SOS. Իմ քաղաքացին դառնում է քաղքենի
Մինչ Երևանի ավագանու «Իմ քայլը» խմբակցության քարտուղար Հասմիկ Խաչունցը իր ֆեյսբուքյան էջում բացատրում էր, թե որն է իմաստը Երևանում Ամանորի տոնակատարության համար ավելի քան 700 հազար դոլար ծախսելը, բացատրմանը միացավ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Բայց եկեք Խաչունցին ևս չշրջանցենք, քանի որ հավանաբար քաղաքապետարանի այս ինքնուրույն որոշման մեջ ավագանին դեր կունենա։ Խաչունցի համոզմամբ՝ այդքան է տոնի գինը, որպեսզի «Հայաստանի տարբեր ծայրերից, մարդիկ, երեխաներ, մեծահասակներ, ովքեր տարիներ շարունակ սովետական տոնածառներով ու խաղալիքներով են անցկացրել այս հեքիաթային տոնը, տարիներով մոռացված են եղել ու երբեք էսպիսի տոնի երես չեն տեսել, հնարավորություն ունենան վարչապետի հետ մի մեծ ընտանիքի մաս զգալ իրենց»։
Զարմանալի է, թե վարչապետի հետ մի ընտանիքի մաս դառնալը ինչպես է պատկերացվում կուսակցության կողմից և ինչքան է արժենում ամեն անգամ՝ մեկ ձեռագիր «մանտրաներ» Երևանի փողոցներում, մեկ հակահիգիենիկ խորոված Երևանի ասֆալտներին, հիմա էլ 700 հազարը գերազանցող ակցիա՝ «սովետական տոնածառերից ազատվելու»։
Վարչապետն ասում է, թե այդ գումարը բաժանելով աղքատներին՝ հարց չէր լուծվի։ Հարկավ՝ հարցադրումներ արվել են նախկին իշխանությունների օրոք էլ ու նույն պատասխանը էլի է հնչել։ Սակայն ամեն տոնի ու տոնակատարության ու ոչ նպատակային ծախսերի ժամանակ նույն հարցն ու պատասխանը բերում են մի եզրակացության՝ Հայաստանում անտնտեսվարությունը ու անիմաստ շռայլությունը շարունակվում է։ Ու կարծեմ ոչ ոք չէր էլ առաջարկում գումարը բաժանել կարիքավորներին։
Բոլորովին ոչ ի դեպ նշենք.  2018թ.-ին Հայաստանում աղքատության մակարդակը կազմել է 23.5% կամ 700 հազար մարդ։ Նման տվյալներ է հրապարակել Ազգային վիճակագրական կոմիտեն՝ «Հայաստանի սոցիալական պատկերը և աղքատությունը, 2019» զեկույցում։ Ու իհարկե՝ ամեն տոնից, մարդաշատ գործուղումից  ու ամեն ոչ նպատակային ծախսից եթե բաժանվի գումար այս մարդկանց՝ հարց չի լուծվի։ Գուցե։ Բայց եթե ավել ծախսեր ու ուրեմն՝ ճոխություն թույլ չտայինք ու այդ գումարների զուսպ, տնավարի ու ընտանեավարի ուղղորդվեր հատուկ, գուցե բերեր այս մարդկանց տարրական կեցության տարրական որակի բարձրացմանը ավելի շուտ, քան նախատեսվում է զանազան քաղաքական քայլերով։
Վարչապետն ասում է, որ ճոխ Ամանորը Երևանում բարոյահոգեբանական հարց է լուծում։ Բայց ինչպես անվանել այն ընտանիքին, որտեղ աշխատող անդամներից գումարը հավաքվում է ու կարիքավորի կարիքը լուծելու փոխարեն մի-երկու օր սովետական տոնածառային հիշողությունից ընդամենը փախուստ են կազմակերպում, ցույց տալու, թե աշխարհում ու փող ունեցողների մոտ ինչ հրաշքներ են հնարավոր ու ինչերից են զրկված ապրում իրենք ամեն օրը։
Կամ ինչ պիտի զգա նման շռայլումներ թույլ տվող քաղաքացին, երբ նույն երկրում ապրում են 30 հազար ծայրահեղ աղքատ։ Ամոթ, եթե սրտացավ է։ Անհարմարություն, երբ տեսնում է, որ ինքը քիչ թե շատ ապրում է ապահով, իսկ կողքին ծաղկում է... կարիքը։ Ու հաստատ՝ ոչ ուրախություն, երբ մտածի, որ ինչ սրտով պիտի ճոխ տոնել, երբ.
