, որոնցից 18-ը՝ ակտիվ։ Ստորագրված հուշագիրը թույլ կտա մեր մարզիկներին և մարզիչներին այցելել Հայաստան, մարզվել այստեղ։ Եթե ամեն բան հարթ ընթանա, ծրագրում ենք UWW-ի հետ Հայաստանը դարձնել ըմբշամարտի կենտրոն։ Իմ այցի մասին տեղյակ է նաև UWW-ի նախագահը, այս հուշագրի օրինակը կուղարկվի նաև նրան, որպեսզի դրա կյանքի կոչվելը վերահսկվի միջազգային ֆեդերացիայի կողմից»,- ասաց Ալ Շահրանին։
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 10-ին Զամել Սայաֆ Ալ Շահրանին Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Ռոբերտ Խաչատրյանի և գլխավոր քարտուղար Արայիկ Բաղդադյանի հետ այցելել էր «Օլիմպավան» և Ծաղկաձորի ուսումնամարզական համալիր։ Նրանք շրջել էին համալիրներում, ծանոթացել պայմաններին, մարզադահլիճներին և հյուրանոցային մասին։

The Wrestling Federation of Armenia and the Arab Wrestling Federation signed a memorandum of cooperation in Yerevan, the National Olympic Committee reported.
After signing the memorandum President of the Arab Wrestling Federation, Bureau Member of UWW(United World Wrestling), Qatar’s Zamel Sayyaf Al Shahrani who was visiting Armenia these days said that Armenia claims to become a wrestling centre in the region. Zamel Sayyaf Al Shahrani noted that he had long wanted to visit Armenia and become acquainted with the conditions.
“I wanted to see your infrastructure. Actually I’m pleasantly surprised. I haven’t seen anything like this in other countries. Your conditions are even better than those of South Korea. 22 countries are included in our federation, 18 of which are active members. The signed memorandum will allow our athletes and coaches to visit Armenia and train here. If everything goes well we plan to turn Armenia into a wrestling center with the UWW. The UWW president is also aware of my visit and the copy of this memorandum will also be sent to him so that its implementation will be under the control of the International Federation,” Al Shahrani said.
The source reminds that aarlier on 10 December Zamel Sayyaf Al Shahrani had visited Olympavan and Tsakhkadzor General Sport Complex with President of the Wrestling Federation of Armenia Robert Khachatryan and Secretary General Arayik Baghdadyan. They had toured the complexes and had become acquainted with the conditions, gyms and the hotel.