«Հակոբ, գիտե՞ս, թե Ստեփանակերտն ինչու է այդքան մաքուր» կամ իմ ծնունդին աղբ նվիրեք
Երևանի Բուսաբանական այգում երեկ անսովոր եռուզեռ էր։ Վանաձորցի Հակոբ Միկոյանի ծննդյան տարեդարձի հյուրերը հոբելյարին նվեր էին պատրաստում։
Բանն այն է, որ «Մաքրապատում», «Աղբ թափելն ամոթ է» նախաձեռնությունների հիմնադիրն իր տոնի առթիվ ընկերներին խնդրել էր շնորհավորական խոսքերի, GIF-երի, զանգերի փոխարեն, միանալ ու մաքրել այգին, հավաքված աղբով լի պարկերն էլ իրեն նվիրել։ Իսկ ովքեր չէին կարող  այդ ժամին Բուսաբանական այգի գալ, հորդորել էր մարքել իրենց բակը, դպրոցի, գրասենյակի, համալսարանի շրջակայքը, լուսանկարել կամ տեսանկարահանել, ապա դրանք տեղադրել ֆեյսբուքյան իր պատին։
Երեկ ողջ օրվա ընթացքում նա նվերների պակաս չի ունեցել։ Բայց արդյունքներն այնքան էլ չեն բավարարում Հակոբին։
«Եղան անծանոթ մարդիկ, որոնց ես չէի ճանաչում, բայց նվեր արեցին։ Օրինակ Վարդենիսի շրջանի Ակունք գյուղի դպրոցի երեխաները միացել էին այդ նախաձեռնությանը, նկարում երևում է, թե ինչպես են նրանք ձյան մեջից աղբ հավաքում։ Դա շատ հուզիչ էր ու շատ թանկ նվեր։ Ես անպայման այցելելու եմ նրանց ու շնորհակալություն հայտնեմ։ Բայց միաժամանակ նեղսրտած եմ իմ իրական ու ֆեյսբուքյան ընկերներից, որոնք իմ խնդրանքին լուրջ չէին վերաբերվել։ Ես երեկ իմ հեռախոսն անջատել էի, ոչ մի շնորհավորանք չեմ ընդունել»,-անկեղծացավ նա։
Աղբի նկատմամբ անհանդուրժողականությունը, մաքրության, կարգ ու կանոնի նկատմամբ պահանջկոտությունը Հակոբին անցել է զինվորական հորից։ Panorama.am-ի հետ զրույցում նա հիշեց, մանկության, պատանեկության տարիներին, երբ տուն էր վազում, կոշիկները հանելուց հետո եթե դրանք հավասարաչափ չէր դասավորում, ապա հայրն անպայման ուղղում էր ու հիշեցնում, պետք  է դրանք հավասար լինեն։
«Ես էլ  մասնագիտությամբ զինվորական եմ, սովորել եմ Կապի ռազմական ակադեմիայում։ Միշտ զինվորների հետ տարբեր շաբաթօրյակներ ենք կազմակերպել։ Ի դեպ, շաբաթօրյակները համարում եմ անիմաստ մի բան, եթե հավաքողները չեն հասկանում, որ հետո աղբը չի կարելի նետել գետնին»,-ասաց նա։
Հայաստանն աղբից մաքրելու  գործին նա լծվել է մի էստոնացի գործարարի մասին պատմող տեսնայութը դիտելուց հետո, ով ևս նպատակ էր դրել աղբը վերացնել իր երկրից։ Դրանից հետո ամիսներ, օրեր շարունակ նա իր ընկերների հետ մաքրել է Հայաստանի այս կամ այն հատվածը, իսկ մինչ այդ արշավական Հակոբը սարերի աղբն էր ուսապարկում հավաքում։
«Թերություններով հանդերձ, այս իշխանությունը մի առավելություն ունի նախկինների նկատմամբ, ունի կամք Հայաստանում ինչ-որ մի բանն ավելի լավ դարձնելու համար։ Պետք է ասեմ, որ աղբը հավաքելու գործում առաջինն ինձ միացողների թվում Լոռու մարզպետ Անդրեյ Ղուկասյանն է եղել, նա չի եկել որպես մարզպետ, այլ քաղաքացի, եղել է իր ընկերների հետ։  Ինձ միացել է նաև Վանաձորի քաղաքապետ Մամիկոն Ասլանյանը, կրկին որպես քաղաքացի»,-նշեց  նա։
Ի դեպ, երեկ Բուսաբանական այգում աղբ մաքրողների թվում է եղել նաև ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Հրանտ Այվազյանը։
Հակոբ Միկոյանը համոզված է, եթե շրջապատը մաքուր լինի, ապա մարդկանց մտքերն էլ մաքուր կլինեն, այս առումով պատահական չի համարում, որ մարդկանց մեծ մասի մոտ լավ ու բարի մտքերը ծագում են լոգանքի ժամանակ։ Նա համարում է, որ շուրջ բոլորը մաքուր պահելը ցույց է տալիս սերը, պատասխանատվությունը, հարգանքը հայրենիքի նկատմամբ։
«Արցախցի ընկերներիցս մեկը, որ տեսնում էր թե ես ինչով եմ զբաղված, մի օր զանգեց ինձ ու ասաց. «Հակո՛բ, իսկ դու գիտե՞ս, թե ինչու է Ստեփանակերտը մաքուր, որովհետև այդ հողի համար արյուն է թափվել»։ Սա ինձ երկար մտածելու տեղիք տվեց, մեր հողն այնքան փոքր է, ամեն կտոր մենք պետք է մաքուր պահենք»,-ընդգծեց նա։
Հակոբը մտադիր է աղբի դեմ պայքարը ոչ միայն շարունակել, այլև ընդլայնել։ Ընկերների, իր համախոհների հետ պատրաստվում է հաջորդ տարվա մայիսի 3-ին աղբ հավաքելու փառատոն իրականացնել, երբ յուրաքանչյուր մարդ՝ սկսած վարչապետից մինչև սովորական քաղաքացի իր գյուղում, քաղաքում, սարում, ձորում կհավաքեն աղբն ու այլևս այն չեն թափի։
«Աղբ թափելն ամոթ է, նույնիսկ դրա մասին մտածելն է ամոթ։ Ես հիմա նոր չելենջ (challenge) եմ առաջարկում։ Ամեն օր կռացեք ու մի կտոր աղբ վերցրեք։ Կռանալը նման է խոնարհման։ Եկեք խոնարհվենք մեր երկրի առաջ ամեն օր»,-հորդորեց նա։

«Акоп, а знаешь, почему в Степанакерте царит чистота» или подарите на мой день рождения мусор
В Ереванском ботаническом саду вчера было весьма оживленно. Гости жителя армянского города Ванадзор Акопа Микояна готовили подарок ко дню его рождения.