Ինչ անել, քե՞ֆ ու սպասել  տուրիստակա՞ն հոսքերի։ Այդ ինչ մի երևելի բան կա ամանոր նշելու մեջ, որ իրենց երկրները պիտի թողնեն ու գան Երևան այնքան թվով, որ այդ գումարները հետ գան ու մի բան էլ իրենց փոշիացումը արդարացնեն։ Տուրիստական հոսքեր ապահովելը միանգամյա հարյուր հազարների դոլարների ծախսով չեն անում, այլ՝ նպատակաուղղված քաղաքականությամբ, երկիր ներկայացնելով, պատմություն ցույց տալով, ժամանակի շունչն ու շարժը գովազդելով...
Թեպետ՝ միգուցե սա էլ աշխատի՝ ապահովն ու սովետից հրաշքով փախած կարիքավորը նշում են տուրիստների այցը Երևան։
Տարոն Մարգարյանին (երբ քաղաքապետ էր իհարկե) նամակով դիմել էինք, հորդորելով գումարները, որոնք ծախսվելու են քաղաքի տոնի վրա, ուղղել սահմանային գյուղերին՝ ադրբեջանական արկակոծություններից պաշտպանիչ պատնեշների կառուցմանը։ Դա լավագույն նվերը կլիներ Երևանի քաղաքացուն, որ ապրելով սահմանից հեռու կարողացավ մի բան գոնե անել սահմանում՝ կրակի բերանում ապրողի համար։ Լավագույն նվեր, որով երկրի ու մայրաքաղաքի քաղաքացին նյութական ուրախությունը փոխեր ներքին, հիրավի մարդուն արժանի ուրախությամբ։
Պատասխանեցին մերժմամբ։
Ժամանակի հետ երևանցին էլ չի էլ դիմում նման խնդրանքներով։ Ավելին՝ երևանցին վերափոխվում է այնքան, որ սպասում է, թե երբ են իր համար մի զվարճանք կազմակերպելու՝ ճոխոտ ու իր երևանցի լինելուն արժանի։ Ու սպասում է, որ տուրիստը գալու է ու հիանա իր  զեխությամբ։ Քաղաքացին դառնում է քաղքենի։
Սա՞ է ընտանիքը։ Ապրել իրար կողքի ու իրար չտեսնել, իրար չզգալ։ «Կական» պահել օտարին «ջիջիլ» գցելու համար։ Lol ու ok՝ դե, ինչ ասեմ։
Ժամանակին լավ ասել էր Հայկ Մարությանը.
Բայց երևի Տարոն Մարգարյանի աթոռը տարոնացնում է։ Ու նման նամակով դիմել Հայկ Մարությանին՝ արդեն իսկ անիմաստ է։ «Դուխը» իրականում չկա, չկա՝ հնի հորձանքից գոնե դուրս գալու համար։

SOS. Мой горожанин становится обывателем
Пока секретарь правящей фракции «Мой шаг» Совета старейшин Еревана Асмик Хачунц на своей странице в социальной сети Facebook объясняла, в чем смысл тратить на празднование Нового года в Ереване более 700 000 долларов, к разъяснению присоединился премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Но давайте не будем обходить вниманием и Хачунц, так как вполне вероятно, что в этом самостоятельном решении мэрии свою роль сыграл и Совет старейшин.
По мнению Хачунц, столько стоит праздник, чтобы «люди – дети, взрослые – со всей Армении, которые годами проводили этот сказочный праздник с советскими елками и игрушками, годами были забыты и никогда не видели такого праздника, имели возможность почувствовать себя частью одной большой семьи с премьер-министром».
Удивительно, как партия представляет становление частью одной семьи с премьер-министром и во сколько обходится это каждый раз – то рукописная «мантра» на улицах Еревана, то негигиеничные шашлыки на асфальте в столице, а теперь еще акция стоимостью более 700 тыс. для «избавления от советских новогодних елок».
