«Եթե հնչում է հարց, օրինակ, 1+1 ինչի է հավասար և պատասխանը հնչում է՝ դրսում լավ եղանակ է, ես նորից եմ կրկնում և ստանում պատասխան՝ տանձ, ապա ես շարունակում եմ լսել իմ՝ 1+1 ինչի է հավասար հարցի պատասխանը»,- այս մասին այսօր ԱԺ արտահերթ նիստի ընթացքում ասաց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Գորգիսյանը։
Պատգամավորի խոսքով, պետք է հանրությունը հասկանա՝ ինչու է պետությունը ցանկանում վերցնել հերթական վարկը, սակայն այդ պատասխանն այդպես էլ չի հնչում. «Քանի ամիս է՝ կառավարությունն ասում է ունենք պրոֆիցիտ, բյուջեն գերակատարել ենք, ունենք վարչապետ, ով տարիներ շարունակ բոլոր պետական վարկերին դեմ է քվեարկել և դեմ է խոսել, և հիմա եկել է այդ վարչապետի կառավարության ներկայացուցիչն ու ասում է, որ պիտի վերցնենք նոր վարկ, բայց չի կարողանում հիմնավորել՝ ինչպես և ինչու»։
Հիշեցնենք, որ խորհրդարանն արտահերթ նիստով քննարկում է 4 բանկերից 152 միլիոն դոլար վարկ վերցնելու և պետական բյուջեի դեֆիցիտը լրացնելու օրենքի նախագիծը, որը ոչ միանշանակ արձագանք է ստացել։
ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Համազասպ Դանիելյանի խոսքով, ծախսերը, որոնք ստացվելիք գումարով իրականացվելու են, նպատակային են. «Այս գումարները նպատակային են այնքանով, որ ստանալու նախապայման կա՝ ծառայելու են մեր բյուջեի իրականացմանը»։
Աժ նախագահ Արարատ Միրզոյանն էլ, իր ելույթում նշեց, որ իզուր է ոչ իշխանական թևին համոզել կողմ քվեարկել նախագծին. «Ընդդիմությունը սովորաբար կառավարության ծրագրին, բյուջեին դեմ է քվեարկում։ Մենք էլ, որ վաղը մյուս օր ընդդիմություն լինենք, այդպես ենք անելու։ Էս նորմալ ա, դա հավաստում ա, որ նրանց փաստարկները կապ չունեն։ Էս վարկային համաձայնագրերը, պարզ ա, որ ընդդիմությունը պիտի քլնգեր։ Բայց պիտի հասկանանք, որ մեր գործերն էնքան լավ ա, որ մեզ առաջարկում են էժան փող»։

«Если звучит вопрос, к примеру, чему равняется 1+1, а в ответ говорят – на улице прекрасная погода, я вновь повторяю и получаю на этот раз ответ – груша, тогда я продолжаю слышать свой ответ на этот вопрос», – заявил сегодня на внеочередном заседании Национального Собрания Армении депутат от фракции «Просвещенная Армения» Геворк Горгисян.
По словам депутата, общество должно понять, почему государство желает взять очередной кредит, однако, ответ на этот вопрос так и не был озвучен. «Уже несколько месяцев, как правительство заявляет, мол, зафиксирован профицит бюджета, бюджет перевыполнен, но у нас есть премьер, который годами голосовал против принятия подобных кредитных соглашений, а сейчас пришел представитель правительства этого премьера и говорит, что нужно взять новый кредит, но не может обосновать, как и почему», – подчеркнул парламентарий.
Напомним, что внеочередное заседание парламента созвано по предложению правительства Армении.
По словам заместителя министра финансов Армении Армена Айрапетяна, основная часть вопросов повестки дня касается 4 кредитных соглашений, за кредитами правительство Армении обращалось в 2019 году – для заполнения дефицита бюджета.
В свою очередь, по словам депутата от фракции «Мой шаг» Амазаспа Даниеляна, расходы, которые будут осуществлены на получаемые средства, являются целевыми. «Эти средства являются целевыми настолько, что есть предусловие по их получению – они послужат реализации нашего бюджета», – пояснил он.
Председатель НС РА Арарат Мирзоян, в своем выступлении, отметил, что бесполезно убеждать представителей оппозиции голосовать за проект. «Обычно, оппозиция голосует против программы правительства, проекта бюджета. Мы же, оказавшись в оппозиции, поступим также. Это нормальное явление, это свидетельствует о том, что их аргументация не имеет значения. Понятно, что оппозиция должна была раскритиковать эти кредитные соглашения. Но мы должны понимать, что наши дела настолько хорошо идут, что нам предлагают “дешевые деньги”», – подчеркнул спикер парламента.