Дело в том, что основатель инициатив по очистке мусора «Позорно выбрасывать мусор» и «#ПокрытьЧистатой» по случаю своего праздника попросил друзей вместо благодарственных слов, GIF-картинок, звонков – присоединиться и очистить сад, а наполненные мусором пакеты – подарить ему. А те, кому не удалось в это время прийти в Ереванский ботанический сад, он призвал очистить свой двор, окрестности школы, офиса, университета, сфотографировать или снять на видео, затем разместить материалы на стене его страницы в соцсети Facebook.
На протяжении всего вчерашнего дня у него не было недостатка в подарках. Но результаты не удовлетворили Акопа.
«Пришли незнакомые люди и сделали мне подарок. К примеру, дети села Акунк присоединились к данной инициативе, на фотографии видно, как они собирают мусор из-под сугробов снега. Это был очень трогательный и дорогой подарок. Я обязательно посещу их и выражу слова благодарности. Но на самом деле я обижен на своих реальных друзей и друзей из Facebook, которые не отнеслись серьезно к данной просьбе. Я вчера выключил свой телефон, не принял ни одного поздравления», – рассказал Акоп.
Нетерпимость к мусору, требовательность к чистоте, порядку перешли к Акопу от отца-военного. В беседе с корреспондентом Panorama.am он вспомнил, в детстве и подростковом возрасте, когда он приходил домой, после того, как он снимал обувь, то не ровно её ставил, тогда отец обязательно поправлял и напоминал, что обувь нужно ставить ровно.
«Я по специальности военный, учился в Военной академии связи. Всегда с военными мы организовывали различные субботники. Кстати, считаю субботники чем-то бессмысленным, если те, кто убирают, не понимают, что потом мусор нельзя снова выбрасывать на пол», – отметил он.
К делу по очистке Армении от мусора он присоединился после видеозаписи, рассказывающей об эстонском бизнесмене, который также поставил цель полностью избавить свою страну от мусора. После этого месяцами, днями он вместе со своими друзьями расчищал ту или иную часть Армении от мусора, а до этого Акоп собирал мусор во время походов в горы.
«Несмотря на минусы, у действующей власти есть также преимущества, у неё есть воля по улучшению чего-либо в Армении. Должен отметить, что в деле по сбору мусора одним из первых, кто поддержал мою инициативу, стал губернатор Лорийской области Андрей Гукасян, он пришел не в качестве губернатора, а рядового гражданина, был вместе со своими друзьями. К данной инициативе присоединился также мэр Ванадзора Мамикон Асланян, тоже – в качестве рядового гражданина РА», – отметил он.
Между тем, среди тех, кто присоединился к инициативе по очистке мусора в Ереванском ботаническом саду, оказался также депутат парламентской фракции «Просвещенная Армения» Грант Айвазян.
Акоп Микоян убежден, если общество будет поддерживать порядок и чистоту, то и мысли людей тоже будут чистыми, в этом смысле он не считает случайным, что хорошие и добрые мысли у людей возникают во время приема ванной. Он считает, что соблюдение чистоты демонстрирует любовь, ответственность и уважение к Родине.
«Один из моих друзей из Арцаха, увидев чем я занимаюсь, однажды позвонил мне и сказал: “Акоп, а ты знаешь, почему в Степанакерте царит чистота, поскольку за эту землю кровь проливали”. Это дало мне пищу для размышлений, наша земля невелика, и мы должны соблюдать и держать в чистоте каждый уголок», – подчеркнул он.
Акоп намерен не только продолжить борьбу с мусором, но и расширить свою деятельность. Вместе со своими друзьями и единомышленниками он планирует 3 мая следующего года организовать и провести фестиваль по сбору мусора, когда каждый человек: от премьер-министра до рядового гражданина, в своем селе, городе будут собирать мусор, и больше никогда его не будет выбрасывать в неположенном месте.
«Выбрасывать мусор – просто позор, даже думать об этом позорно. Сейчас я предлагаю новый челлендж (challenge). Каждый день просто подбирайте мусор на улице», – призвал Акоп Микоян.