Премьер-министр говорит, что раздача этих средств бедным не решила бы проблему. Разумеется, эти вопросы поднимались и при прежних властях, и тот же ответ звучал и тогда. Однако все тот же вопрос и тот же ответ при нецелевом расходовании средств на каждый праздник и каждое празднество приводят к одному выводу: в Армении отсутствие хозяйственности и бессмысленное расточительство продолжаются. И, кажется, никто и не предлагал раздать деньги нуждающимся.
Вовсе нет. Кстати, отметим, что в 2018 году уровень бедности в Армении составил 23,5% (или 700 тысяч человек). Такие данные опубликовал Статистический комитет Армении в отчете «Бедность и социальная панорама Армении, 2019». И, конечно, если с каждого праздника, многолюдной командировки и каждой нецелевой траты раздать деньги этим людям, вопрос не будет решен. Возможно. Но если бы мы позволяли себе большие траты, а значит излишества, а эти средства сдержанно, по-домашнему, по-семейному направлялись специально,  возможно, это привело бы к повышению элементарного качества элементарных бытовых условий этих людей раньше, нежели это планируется различными политическими шагами.
Премьер-министр говорит, что роскошный Новый год в Ереване решает морально-психологическую проблему. Но как назвать семью, в которой у работающих членов собирают деньги, но вместо того, чтобы позаботиться о потребностях нуждающихся, на 1-2 дня всего лишь устраивают побег от советских елочных воспоминаний, дабы продемонстрировать, какие чудеса возможны в мире и у состоятельных людей и с какими лишениями они живут каждый день?
Или что должен чувствовать гражданин, который позволяет себе такую расточительность, когда в той же стране живут 30 000 человек в крайней бедности? Стыд, если он сердобольный. Дискомфорт, когда видит, что он живет более или менее обеспеченно, а рядом с ним процветает ... нужда. И уж точно не радость, когда подумает о том, с каким сердцем должен пышно праздновать, когда…
Что делать – устраивать гуляния и ждать туристических потоков? Что такого  выдающегося в праздновании Нового года, чтобы они оставили свои страны и примчались в Ереван в таком количестве, чтобы удалось вернуть потраченные средства, да еще и оправдывать их бросание на ветер. Обеспечение туристических потоков осуществляется не за счет траты сотен тысяч долларов за раз, а целенаправленной политикой, представлением страны, ее истории, рекламированием дыхания и движения времени...
Хотя, возможно, это тоже сработает: обеспеченные и нуждающиеся, чудом сбежавшие от советского, празднуют приезд туристов в Ереван.
Мы обратились к Тарону Маргаряну (конечно, когда он был мэром Еревана) с письмом, призывав  направить средства, которые должны были быть потрачены на празднование дня города, приграничным селам – на строительство защитных ограждений от обстрелов ВС Азербайджана. Это был бы лучший подарок для жителей Еревана, которые, живя далеко от границы, смогли хоть что-то сделать для живущих в таких условиях на границе. Лучший подарок, которым жители страны и столицы поменяли бы материальную радость на внутреннюю, воистину достойную человека радость.
Ответили отказом.
Со временем ереванцы уже не обращаются с такими просьбами. Более того, ереванец трансформируется настолько, что ждет, когда организуют для него какое-то веселье – роскошное и достойное его статусу ереванца. И ждет, чтобы туристы приехали и восхитились этой роскошью. Горожанин становится обывателем.
Это и есть семья? Жить рядом, но не видеть друг друга, не чувствовать друг друга. Держать конфетку, чтобы манить чужестранца? Lol и ок, что тут скажешь.
В свое время хорошо сказал Айк Марутян.
(Сегодня 500 000 долларов потратили на «празднество». А завтра проснемся в пыльном, лишенном деревьев городе с полуразрушенными и изобилующими ямами и выбоинами дорогами, уродливыми строениями. Ереванца не обманешь шариками и неинтересным лого).
Но, возможно, кресло Тарона Маргаряна делает человека похожим на него. И обращаться с подобным письмом к Айку Марутяну уже бессмысленно. «Дух» в действительности отсутствует – чтобы хотя бы выбраться из пучины старого.